Kategorie: Android Prestigio Telefony Testy

Prestigio Muze E3 – test fotograficznego smartfona za 500 zł

Dawno nie mieliśmy w naszej redaKcji telefonu marki Prestigio. Ostatnim był testowany grubo ponad rok temu model 5400 DUO, który oprócz atrakcyjnej ceny nie miał właściwie nic do zaoferowania. Dziś sprawdzimy słuchawkę, która zapowiada się o wiele lepiej. Przed Wami niedrogi, fotograficzny smartfon Prestigio Muze E3.

Specyfikacja Prestigio Muze E3

Dane podstawowe
Wymiary 148 x 74 x 8.3 mm
Waga 165 g
Obudowa klasyczna (zdejmowana osłona baterii)
Standard sim Mini-sim, Dual SIM
Data premiery 2015
Ekran
Typ IPS 5.3'', rozdzielczość 1280x720, 277 ppi
Kluczowe podzespoły
SoC Mediatek MT6582M
Procesor 1.3 GHz, 4 rdzenie (ARM Cortex-A7)
GPU Mali-400MP2
RAM 1 GB
Bateria 2500 mAh
Obsługa kart pamięci TAK
Porty USB (microUSB)
Pamięć użytkowa 8 GB
System operacyjny
Wersja Android 5.0.2 Lollipop
Łączność
Transmisja danych UMTS
WIFI 802.11 b/g/n, Miracast
GPS A-GPS
Bluetooth 4.0
NFC Brak
Aparat fotograficzny
Główny 13 MP, wideo FullHD (1920x1080), 25 kl/s, lampa błyskowa
Dodatkowy 5 MP, wideo VGA (640x480), 17 kl/s

Obudowa i jakość wykonania

Muze E3 wygląda bardzo ładnie. Design jest nowoczesny, a jednocześnie elegancki. Gdyby nie mocno wyeksponowane logo producenta (które mi do gustu nie przypadło) byłoby jeszcze lepiej. Przy pierwszym kontakcie z urządzeniem trudno zgadnąć, że E3 kosztuje tylko niecałe 500 zł. Na plus należy zaliczyć również fakt, że telefon ma swój wyraźny styl i nie jest tylko kolejną kopią rozwiązań mainstremowych marek.

Urządzenie zaprojektowano w przemyślany sposób – ma przyjemną bryłę i jest wygodne w użytkowaniu, mimo dużych ramek otaczających ekran. Pomimo sporej wagi jak na plastikowy sprzęt (165 g) smartfona nie czuć w ogóle w dłoni, a przyciski fizyczne ulokowano w intuicyjnych miejscach.

Nie można mieć większych zastrzeżeń do jakość wykonania. Telefon wykonano z plastiku, ale nie mam żadnych negatywnych uwag wobec żadnego z tworzyw składających się na rozbieralną konstrukcję modelu Muze E3. Na szczególną uwagę zasługuje tylna klapka, której ciekawa faktura nie dość że wygląda ładnie, to do tego zapobiega zbieraniu się zabrudzeń i powstawaniu zarysowań. Spasowanie obudowy jest niemal idealne – jest ona sztywna, nie skrzypi pod naciskiem, a przyciski na bocznej krawędzi dobrze „siedzą” na swoich miejscach.

Prestigio Muze E3 / techManiaK.pl

Prestigio Muze E3 / techManiaK.pl

Telefon wyposażono standardowo w dwa złącza przewodowe – audio 3,5 mm i micro USB. Znajdują się one na tej samej krawędzi, ale w dużej odległości od siebie więc nie ma możliwości żeby ze sobą kolidowały.

Ekran

Obraz wyświetlany jest na 5,3-calowej matrycy IPS. Ma ona rozdzielczość HD (1280×720), co owocuje zagęszczeniem pikseli na poziomie 277 punktów na cal. Obraz jest bardzo ładny, kolory nasycone, a szczegółowość wystarczająca dla mniej wymagającego użytkownika. Kąty widzenia są bardzo szerokie, co jest typowe dla matrycy IPS. W każdym kierunku i przy każdym stopniu odchylenia kolory zachowują swój naturalny odcień (lekko przesunięty w stronę barw chłodnych)

Prestigio Muze E3 / techManiaK.pl

Skala regulacji jasności wyświetlacza jest akceptowalna, ale nie gwarantuje idealnego komfortu. Minimalna wartość jest za duża – 52 cd/m2 może przeszkadzać w nocy. Przy maksymalnym podświetleniu nasz kalibrator zanotował 429 cd/m2 – sporo, ale nie do końca przekłada się to na praktyczną widoczność w mocnym słońcu, która jest raczej przeciętna.

