Sony Xperia Z5 Compact to kolejny w tym roku smartfon wyposażony w Snapdragona 810 – kontrowersyjnego ,,zabójcę flagowców”. By sprawdzić jak smartfon radzi sobie z temperaturami przeprowadzono odpowiednie testy. Oto ich rezultaty.
Test polegający na nagrywaniu filmów w rozdzielczości 4K przeprowadziła PhoneArena (czy jak kto woli ,,BashSonyAllTheTimeArena” ;)). Wzięły w nim udział Xperie Z3+/4, Z3v, Z3 Compact, M5 i oczywiście Z5 Compact. Oto on:
Ostatecznie Sony Xperia Z5 Compact pozwoliła na lekko ponad 40 minut nagrywania wideo w rozdzielczości 4K, dopiero wtedy aplikacja kamery została wyłączona. Dzięki temu najnowszy Compact wygrał całą rywalizację i umożliwił najdłuższe nagrywanie w 4K, przy czym nie osiągnęło ono ekstremalnie wysokiej temperatury. Wychodzi więc na to, że Sony całkiem nieźle poradziło sobie z ,,wytresowaniem” smoka. Za sam fakt należą się Japończykom gratulacje, bo jednak jest to nie lada wyczyn, ale o kilku rzeczach należy pamiętać.
Przede wszystkim nagrywanie w rozdzielczości 4K było możliwe w poprzednikach Z5 Compact, które na papierze cechowały się znacznie słabszą jednostką centralną. Można więc przyjąć, że dzięki temu nie potrzeba pełnej mocy Snapdragona 810 w czasie nagrywania takiego wideo, więc nie musi pracować on na pełnych obrotach, w przeciwieństwie do poprzednich układów.
Cała moja konkluzja prowadzi do wykazania, że nawet mocno throttlujący Snapdragon 810 może pozwolić na swobodne nagrywanie filmów 4K. Dlatego najważniejsze będą testy wydajnościowe, które pozwolą ustalić nam, czy i jak bardzo moce obliczeniowe flagowego układu od Qualcomma zostały ograniczone przez inżynierów Sony. Przypomnijmy, że po odpowiednich aktualizacjach systemowych ograniczono temperatury Sony Xperii Z3+, HTC One M9 i LG G Flex 2, jednak zostało to okupione sporym zmniejszeniem wydajności CPU. Nasze wstępne badania potwierdzają także podobne zabiegi w przypadku Xperii Z5 i Z5 Compact, ale by się o tym ostatecznie przekonać zapraszam was do śledzenia gsmManiaKa, bo właśnie rozpoczęliśmy testy wyżej wymienionych urządzeń i przyjrzymy się sprawie bardzo dokładnie.
A wy jak myślicie: okiełznanie temperatury poprzez ograniczenie wydajności procesora to dobre i słuszne rozwiązanie?
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.