Bez wątpienia jednym z ulubionych i najczęściej powtarzanych przez designerów projektów urządzeń mobilnych pozostają przeźroczyste telefony. Spory wpływ ma na to fakt, iż uczeni w ciągu kilku ostatnich lat poważnie rozwinęli technologie niezbędne w tych konstrukcjach (pojawiły się np. przeźroczyste wyświetlacze). Nadal jednak pozostawało wiele widocznych elementów – największą przeszkodę stanowiła bateria. Być może zmieni się to już niedługo.
Prace nad przeźroczystymi urządzeniami mogą nabrać tempa dzięki badaniom naukowców z Uniwersytetu Stanforda. Stworzyli oni nie tylko przejrzystą, ale także giętką baterię. Twórcy tej innowacji umieścili sieć elektrod, które dzięki mikroskopijnym rozmiarom nie są widoczne dla ludzkiego oka. Dla ich usztywnienia i ochrony wykorzystano żel silikonowy. Dzięki temu akumulator staje się przeźroczysty, a przy tym w miarę pojemny. I tu dochodzimy do ważnej kwestii, ponieważ całkiem pojemny oznacza i tak spore ubytki w możliwościach baterii.
Przeźroczyste konstrukcje są w stanie zmagazynować połowę energii, którą kumulują tradycyjne baterie litowo-jonowe. Warto jednak podkreślić, iż koszt ich produkcji jest porównywalny z klasyczną baterią Li-Ion o identycznych wymiarach. Jeśli zatem naukowcom uda się powiększyć pojemność przeźroczystych akumulatorów, to w ciągu kilku najbliższych lat możemy liczyć na prawdziwy hit.
Źródło: Onliner
Na stronie mogą występować linki afiliacyjne lub reklamowe.
W sam raz na majówkę - wydajność modelu Sony Xperia 1 VII właśnie wyciekła do…
Tanie słuchawki bezprzewodowe to zdecydowanie kuszący temat. Zapraszam na test EarFun Air Pro 4, które…
Masz dość spamu na swoim telefonie z Androidem? Męczą Cię nachalne połączenia telefoniczne i wiadomości…
Nowa, przenośna drukarka od Xiaomi zadebiutowała globalnie. Model Portable Photo Printer 1S może okazać się…
Zastanawiacie się, jak wyglądają dane sprzedaży smartfonów za Q1 2025? Już nie musicie, bo Canalys…
Wygląda na to, że Koreańczycy mają powody do zadowolenia. Samsung Galaxy S25 Ultra sprzedaje się…