Panel dotykowy obsługuje 5 punktów dotyku. Jego działanie jest bezproblemowe – reaguje na wszystkie polecenia prawidłowo, nawet przy lekkich muśnięciach.

Bateria

Do zasilania urządzenia zastosowano akumulator litowo-jonowy o pojemności 2500 mAh. Teoretycznie to wartość odpowiednia dla sprzętu o takich parametrach i nasze testy potwierdzają tą tezę. W umiarkowanie intensywnym cyklu można liczyć na 2 dni użytkowania, a przywiązując dużą wagę do oszczędzania, nawet 3 doby. Są to dokładnie takie osiągi, jakich oczekiwałbym po niedrogim urządzeniu ze średniej półki.

Jak widzicie na poniższym wykresie, sprzęt w niektórych testach wygrywa z Meizu M2, czyli pewnego rodzaju benchmarkiem w tym przedziale cenowym.

Aparat fotograficzny

Fotograficzny smartfon za 500 zł? Brzmi świetnie, ale czy rzeczywiście urządzenie ma predyspozycje aby nazywać je w ten sposób?

Muze E3 wyposażono w 13-megapikselowy aparat główny. Producent nie podaje jakiej produkcji jest sensor, ale można przypuszczać, że jest to któryś z modeli marki OmniVision. Z technicznych szczegółów wiemy o aparacie jedynie tyle, że wartość przysłony wynosi f/2, a ogniskowa ma długość 4 mm.

Prestigio Muze E3 / techManiaK.pl

Do robienia zdjęć domyślnie służy minimalnie zmodyfikowana, standardowa, androidowa aplikacja. Program posiada klasyczny wachlarz funkcji i ustawień. Mowa tutaj o możliwości regulacji takich parametrów jak: wartość ekspozycji, balans bieli, rozdzielczość i ISO. Jest też kilka trybów takich jak panorama, tryb pięknej twarzy czy tryb ożywionego zdjęcia. W ramach rozszerzenia możliwości fotograficznych urządzenia dodano jedynie bezużyteczną poziomicę, nazwaną w ustawieniach Gradiometrem.

Jakość zdjęć

Zdjęcia robione w bardzo dobrych warunkach oświetleniowych wychodzą przyzwoicie. Ilość detali jest spora, wartość ekspozycji dobrze dobrana, a kolorystyka zbliżona do prawdziwej. Niestety, przy wystąpieniu jakichkolwiek odchyleń od normy w kwestii oświetlenia, jednostka ma duży problem z ustawieniem prawidłowej czułości i czasu naświetlania. W momencie gdy światła jest za dużo, zdjęcia bardzo często wychodzą mocno prześwietlone, a gdy jest go za mało, łatwo o szumy i rozmazany obraz.

W warunkach nocnych telefon bardzo oszczędnie dobiera wartości ISO. Chcąc polepszyć widoczność warto wybrać odpowiednie ustawienie manualnie, choć im wyżej, tym drastycznie pogarsza się szczegółowość fotografii. Na dużą pochwałę zasługuje za to potrójna dioda doświetlająca, której moc i neutralne zabarwienie pozwalają na dużo więcej chcąc fotografować w nocnej scenerii.

Jakość filmów

Filmy prezentują podobną jakość jak zdjęcia. Szczyt możliwości Prestigio Muze E3 to 1080p przy 19 klatkach na sekundę. W takiej konfiguracji wideo jest zadowalająco szczegółowe, jednak płynność pozostawia wiele do życzenia. Optymalne wydaje się ustawienie 720p przy 30 kl./s. Wówczas filmy ogląda się całkiem przyjemnie nawet na ekranie dużo większym niż 5 cali.

Selfie

Fotografie typu selfie wykonamy 5-megapikselowym układem z diodą doświetlającą. Niestety, mimo obietnic producenta nie robi on ładnych zdjęć, a przynajmniej nie wyglądają one dobrze jeśli oglądamy je na większym ekranie. Fotografie oprócz tego, że nie są szczegółowe, to często są nienaturalnie zażółcone.

Podobnie ma się sprawa z wideo, które moim zdaniem nadaje się jedynie do awaryjnych widerozmów, kiedy nie mamy możliwości korzystania z innego urządzenia.

Wyposażenie

Jakość rozmów głosowych

Rozmowy telefoniczne to mocna strona tej słuchawki. Głośnik jest wystarczająco donośny, a pojedynczy mikrofon spełnia dobrze swoją funkcję. Aplikacja dialera nie jest w żadnym stopniu zmieniona względem domyślnej. Należy to uznać za plus, bo przynajmniej wiadomo czego się spodziewać i gdzie szukać odpowiednich funkcji.

