Kategorie: Android Samsung Telefony Testy

Samsung Galaxy A5 i Galaxy A3 – test telefonów

EKRAN

Głównym atutem serii Galaxy A (tłumaczyć to ma wysoką cenę urządzeń) jest ekran – producent zdecydował się zamontować matryce Super AMOLED. Testowane modele różni jednak specyfikacja paneli.

Galaxy A5, przy przekątnej 5″ oferuje rozdzielczość 1280 na 720 pikseli, podczas gdy Galaxy A3 otrzymał 4,5-calowy ekran qHD (960 na 540 pikseli). Wobec powyższego nie ma cienia wątpliwości, że obie matryce zawodzą w kontekście wyświetlania super wyrazistego obrazu, ale bądźmy szczerzy — technologia wykonania do pewnego stopnia rekompensuje te braki.

Samsung Galaxy A5 i A3 — wyrazistość obrazu / fot. gsmManiaK.pl

Zagęszczenie pikseli w przypadku Galaxy A5 wypadku wynosi 294 PPI — dla mnie wystarczająco dużo, aby bez problemu móc czytać tekst zawarty na stronach internetowych, czy nawet skorzystać z czytnika e-booków. To także wartość ogólnie często spotykana w telefonach równych rangą testowanemu modelowi.

Nieco niższy współczynnik (245 PPI) posiada ekran Galaxy A3, gdzie zastosowana rozdzielczość qHD jest poniżej tego, co możemy oczekiwać po telefonie z 2015 r. Jeśli jednak porównać ekrany w obu testowanych modelach, to okazuje się, że wyrazistość obrazu w tańszym wariancie nie jest drastycznie gorsza.

Kąty widzenia — Galaxy A3

Kąty widzenia — Galaxy A5

W porównaniu do Sony Xperii M4 Aqua, którą także testowałem, wyświetlacz Galaxy A5 wydaje się posiadać silniejszy kontrast. Naturalnie czerń, jak w to sAMOLED-ach, jest znacznie głębsza, kolory wiernie odwzorowane, a kąty widzenia bardzo szerokie. Galaxy A3 powiela atuty swojego droższego i większego odpowiednika

Fabrycznie matryce zostały tak skalibrowana, że punkt bieli przesunięto w stronę barw chłodnych, ale jest na to sposób. W ustawieniach możemy wybrać jeden z kilku dostępnych trybów ekranu, bądź też ustawić automatyczne dopasowanie profilu do aktualnie wykonywanego zadania. Zmieni się kontrast i nasycenie kolorów obrazu podczas korzystania z Galerii zdjęć, Aparatu czy Internetu.

Samsung Galaxy A5 / fot. gsmManiaK.pl

Sprawdziliśmy z jaką siłą świecą oba ekrany; wartość maksymalna wyniosła 352 cd/m2 (Galaxy A5) i 363 cd/2 (Galaxy A3), a minimalna w obu 5 cd/m2. Mimo , że pomiary zdaja się sugerować, że czytelność wyświetlanego obrazu będzie komfortowa jedynie przy sztucznym oświetleniu lub w pochmurne dni, to w praktyce okazało się, że nawet w pełnym słońcu czytelność ekranów pozostaje akceptowalna. Ekran nie będzie razić w oczy nawet podczas czytania książek po ciemku. Tryb adaptacyjny, w odróżnieniu od niektórych urządzeń Samsunga, tutaj działa poprawnie.

Panele dotykowe świetnie sobie radziły z interpretowaniem wydawanych przeze mnie komend; Galaxy A5 obsługuje do 10 punktów dotyku, Galaxy A3 do 5, a w obu wypadkach czułość panelu nie budzi żadnych zastrzeżeń. Nie zauważyłem też, aby pod światło uwidoczniły się ślady digitizera. Brawo!

APARAT

Galaxy A5 „uzbrojony” został w 13-megapikselowy aparat bazujący na matrycy Sony EXMOR RS IMX135, będącej niegdyś wyposażeniem flagowych urządzeń — Samsunga Galaxy Note’a 3 i Galaxy 4. Z tego też powodu, pomimo długiego stażu sensora, możemy się spodziewać dobrych rezultatów.

Samsung Galaxy A5 / fot. gsmManiaK.pl

Specyfikacja aparatu w Galaxy A5

  • Sony EXMOR R IMX135
  • 13 megapikseli
  • przekątna matrycy 5.867 mm (typ 1/3.06)
  • tryb HDR
  • nagrywanie 1080p 30 kl./s
  • maks. wielkość zdjęcia 4128 na 3096 px (4:3)
  • tylne podświetlenie matrycy (BSI)
  • dioda doświetlająca
  • 5-megapikselowy aparat frontowy

Specyfikacja aparatu w Galaxy A3

Narzędzie AIDA64 sugeruje, że Galaxy A3 także posługuje się sensorem IMX135, aczkolwiek nie doszukałem się oficjalnej wzmianki o istnieniu jego 8-megapikselowego wariantu, Możliwe, że jest to IMX134, który miał premierę niedługo po pierwszym — zgadzałaby się przynajmniej rozdzielczość matrycy.

