REKLAMA TP
czwartek, 15 października 2015, Michał Milc

Test Sony Xperia Z5 Compact – smartfonu bez kompleksów

sony-xperia-z5-compact-8
Sony Xperia Z5 Compact / fot. gsmManiaK.pl

0 odpowiedzi na “sony-xperia-z5-compact-8”

  1. Fujin pisze:

    Telefon wyposażono w ogniowo o pojemności 2600 mAh (wielkość niezmienna od początku serii),
    Czy aby na pewno 2600 mAh? 😛

  2. Taurusileo pisze:

    „Z5C jest bardzo poręczna, bo mierzy sobie tylko 127 mm wysokości (iPhone 6 z ekranem 4,7″ jest o 11 mm dłuższy!).”
    Do autora: jaki ma cel porównanie wysokości do długości?

  3. PIOTR pisze:

    Witam

    W tekście jest mały błąd. Bateria w Z5 Compact posiada baterię o pojemności 2700mAh, a więc jest to 100mAh więcej niż w poprzedniku czyli Z3 Compact. Czyli jednak jest to wielkość zmienna od początku serii (pierwszy Z1 Compact – 2300mAh.
    PS: Z niecierpliwością czekam na pełny test 🙂

  4. nick pisze:

    Z5 Compact ma 2GB pamięci operacyjnej (nie 3GB).

  5. Damian Kucharski pisze:

    Cóż, jednak słowa pismaka Kucharskiego zawierały w sobie trochę racji co do ciepła i throttlingu 😉
    Ogólnie sprzęt bardzo w porządku w swojej klasie rozmiarowej, ale lepiej i taniej kupić Z3C

  6. ja pisze:

    Lepiej kupić z3c. Po co płacić 1000zł więcej gdy w zamian dostajemy tylko czytnik lini papilarnych i ciut lepszy aparat który nadal jest słaby. Skoro recenzent nazwał go zadowalający to znaczy że robi kiepskie zdjęcia jak na flagowca. Wydajność też nie robi różnicy. Między 801 a 810 różnica jest nie wielka.

    • nick pisze:

      Aparat jest wyraźnie lepszy niż w Z3C, szczególnie w automacie. Oprócz tego dostajesz znacznie lepsze głośniki i lepszy ekran. A 810 nawet po throttlingu w grach bije na głowę 801.

  7. Tomek pisze:

    Hej,

    Ponowie swój wcześniejszy komentarz,

    1. W testach syntetycznych AnTuTu nigdy nie przekroczyłem 44 k, także nie wiem skąd takie duże rozbieżności….
    2. Wydajność niby 8 rdzeni, a system laguje, najbardziej irytujące jest uruchamianie aplikacji sms poprzez kontakty, kiedy są wszystkie aplikacje zamknięte owe uruchomienie jest znacznie wolniejsze niż w Z3 Compact…
    3. Brak synchronizacji z FB poprze natywne aplikacje ( brak aplikacji Xperia z facebookiem) ….
    4. Przegrzewanie, kilka razy podczas nagrywania i robienia zdjęć pojawiła się informacja o tym, że może wystąpić problem z temperaturą….., przy normalnym użytkowaniu ( www z wifi+kilka aplikacji otwartych) jest odczuwalny wzrost temp. na tylnej obudowie, ale się jeszcze nie zawiesił…
    5. Aparat, chyba jestem ślepy ale fotki robione z automatu mało się różnią od tych z z Z3 compact, oczywiście jest sporo zmian na plus w oprogramowaniu, ale co z tego jak nadal jest ziarno….
    6. Czytnik linni papilarnych , fajny bajer, potestowałem i wyłączyłem, jak dla mnie za mała ilość możliwości definiowania paluchów…
    7. Bateria, podczas intensywnego użytkowania w pierwszych dniach nigdy nie udało mi się wytrzymać jednego dnia…, zobaczymy jak będzie później.

    Reasumując, oczekuje aktualizacji oprogramowania dla systemu jak i dla aparatu.