Prestigio Muze E3 / techManiaK.pl

Głośnik główny

Głośnik główny znajduje się w dolnej części tylnej ściany obudowy, pod dedykowaną kratką. Niestety, emituje on stosunkowo cichy dźwięk, dodatkowo niezbyt dobrej jakości. Brakuje mu zarówno niskich, jak i wysokich tonów. Maksymalna głośność jaką zarejestrował nasz decybelomierz to 83 dB.

Funkcja Dual-SIM

Urządzenie zostało wyposażone w dwa gniazda na karty micro SIM. Mogą one pracować tylko w trybie stand-by, a więc kiedy przez jedną prowadzimy rozmowę druga staje się automatycznie chwilowo nieaktywna.

Łączność i GPS

Moduł WiFi jest jednozakresowy i pracuje w standardzie b/g/n. Nawet w najbardziej wymagającym z naszych testów (telefon znajdował się piętro niżej niż, router) została nam jeszcze jedna kreska zasięgu. Telefon nie wspiera za to technologii strumieniowania obrazu Miracast.

Prestigio Muze E3 / techManiaK.pl

Moduł GPS (z obsługą A-GPS) łapie sygnał w około minutę, ale niestety jego precyzja pozostawia nieco do życzenia. Jak możecie zobaczyć na powyższym screenie, telefon niezbyt dokładnie lokalizuje się więc może służyć jedynie jako awaryjna nawigacja samochodowa.

Pamięć wbudowana i OTG

Telefon nie obsługuje OTG. Wykluczone jest więc podłączenie jakiegokolwiek zewnętrznego akcesorium drogą przewodową.

Pamięć wewnętrzna telefonu ma pojemność 8 GB, do użytku pozostaje jednak dokładnie 4,79 GB. To zdecydowanie za mało, szczególnie że smartfon teoretycznie ma służyć do fotografowania. Tymczasem wystarczy zainstalować kilka większych aplikacji i już urządzenie zgłasza brak miejsca. Na szczęście jest możliwość zamontowania karty pamięci za pomocą slotu micro SD. Jak sprawdziliśmy, telefon obsługuje nośniki aż do 128 GB (my testowaliśmy Kingstona 128 GB microSDXC Ultra Class10 UHS-1). Na tą przestrzeń można przenosić część danych zainstalowanych aplikacji.

Wydajność i system

Telefon bazuje na układzie MediaTek MT6582M, który reprezentuje typową niską półkę. Czterordzeniowy procesor ARM Cortex A7 o taktowaniu 1,3 GHz i grafika Mali-400 MP2 wraz z 1-gigabajtową pamięcią RAM to konfiguracja spotykana obecnie tylko w najtańszych urządzeniach.

Prestigio Muze E3 / techManiaK.pl

Testy wydajności również pozycjonują telefon w dole tabeli. Czy zastosowanie leciwych podzespołów mocno daje się we znaki w codziennym użytkowaniu? Na szczęście nie. Telefon radzi sobie całkiem dobrze z prostymi zadaniami i obsługą systemowych aplikacji. Jeśli nie będziemy go zbytnio obciążać i nadużywać wielozadaniowości powinien być wystarczającym rozwiązaniem dla mniej wymagających użytkowników.

Tradycyjnie, na telefonie zainstalowaliśmy kilka popularnych gier aby sprawdzić praktyczną wydajność podzespołów. Muze E3 odpalił wszystkie trzy pozycje – Asphalt 8, Dead Trigger 2 i Angry Birds GO! i na wszystkich w miarę komfortowa rozgrywka była możliwa. W przypadku pierwszej gry, warunkiem było jednak przestawienie detali graficznych na najniższe. Niemal pewnym jest, że będzie tak samo z każdym bardziej zaawansowanym tytułem.

Zainstalowaliśmy na telefonie program MX Player z pakietem najnowszych kodeków. Większość naszych plików testowych uruchomiła się, ale problemy z płynnością pojawiły się już przy niektórych plikach 1080p.

Odtwarzanie multimediów
Na czerwono zaznaczono nieobsługiwane formaty:

 

– mkv, 480p, xvid, 1mbps, he aac, napisy;
– mkv, 720p, h264, 600kbps, aac / mp3 dual audio;
– mp4, 720p, h264, 3mbps, aac;
– mkv, 720p, h264, 3mbps , vorbis, napisy;
– mp4, 720p, h264, 6mbps, ac3;
– mkv, 1080p, h264, 10mbps, dts;
mkv, 1080p, h264, 40mbps (brak płynności);
mp4, 4K (3840×2160), h264, 34mbps (brak płynności);
mp4, 4K (4096×1716), h264, aac, 35mbps (brak płynności).

