Kategorie: Android ASUS Telefony Testy

Asus Zenfone 2 Laser – test. Smartfon za 1000 zł, który warto kupić.

Spis treści

  1. Wyposażenie / Wydajność

Wyposażenie

Jakość rozmów głosowych

Asus Zenfone 2 wypada poprawnie pod kątem rozmów telefonicznych. Głośnik nie należy niestety do najgłośniejszych, ani najbardziej wyraźnych, ale w większości sytuacji spełnia swoją funkcję jak należy. Pojedynczy mikrofon reprezentuje ten sam poziom.

Aplikacja dialera jest mocno zmodyfikowana względem natywnej począwszy od szaty graficznej, na funkcjonalności kończąc. Na szczęście większość zmian należy zaliczyć na plus. Mamy teraz więcej możliwości personalizacji i jeszcze bardziej przejrzysty interfejs, choć mi wizualnie nie przypadł on do gustu.

Asus Zenfone 2 Laser / fot.gsmManiaK.pl

Głośnik główny

Głośnik główny znajduje się w dolnej części tylnej ściany obudowy, pod dedykowaną kratką. Emituje on niezbyt donośny dźwięk o miernej jakości. Brakuje mu zarówno niskich, jak i wysokich tonów. Maksymalna głośność jaką zarejestrował nasz decybelomierz to 81 dB.

Funkcja Dual-SIM

Urządzenie zostało wyposażone w dwa gniazda na karty micro SIM. Mogą one pracować tylko w trybie stand-by, a więc kiedy przez jedną prowadzimy rozmowę druga staje się automatycznie chwilowo nieaktywna.

Łączność i GPS

Moduł WiFi jest jednozakresowy i pracuje w standardzie b/g/n. W najbardziej wymagającym z naszych testów, gdzie telefon znajdował się piętro niżej niż router, połączenie było stabilne, a sygnał wystarczająco mocny. Zenfone 2 Laser bez problemu obsługuje także strumieniowanie obrazu za pomocą technologii Miracast.

Asus Zenfone 2 Laser / fot.gsmManiaK.pl

Moduł GPS w który wyposażono urządzenie posiada funkcję A-GPS. Telefon z reguły całkiem szybko znajduje połączenie z satelitami. Do jego precyzji także nie można mieć większych zastrzeżeń. Może więc przydać się w nawigacji zarówno pieszej, jak i samochodowej.

Pamięć wbudowana i OTG

Telefon obsługuje funkcję OTG. Za pomocą wejścia micro USB i odpowiedniej przejściówki możemy więc podłączyć do niego pamięci zewnętrzne z formatem plików FAT32, a także zewnętrzne urządzenia wskazujące takie jak klawiatura czy myszka.

Pamięć magazynowa telefonu ma pojemność 16 GB, z czego do dyspozycji użytkownika zostaje nieco ponad 10 GB. Jeśli dla kogoś to za mało, jest możliwość zamontowania karty pamięci za pomocą slotu micro SD. Jak sprawdziliśmy, telefon obsługuje nośniki aż do 128 GB (my testowaliśmy Kingstona 128 GB microSDXC Ultra Class10 UHS-1). Na kartę możemy przenosić część danych zainstalowanych aplikacji.

Wydajność i system

Telefon działa w oparciu o jeden z popularniejszych układów ze średniej-niższej półki Qualcomm Snapdragon 410. Jego trzonem jest czterordzeniowy procesor ARM Cortex A53 o taktowaniu 1.2 GHz i GPU Adreno 306. Pamięć RAM ma pojemność 2GB.

Po powyższej konfiguracji nie należy oczekiwać zbyt wiele – są to podzespoły raczej z niższej półki. Okazuje się jednak, że podczas codziennego użytkowania ciężko o sytuację w której będzie brakowało mocy. Zarówno w środowisku systemowym, a także w aplikacjach i grach ze Sklepu Play nie powinno być problemu z obsługą aplikacji.

Asus Zenfone 2 Laser / fot.gsmManiaK.pl

Z zainstalowanych przez nas gier, wszystkie uruchomiły się i po ustawieniu detali graficznych na średnie/niskie w żadnej nie występowały problemy z płynnością. Mowa tutaj o takich tytułach jak Asphalt 8, Dead Trigger 2, Modern Combat 5, czy Angry Birds GO!.

Zainstalowaliśmy na telefonie program MX Player z pakietem najnowszych kodeków. Z naszego pakietu filmów testowych bez problemu odtworzyły się wszystkie pliki do jakości 1080p, gdzie pojawiały się już problemy z płynnością.