    Czy testujący mogą się odnieść do pkt 2 i 3 ???

    • Michał Milc pisze:

      2. Piszę o pojawiających się spadkach płynności działania w akapicie poświęconym wydajności. Nie sprecyzowałem, kiedy one się pojawiały, bo bywało z nimi rożnie — raz tu, raz tam. Ale fakt faktem, aplikacja dialera też dostawała czkawki.

      3. Obsługuje i nawet synchronizuje kontakty, więc nie wiem jakich Twoich oczekiwań aplikacja natywna nie spełniła.

      • Tomek pisze:

        Totalny brak synchronizacji z FB(konto FB dodane do aplikacji kontakty oraz w ustawieniach systemowych i włączona synchronizacja), nawet po 2 – krotnym przywróceniu do ustawień początkowych,także nie wiem o co chodzi….

  8. ja pisze:

    W minusach jest błędnie napisane że telefon nie obsługuje OTG.

  9. Pebe pisze:

    „A bogata paleta kolorów pozwala dobrać wariant odpowiedni do każdej dłoni.”
    Czyli czarny dla czarnego, żółty dla żółtego, biały dla białego i czerwony dla rdzennych w USA. Dobre, autor się popisał 🙂

    • Michał Milc pisze:

      Nigdy nie pomyślałbym o tym fragmencie w ten sposób, bo też nigdy nie kategoryzowałem ludzi ze względu na kolor ich skóry. Oczywiście chodziło mi o gusta, no ale skróty myślowe mają to do siebie, że Czytelnikowi zdarza się przez nie zabłądzić. I wtedy powstają takie właśnie interpretacje. 😉

  10. Miś pisze:

    Jeżeli ktoś ma możliwość porównania sobie Z5c z iphonem / ja porównywałem z iphonem 5s / to proszę sprawdzić jak działa w przeglądarce internetowej np na interii otwieranie filmów wideo. Na iphonie otwierają się od razu w pełnym oknie a na Z5c trzeba długo czekać i po otwarciu jeszcze kombinować żeby się wyświetlało na całym ekranie. Bardzo irytujące

  11. nick pisze:

    A ekran dalej zimny, jak to w Xperii. 9500K to okropnie dużo, biel ma wyraźnie niebieskofioletowy odcień.

  12. ohra pisze:

    Galaxy alpha to 100 x lepszy wybór pod każdym względem.

  13. U pisze:

    Z czym do ludzi za te cene

  14. Michał pisze:

    Dlaczego nie zastosowali układu 808? a no tak… cyferki w antutu by sie nie zgadzały.

    • Damian Kucharski pisze:

      Ze Snapdragonem 808 jest tak, że się grzeje (jednak nie przekracza to progu komfortu), ale nie throttluje, więc oferuje stałą wydajność. Dzięki temu wiesz za co płacisz.
      Inaczej jest ze Snapdragonem 810. Nie ma szans, by układ ten nie throttlował, bo inaczej zagrzałby się kompletnie. Dlatego jest co najwyżej ciepły, jednak jest to okupione strasznym okrojeniem z wydajności. Wtedy liczba rdzeni i ich maksymalne taktowanie zgadzają się tylko na pudełku, co rzuca cień na sens zakupu urządzenia z tym układem.

      • nick pisze:

        808 greje się i przekracza próg komfortu, tyle że LG G4 ma obudowę z plastiku, który jest dobrym izolatorem. Użytkownik nie wie, że wnętrzności jego telefonu się gotują. To pozwala też ustawić wyższy punkt throttlingu. W małym urządzeniu, gdzie nie ma gdzie odprowadzić ciepła, z równie nisko ustawionym throttlingiem, 808 throttlował by tak samo jak 810, oferując przy tym znacznie mniej wydajny układ graficzny.

    • nick pisze:

      Bo grzeje się niemal równie mocno, a ma wyraźnie słabszy układ graficzny.