Niekwestionowaną zaletą zastosowania mało zaawansowanych podzespołów jest duży komfort pracy jeśli chodzi o temperatury. Nawet pod dużym obciążeniem układ telefonu nie nagrzewa się znacząco, a co za tym obudowa pozostaje chłodna przez cały czas.

Telefon pracuje pod kontrolą Androida 5.0.2 Lollipop w niemal czystej postaci. „Niemal” bo producent tradycyjnie postanowił dodać od siebie dobre kilkanaście aplikacji, które niestety w większości są bezużyteczne lub możliwe do pobrania za darmo w Sklepie Play. Szata graficzna pozostała w większości domyślna, minimalnie podrasowano jedynie aplikację aparatu, o której wspominałem już wcześniej. Interfejs pracuje z reguły stabilnie, a miłą niespodzianką jest brak błędów i braków w tłumaczeniach.

Podsumowanie i ocena

Prestigio Muze E3 jest poprawnym telefonem, który jednak niczym specjalnym się nie wyróżnia. Za niespełna 500 zł dostajemy nieźle wyglądający sprzęt z podstawowymi podzespołami, stosunkowo dobrym aparatem (w tej cenie oczywiście), ale z bardzo małą pamięcią wewnętrzną i bez łączności LTE. Czy to atrakcyjna oferta? I tak, i nie.

Z jednej strony bezpośrednia konkurencja w tej cenie oferuje praktycznie tyle samo, z drugiej, poza wyglądem (który jest niekwestionowanym atutem testowanego produktu) nie widzę żadnego mocnego argumentu, dla którego spośród kilku urządzeń o bardzo podobnej specyfikacji miałbym wybrać akurat Prestigio Muze E3. Co więcej, za rogiem czai się Meizu M2, który jest zaledwie kilkadziesiąt złotych droższy, a praktycznie pod każdym względem lepszy.

Prestigio Muze E3 / techManiaK.pl

Ocena końcowa testu [1-10]: 6.6

  • Aparat6,3
  • Bateria6,8
  • Ekran8,1
  • Jakość7,7
  • Wydajność w grach3,7
ZALETY
  • Wygląd i wykonanie obudowy
  • Ładny ekran IPS
  • Niezły aparat główny
  • Potrójna dioda LED
  • Dobra wydajność baterii
WADY
  • Słaby przedni aparat
  • Brak LTE
  • Mało pamięci wewnętrznej

Alternatywna propozycja

Najsensowniejszą alternatywą dla tego telefonu jest wspomniany wielokrotnie w tekście Meizu M2. Jeśli nie jesteście przywiązani do systemu Android polecam sprawdzić także ciekawe Lumie 540 i 640.


Antoni Zaborski

Najnowsze artykuły

  • Artykuł sponsorowany

Samsung Galaxy M55, Motorola Edge 50 Pro, a może HUAWEI nova 12 SE? Sprawdź co oferują nowe telefony topowych marek

Znalezienie dobrego smartfona, który przetrwa próbę czasu i zachwyci wysoką jakością, wbrew pozorom może nie…

2 maja 2024
  • Gry i aplikacje
  • Newsy

Nowości w WhatsApp także w Polsce. Uporządkują chaos

Komunikator WhatsApp porządkuje zakładkę Społeczności na platformie. Dodaje do niej istotne usprawnienia, które pomogą organizować…

2 maja 2024
  • Newsy
  • Operatorzy
  • T-Mobile

Testuj szybkie 5G w T-Mobile za darmo! Jedyna taka okazja

T-Mobile ma świetną wiadomość dla klientów. Teraz za darmo zyskają oni dostęp do szybkiego 5G…

2 maja 2024
  • Newsy
  • Operatorzy
  • Orange
  • Promocje

Orange Flex daje darmowe GB i 50% zniżki na pół roku. Pomoże Żabka

Orange Flex i sieć sklepów Żabka ma ofertę – zebrane za zakupy żappsy można teraz…

2 maja 2024
  • Artykuły
  • Newsy
  • Samsung
  • Telefony
  • Wiadomość dnia

Samsungu, chciałbym zapłacić Ci tysiące złotych dla flagowca. Spełnij tylko jedną prośbę

Samsung Galaxy S25 Ultra dla niejednego ManiaKa będzie ideałem flagowca i najlepszym telefonem świata. Na…

2 maja 2024
  • Apple
  • iOS
  • Newsy

iOS pomoże w stresującej sytuacji. Premiera na dniach

iOS 17.5 i iPadOS 17.5 doczekają się bardzo przydatnej w kryzysowych sytuacjach funkcji. Ta ułatwi…

2 maja 2024