>
Kategorie: Poradniki

Ile haseł jesteś w stanie zapamiętać?

Aktualizację systemu operacyjnego na swoich urządzeniach zawsze przeprowadzam „na czysto”. Lubię kiedy wszystkie poprzednie informacje zostaną skasowane i nowy system zostanie zainstalowany bez obaw o to, że z poprzedniej kopii przeniosę jakieś błędy. Niestety, jest to żmudna droga wymagająca ode mnie również cierpliwości oraz zaparcia podczas konfigurowania oraz instalowania tych samych aplikacji na nowo. Do każdej z nich muszę zapamiętać indywidualne ustawienia oraz hasła. No właśnie. Ile razy mieliście tak, że nie mogliście sobie przypomnieć znaków użytych przez Was w celu bezpieczeństwa?

fot. freshidea, Fotolia.com

Ludzie łatwiej zapamiętują rzeczy kiedy mogą skojarzyć je ze zdjęciami, momentami czy chociażby wszystkimi rzeczami, na które składa się życie. Jeżeli na takiej podstawie budujemy nasze najsilniejsze hasła, to mam pewność, że każdy z Was zapamięta je na zawsze. Wystarczy tylko, że przypomni sobie co zadecydowało o wyborze właśnie takiego ciągu znaków. Z czym on się kojarzył, czy to był zapach? A może po prostu jest to imię Twojego dziecka lub zwierzaka, zmodyfikowane tylko i wyłącznie o parę cyfr. Zauważyłem, że przy mniej wartościowych (pod względem trzymanych danych) serwisach, lubimy wymyślać rzeczy najprostsze. To nie zawsze popłaca.

Badania pokazują, że jeżeli jesteśmy w stanie zapamiętać tylko i wyłącznie 9 odrębnych i różnych od siebie historii, to nasza pamięć jest w stanie zapamiętać i używać aż… 126 kombinacji haseł. Zapamiętując odpowiednio więcej historii będziemy w stanie używać dużo większej różnorodności oraz poziomu zabezpieczenia naszych informacji poprzez nadawanie im specjalnych haseł. Pamiętam jak swego czasu sam opierałem się przed aplikacjami, w których możemy przechowywać zaszyfrowane, najważniejsze dane z opisanym hasłem do każdego portalu. W pewnym momencie jednak informacji zrobiło się na tyle dużo, że mój mózg zaczął je zapominać. Nigdy wcześniej nie miałem problemu z odnalezieniem w pamięci dowolnego numeru czy 35 cyfrowej kombinacji liczbowej. Po prostu to pamiętałem. Tymczasem nawet to mnie przerosło.

W dobie wszędobylskiego Internetu każda z naszych prywatnych informacji wymaga stosownego zabezpieczenia. Nie jestem zwolennikiem twierdzenia o tym, iż moje hasła „nie muszą być mocne, bo przecież nie mam nic do ukrycia”. Oczywiście, że masz. Historię pobranych i kupionych aplikacji, numer konta w banku, dostępy do portali aukcyjnych, zdjęcia oraz dokumenty w przeróżnego rodzaju chmurach, portale społecznościowe a nawet Twój jedyny, 4 cyfrowy kod do wejścia do klatki w bloku.

Jednak sposób na tworzenie kolejnych, nowych ciągów znaków jest banalnie prosty. Ja stosuję metodę historyjki, która tak jak wspomniałem wcześniej ma to do siebie, że jest łatwa do zapamiętania oraz najczęściej kojarzy się z czymś zabawnym. Jako przykład podam zdanie bazujące na przeżyciu, które dość mocno wryło mi się w pamięć: Patronowałem największe targi marketingowe w Polsce. Gdzie jest jednak haczyk? Weźmy pierwsze 2 litery z pierwszych trzech wyrazów tego zdania. Działając w ten sposób otrzymamy słowo „panata”. Z pozoru nic nie znaczący ciąg znaków już staje się jakimś hasłem i gwarantuje Wam, że jestem w stanie podać Wam je budząc się o każdej godzinie w nocy. Brzmi śmiesznie? Spróbujcie sami. Zobaczycie z jaką łatwością przyjdzie Wam zapamiętywanie. Dodając do tego jeszcze cyfry lub zmieniając wielkość liter, w końcu będziecie mieć pewność, że Wasze konta są bezpieczne.

Zapisywanie swoich najważniejszych haseł w postaci pliku na pulpicie lub na kartce samoprzylepnej jest ostateczną metodą. Ważne chociaż, że tak właśnie postępują nasi rządzący kompletnie nie zwracając uwagi oraz nie biorąc odpowiedzialności za dane, które można byłoby pozyskać w trakcie ataku na dany komputer lub urządzenie. Hasła nie powinny przerażać. Te kombinacje powinny być dla nas czymś naturalnym. Powinny być tą rzeczą, o którą dbamy bardziej niż własne zdjęcie profilowe i „zachowanie w Internecie. Życzę Wam więc łatwości w wymyślaniu oraz zapamiętywaniu kolejnych. W końcu nikt nie dostanie się do nich jeżeli będziecie przetrzymywać je tylko i wyłącznie w swojej głowie 🙂

Aleksander Piskorz

Najnowsze artykuły

  • Newsy
  • Operatorzy

Revolut już jest operatorem! Daje dorodną paczkę w roamingu UE i USA

Rozpędzony fintech Revolut wprowadza do swojej oferty kolejne nowości. Tym razem zaoferuje własne usługi telekomunikacyjne.…

30 kwietnia 2025
  • Motorola
  • Telefony
  • Testy
  • Wiadomość dnia

Wygląda jak flagowiec za 6000 zł, kosztuje ułamek tego. Test telefonu, który w promocjach będzie hitem

Motorola Edge 60 Fusion jest już u mnie na testach wystarczająco długo, bym mógł podzielić…

30 kwietnia 2025
  • Gry i aplikacje
  • Newsy

mObywatel padł ofiarą hakerów. Zmasowany atak na rządową aplikację

Ogromny atak hakerski przeprowadzono dzisiaj na rządową aplikację mObywatel. Polacy stracili dostęp do kluczowych e-usług.…

30 kwietnia 2025
  • Newsy
  • Samsung
  • Telefony

Jeszcze poczekasz na ważną aktualizację Galaxy S25, ale użytkownicy starszych Samsungów nie mają się czym przejmować

Majowa aktualizacja dla serii Samsung Galaxy S25 nie przyniesie zapowiadanych nowości. Zamiast usprawnień aparatu i…

30 kwietnia 2025
  • Newsy
  • OnePlus
  • Telefony

OnePlus oficjalnie potwierdza, że ich najlepszy telefon w historii nigdy nie trafi do Polski

To już ostateczne i oficjalne - OnePlus 13T nie trafi do sprzedaży w Polsce. Poza…

30 kwietnia 2025
  • Newsy

Sprawdź, jak wypada RTX 5060 w laptopach. Czy warto będzie kupić nowy sprzęt z kartą Nvidii?

Nowy układ graficzny Nvidia RTX 5060 dla laptopów pojawił się w bazie Geekbench. GPU w…

30 kwietnia 2025