      • Youuuu pisze:

        Co??? 808 grzeje się równie mocno? Kogoś tutaj powaliło nie obrażając, posiadam G4 z tym układem i grzania się nie doczekałem

        • nick pisze:

          Grzeje się, wnętrzności są bardzo gorące, ale jesteś od nich izolowany warstwą plastiku, który nie przepuszcza ciepła. Dzięki temu LG dopuszcza wyższe temperatury (wyżej ustawiony throttling). Nie zapominaj też, że G4 to wielki i gruby kloc, który ma gdzie odprowadzać ciepło.

        • Michał Milc pisze:

          A to ciekawe, bo ja osobiście testowałem LG G4 i grzeje się dość mocno.

  15. Cki16 pisze:

    No to Sony się nie popisał. Dali grzejący się procesor i teraz nie mam na co zmienić swojego Nexusa 4. Będę musiał się zastanowić nad z3c albo kupić coś mniej poręcznego.
    Ew jest jeszcze iPhone 5s, ale ma mały ekran i duże wymiary, a na dodatek jest już stary

    • nick pisze:

      Dali najmocniejszy procesor dostępny na rynku.

      • Adam pisze:

        Nie bardzo, bo Exynos 7420, Mediatek X10 i Apple A9 są dużo wydajniejsze.

        • nick pisze:

          Nie zauważyłeś słów „dostępny na rynku”? Exynosa Samsung im nie sprzeda, A9 jest zarezerwowany dla produktów Apple’a. A 810 niszczy Medtateka jeśli chodzi o wydajność.

          • Adam pisze:

            Są dostępne na rynku, a czy dla Sony to już zupełnie inna kwestia.

            Exynos 7420 trafił choćby do Meizu Pro 5.

        • Damian Kucharski pisze:

          Apple A9 to układ z zupełnie innej bajki, sama jego budowa uniemożliwia sprawiedliwe porównania z pozostałymi układami.
          Exynos to wydajniejszy procesor, ale słabsza i throttlująca grafika. S810 ma chociaż tą przewagę, że Adreno 430 oferuje stałą wydajność.
          A MediaTek jest oparty na rdzeniach A53, które z założenia są energooszczędne, nie wydajne.
          Sytuacja nie jest więc wcale taka prosta

  16. misza pisze:

    Z1C nie byla pierwsza w serii. Pierwsza byla Xperia ZR z wyjmowalan bateria o pojemnosci 2300, niestety oficjalnie niedostepna na polskim rynku.

  17. ja pisze:

    Nick@ popieram już lepszy jest 810 niż 808 choć oba są mało udane. A alpha żadną konkurencją dla xperi nie jest ze względu na ekran i baterie. A co do różnic względem 801-810 mogę powiedzieć tyle że różnica przy rozdzielczości HD jest nie zauważalna.

    Ps. Pyatnie do redakcji-czy z5c obsługuje OTG czy nie bo są dwie sprzeczne informacje?

  18. FireFrost pisze:

    Kolejny telefon na S810 i kolejna historia o jednym, wielkim throttlingu. Układ graficzny może i jest mocny, ale jakie to ma znaczenie, skoro procesor nie wyrabia??? Jak pokazało LG dając S808 da się zrobić telefon, który nie tnie się nawet pod długotrwałym obciążeniem i też wszystkie gry na tym chodzą i jeszcze długo chodzić będą. Nawet MediaTek helio X10 w rzeczywistości okazuje się dużo lepszym układem od S810 mimo tego, że na papierze jest niby dużo gorszy.

    Z3c jest lepszym modelem.

    • nick pisze:

      Układ graficzny jest ważniejszy bo nawet po redukcji zegarów wydajność rdzeni starcza do wszystkiego. LG nic nie pokazało, dało równie gorący procesor i pozwoliło mu się grzać, tyle że zastosowało izolującą obudowę dzięki której użytkownik nie odczuwa, że wnętrzności jego telefonu się gotują. W telefonie innej konstrukcji (jak Z5C), z równie nisko ustawionym throttlingiem, SD808 byłby równie problematyczny i mniej wydajny.