Odtwarzanie multimediów
Na czerwono zaznaczono nieobsługiwane formaty:

 

– mkv, 480p, xvid, 1mbps, he aac, napisy;
– mkv, 720p, h264, 600kbps, aac / mp3 dual audio;
– mp4, 720p, h264, 3mbps, aac;
– mkv, 720p, h264, 3mbps , vorbis, napisy;
– mp4, 720p, h264, 6mbps, ac3;
– mkv, 1080p, h264, 10mbps, dts;
mkv, 1080p, h264, 40mbps (brak płynności);
mp4, 4K (3840×2160), h264, 34mbps (brak płynności);
mp4, 4K (4096×1716), h264, aac, 35mbps (brak płynności).

Zaletą zastosowania mało zaawansowanych podzespołów jest duży komfort pracy jeśli chodzi o temperatury. Nawet w dużym stresie układ telefonu nie nagrzewa się mocno, a co za tym obudowa jest cały chłodna. Maksymalna temperatura jaką odnotowałem to 37 stopni Celsjusza.

Telefon pracuje pod kontrolą Androida 5.0.2 Lollipop z nakładką graficzną producenta Zen UI. Jest to bardzo rozbudowane środowisko, odważę się powiedzieć, że nawet najbardziej rozbudowane ze wszystkich z jakimi miałem do czynienia. Widać, że Asus włożył kawał pracy w każdy element interfejsu, który jest bardzo różny od natywnego pod względem wizualnym i funkcjonalnym.

Asus Zenfone 2 Laser / fot.gsmManiaK.pl

Jeśli chodzi o stronę estetyczną, to jest ona czymś pomiędzy interfejsem LG, a TouchWizem Samsunga. Jest więc ciekawie i kolorowo. Ja osobiście wolę bardziej stonowaną stylistykę, ale pewnie będę w tym wypadku w mniejszości. Ogromnym plusem są duże możliwości jeśli chodzi o personalizację. Praktycznie na każdym kroku możemy zmodyfikować wygląd ikonek, lub motywu danej, systemowej aplikacji, włącznie z dialerem. Jeśli mowa o aplikacjach, to producent nafaszerował Zenfona swoimi programami. Niektórzy wymieniają ten fakt jako wadę, ja nie widzę w tym nic złego, szczególnie że kilka z nich jest na prawdę przydatnych (np. Super Note, albo Menedżer Urządzenia), a te które nam się nie podobają można odinstalować.

Asus Zenfone 2 Laser / fot.gsmManiaK.pl

Zen UI, mimo iż przeładowany funkcjami i aplikacjami to działa zaskakująco sprawnie. Podczas ponad tygodniowego użytkowania nie zdarzyło mi się aby telefon się zawiesił, a dosłownie tylko kilka razy zwolnił bez powodu. Jest to poziom porównywalny do najbliższej konkurencji.

Spis treści

  1. Wyposażenie / Wydajność
Antoni Zaborski

Najnowsze artykuły

  • Słuchawki
  • Testy
  • Wiadomość dnia

Test Fresh ’n Rebel Clam Fuse. Idealne na lato

Fresh ’n Rebel Clam Fuse to bezprzewodowe nauszne słuchawki, które nie tylko zachwycają przyjemnym dla…

12 maja 2024
  • Apple
  • Newsy
  • Wearables

Apple Watch X na zdjęciach. Kamera na froncie kupi nieprzekonanych?

Apple Watch X pozuje na grafikach koncepcyjnych. Największa zmiana to obecność kamerki do rozmów na…

12 maja 2024
  • Promocje

Najbardziej opłacalny Samsung w Polsce z baterią 6000 mAh w kozackiej cenie

Samsung Galaxy M34 5G ma baterię 6000 mAh, ekran Super AMOLED 120 Hz i aparat…

12 maja 2024
  • Huawei
  • Newsy
  • Telefony

Jeden z najlepszych producentów smartfonów z Androidem rezygnuje z… Androida

HUAWEI kiedyś niemal zdetronizował Samsunga, później niemal zniknął z rynku smartfonów, a teraz wraca do…

11 maja 2024
  • Apple
  • Newsy
  • Telefony

Nowy Apple iPhone 16 Pro będzie 20% lepszy. Przekona Cię to do zakupu?

Nowy Apple iPhone 16 Pro doczeka się w tym roku nowego, jaśniejszego wyświetlacza? Wszystko na…

11 maja 2024
  • Google
  • Gry i aplikacje
  • Newsy

Wiadomości Google same wiedzą, kto pisze. Genialna, użyteczna nowość

Aplikacja Wiadomości Google doczeka się funkcji, która zidentyfikuje piszących do nas wiadomości SMS-owe. Dzięki temu…

11 maja 2024