Interfejs

Samsung Galaxy A5 / fot. gsmManiaK.pl

Interfejs aplikacji aparatu w obu wypadkach jest przyjazny użytkownikowi ze względu na przejrzystość. Możemy użyć jednego z trybów (selfie z tylnego aparatu, panorama, tryb nocny, animowany GIF oraz auto). Regulacja ISO odbywa się w zakresie ISO 100 – ISO 800, możemy także dostosować balans bieli, tryb pomiaru oraz dodać prowadnice.

Jakość zdjęć

Przykładowe zdjęcia wykonane Galaxy A5 pokazują, że zamontowany sensor pozwala na wykonanie dobrych jakościowo zdjęć o dużej ilości szczegółów. W warunkach dużego nasłonecznienia fotografie wyglądają bardzo dobrze. Trzeba tutaj zaznaczyć, że został dobrze dobrany balans bieli oraz czułość ISO. Zdarza się jednak, że nawet przy dużym świetle słonecznym zdjęcia posiadają delikatne przebarwienia (patrz: sample #6 w galerii poniżej).

Samsung Galaxy A5 / fot. gsmManiaK.pl

Przy gorszych warunkach — w miejscu, gdzie przeważa sztuczne oświetlenie lub na zewnątrz w pochmurny dzień – na fotografiach pojawiają się niewielkie szumy. Widać tutaj dużą aktywność algorytmów odszumiających, ale mimo wszystko zdjęcia zachowują przyzwoitą ilość detali, a przy tym są ostre, co w trudniejszych warunkach sprawia problemy wielu aparatom. Poniższa próbka pokazuje także, że telefon nie ma problemu z doborem odpowiedniej ekspozycji przy fotografowaniu obiektu na tle nieba.

Samsung Galaxy A5 / fot. gsmManiaK.pl

Praktycznie takich samych efektów możemy oczekiwać po tańszym modelu. Galaxy A3 spisuje się podobnie, jak droższy kuzyn i nie mogę powiedzieć, aby dał się zauważyć jakiś drastycznie duży przeskok jakościowy pomiędzy jednym a drugim modelem.

Samsung Galaxy A3 / fot. gsmManiaK.pl

Frontowe aparaty nie rozczarowują; nie oczekujcie tutaj efektów pokroju telefonów dedykowanych zdjęciom autoportretowym, ale w większości przypadków otrzymamy zdjęcia na tyle dobre, aby móc pochwalić się nimi w sieciach społecznościowych.

Samsung Galaxy A5 / fot. gsmManiaK.pl

Sporym udogodnieniem jest możliwość wykonania zdjęcia przy użyciu gestu ręki. Taki dodatek zapewne przyda się maniaKom autoportretów.

Przykładowe zdjęcia — Galaxy A5

Przykładowe zdjęcia — Galaxy A3

Jakość filmów

Tryb filmowy w obu telefonach wygląda podobnie. Smartfony pozwalają kręcić klipy w standardzie Full HD o prędkości 30 kl./s. Jakość wideo nie wyróżnia się niczym szczególnym – ani na plus, ani na minus – względem konkurencyjnych produktów na tej półce cenowej. Spotkamy się głównie z niewielkimi mankamentami: czasami źle zostanie dobrana wartość ekspozycji, a obraz cierpi z powodu braku stabilizatora.

Przykładowe wideo — Galaxy A5

Przykładowe wideo — Galaxy A3

Ceny Samsung Galaxy A5

Samsung Galaxy A5

od: 495 zł »

Michał Milc

Z wykształcenia lingwista, z pasji śpiewak klasyczny, prywatnie niewolnik ciasta drożdżowego. ;)

Najnowsze artykuły

  • Motorola
  • Słuchawki
  • Testy
  • Wiadomość dnia

Słuchawki TWS do 600 zł z pazurem i magią. TEST Motorola moto buds+

Intensywne te ostatnie dni. Słuchawki bezprzewodowe do 600 złotych powinny oferować coś "ekstra". Test Motorola…

9 maja 2024
  • Apple
  • iOS
  • Newsy

Zagrożenie dla klientów Apple. CSiRT KNF alarmuje – to podpucha

Użytkownicy smartfonów Apple muszą mieć się na baczności. Oszuści czyhają na nich w oficjalnym sklepie…

9 maja 2024
  • Motorola
  • Newsy
  • Telefony

Ten nowy smartfon Motoroli to prawdziwa perełka. Takich modeli już nie ma

Motorola Moto G Stylus 2024 pozuje na pierwszych zdjęciach. Średniopółkowy model z rysikiem w obudowie…

9 maja 2024
  • Promocje

Hit: kup smartfon Galaxy, Samsung da Ci zegarek i słuchawki gratis!

Samsung ma w maju ofertę nie do odrzucenia. Przy zakupie składanego smartfona Galaxy proponuje nam…

9 maja 2024
  • Newsy
  • OnePlus
  • Telefony

Wybitny ex-flagowiec OnePlus z aktualizacją w Europie. Czy warto go kupić w 2024 roku?

Ważny ex-flagowiec zaczął otrzymywać aktualizację w Europie. OnePlus 10 Pro lata świetności ma już za…

9 maja 2024
  • Newsy
  • OnePlus
  • Promocje

OnePlus z oficjalnym sklepem na Allegro! Sprawdź ofertę, bo smartwatch z Wear OS 4, NFC i AMOLED jest w świetnej cenie

OnePlus startuje z oficjalnym sklepem na Allegro! Z tej okazji producent przygotował dobrą cenę świetnemu…

9 maja 2024