      • Rafi pisze:

        To po co pakować cdo smartfonów coraz bardziej wydajne procesory, skoro obcięcie ich wydajności o połowę starcza do wszystkiego?
        Grafika jest ważna? A czego nie udźwignie Adreno 330?
        Sam preferuje to, co w kwestii wydajności oferuje Apple – dwa duże rdzenie, praktycznie bez throttlingu, a nie 8, które trzeba przekręcić, by dłoni nie oparzyło

  19. Michu pisze:

    Doszukiwanie się pojedynczych pikseli i poszarpanej czcionki przy 319 ppi jest niedorzeczne.
    Chyba trzeba patrzeć na ekran pod mikroskopem by to dostrzec. Mam Z3 Compact i uważam, że ostrość obrazu w tym modelu stoi na bardzo dobrym poziomie.

    • nick pisze:

      Porównaj z HTC One M7. Ponad rok starszy telefon miażdży Twoją Z3C jeśli chodzi o ekran pod każdym względem. Również ostrości bo nawet jak nie widzisz pojedyńczych pikseli to między 319 i 469ppi jest wyraźna różnica jeśli chodzi o ostrość obrazu, detali, czcionek itp.

    • Michał Milc pisze:

      A wspomniałem już, że jestem ManiaKiem? 🙂

  20. gość pisze:

    W dniu premiery nowego modelu stary model powinni wycofywać ze sprzedaży, bo to tylko pozwala im manipulować i zawyżać ceny. Ceny staroci stoją w miejscu, a nowe robią się astronomicznie drogie. Telefon zdąży się już opatrzyć zanim wejdzie do sprzedaży. 2600 zł za takie sito z 2GB RAM i wyświetlaczem HD 1280×720, do tego takie brzydkie, klocowate i wykończone plastikiem po bokach. Sorry, ale kupując lub wybierając jakiś produkt mają tylko jedną szansę u danego konsumenta w przeciągu dłuższego odcinka czasowego jakim jest umowa z operatorem, bądź po prostu zmiana telefonu, przecież większość nie robi tego co chwila, nawet nie ze względów finansowych tylko praktycznych, nikomu co chwila nie chce się przenosić wszystkich danych, zakładać nowych kont, itp. itd.

    • nick pisze:

      Pozostawianie starego modelu w sprzedaży i wyższe wycenianie nowego pozwala im zarabiać więcej pieniędzy. Producenci sprzętu to nie organizacje charytatywne.

    • Michu pisze:

      Strasznie bredzisz.

      • Eryk pisze:

        Do Michu nie bredzi tylko ma rację wszędzie jest złodziejstwo starocia drogie a leżą po 2 3 lata w magazynach i jeszcze chcą cenę jak za nowy miesiąc od premiery a Sony z cenami przesadza jak zwykle.

  21. Adek pisze:

    Za ta cene nie stanowi konkurencji dla ip6. Tandetne ramki jak z taniej Lumi, podzespoly gorsze od tegorocznych flagowcow, slaba jak dla mnie nakladka sony, bateria i aparatem tez sie nie wyroznia. Warto dodac ze za pare miesiecy bedzie pewnie z6c.

  22. ja pisze:

    Jak nie oferuje OTG to dla mnie skreśla telefon na starcie. Bardzo często używam OTG. Jak w ogóle telefon za 2600zł może nie obsługiwać OTG?
    Co do rozmowy o procesorach, snap 810 się grzeje ale nadal oferuje świetną wydajność na poziomie 801,808 to 810 wykajstrowana z lepszej grafiki i z dwóch rdzeni. 810 po throllingu nadal jest wydajniejsza niż 808 ze względu na mocniejszą grafikę. 810 po throllingu to taka 808 tylko z lepszą grafiką. Dlatego 810 jest lepsza. Mediatek jest wydajny ale tylko na papierze. W rzeczywistości helio x10 daleko jest do snapa 810. A9 jest wydajniejszy od 810 ale tych procesorów nie powinno się porównywać. Zaeaz za A9 jest exynos 7420 który miażdży mediateka, snapa 810, 808 co widać w speed testach gdzie wszystkie aplikacje otwiera szybciej exynos. Decydując się obojętnie na jaki procesor (helio x10, a9, exynos 7420, snap 810, 808) napewno nie będziemy narzekali na wydajność i prędkość działania. Aczkolwiek różniące są.

    • vonski pisze:

      Brak OTG to wynik wodoszczelnego USB.
      Co ciekawe mój egzemplarz grzeje się niewiele, a throttlingu praktycznie nie uświadczyłem, nawet po pół godzinie w GTA SA.

  23. MarcinSt pisze:

    Auto pisze, że telefon jest mały. Telefon ten jest normalny, taki jaki powinien być. Można go spokojnie nosić w kieszeni spodni a nie plecaku jak wszelkie współczesne flagowce. Brawo Sony za normalny telefon.

  24. Robert pisze:

    z5 robi strasznie zaszumione zdjęcia. porównując zdjęcia z gsmareny zrobione z5 i samsungiem s6 to soniak wypada conajmniej słabo (zwłaszcza na tej czarnobiałej fotce z domami). mam takie pytanie: co jest przyczyną szumu? matryca, aplikacja sony czy może jakiś procesor graficzny? cz zmiana aplikacji do robienia zdjęć by pomogła?

    • Tomek pisze:

      Zmiana aplikacji trochę pomaga (Camera FV-5 ,Camera ZOOM FX) jest mniej szumów, ale nie można wykorzystać całej matrycy tylko 8 MP

  25. Gad pisze:

    Może przed napisaniem recenzji warto się nauczyć języka.

  26. Agaaaa pisze:

    Podoba mi się nowy smartfon Sony 🙂 Czy w nowej Z są duże możliwości personalizacji? Np. Zmiana skórek sms, chmurki wiadomości, zmiana ikonek jak się stare znudzą itd? Lubię zmieniać wygląd telefonu pod siebie 🙂

  27. Andy pisze:

    Aga, przeciez to zalezy od systemu a nie telefonu.

  28. Fan Sony Z1 pisze:

    Nie ma jak stary poczciwy Z1 nie zamieniłbym go na zaden inny Z5 comp bez wrazy duszy szyku i sam nie wiem co jeszcze pozdrawiam

  29. TARDYLOWANIE pisze:

    Jak się nie umie włączyć otg to nie ma otg proste……

  30. Krzychu pisze:

    Witam, zależy mi na znalezieniu małego ale dobrego tel. – kupiłem Lumie 950 ze względu na super aparat (to było podstawowe kryterium) i dual sim (drugie kryterium) plus inne parametry jak usb 3.1, microSD itd ale jest totalnie dla mnie za duża i nieporęczna. Szukam mniejszego ale tu nie ma wyboru dużego – Samsung A3 2016, Sony Xperia Z5 Compact, IPhone 5s (6S jest poza zasięgiem cenowym). PS w gry nie gram a internetu mam dość po siedzeniu 10h w biurze. A3 ma dużo plusów (wyświetlacz, wygląd) ale też minusów (aparat, brak stabilizacji obrazu i diody powiadomień co było dla mnie kryterium wyboru). Jest jakieś porównanie A3 do Z5? Bo chyba wydaje się być lepszym wyborem i lepiej dopłacić? Czy lepiej poczekać na nowy model Sony? Co sądzicie?

  31. Fan Nokii pisze:

    Jakieś dziwne są te xperie compact. Albo – zastanawiające są ich recenzje. Z3C była dość sporo chwalona, kupiłem. Po roku czasu mogę powiedzieć, że chwalone przez recenzje : wykonanie, aparat, design to w rzeczywistości przesada. Nie podejmuję się przypuszczeń dlaczego tak było. Z Z5C nie wiem jak będzie, ale jedno można stwierdzić tak po prostu po wzięciu jej w rękę – czuć lepsze wykonanie. I na pewno recenzje sa, że tak powiem „wstrzemiezliwe”….


reklama