Artykuł partnerski
Ewolucja telefonów w smartfony była naturalną koleją rzeczy. Rozwój technologii zbliżył je do mobilnych komputerów, które zapewniają rozrywkę oraz dają pracę milionom ludzi. Specyfikacja oraz elastyczność systemów zainstalowanych w smartfonach daje nieograniczone możliwości kooperacji z innymi urządzeniami elektronicznymi. Obecnie można dostrzec trend do tworzenia gadżetów współpracujących z naszymi smartfonami na różnych płaszczyznach. Gdyby nie ich przydatność, nowe akcesoria nie trafiłyby do masowej produkcji. Ich główną zaletą jest ułatwianie nam życia lub rozszerzanie standardowych funkcji urządzenia mobilnego.
Smartwatch – ile kosztuje inteligentny zegarek?
Inteligentny zegarek to gadżet numer jeden dla każdego posiadacza smartfona ze średniej półki cenowej. Doświadczeni użytkownicy potwierdzają, że dopóki nie sprawdzi się jego możliwości, trudno sobie wyobrazić komfort z jego posiadania na co dzień. Zadaniem smart zegarka jest bowiem szybsze i wygodniejsze korzystanie z podstawowych funkcji smartfona, bez wyciągania telefonu z kieszeni. Na dosyć małym wyświetlaczu możemy odczytać wiadomości SMS, sprawdzić czas, datę oraz cyfrowe notatki. Możemy również zmieniać utwory muzyczne i regulować natężenie dźwięku. Pierwsze modele smartwatch były niezbyt opłacalne ponieważ kosztowały prawie tyle samo co telefony. Teraz, gdy dostępnych jest dużo więcej modeli, są coraz bardziej powszechne. Tani i markowy Sony Smart Watch 2 kosztuje mniej niż 400 złotych. To kwota, która nie wymaga brania pożyczki, czego nie można powiedzieć o konkurencyjnej Motoroli. Najlepszy obecnie pod względem wizualnym smartwatch Motorola Moto 360 kosztuje 899 złotych w wersji podstawowej. Czarny model ze stalową bransoletą to wydatek ok. 1169 złotych. Jego klasyczna tarcza zegarowa oraz delikatna konstrukcja wyznacza standard najwyższej jakości, prawdziwej klasy biznesowej. Dzięki Moto 360 każdy może nosić się stylowo i nowocześnie.
Smartband, czyli inteligentne opaski dla sportowców
Inteligentna opaska a inteligentny zegarek to dwie zupełnie różne rzeczy. Smartband jest, jak sama nazwa wskazuje, elektroniczną opaską na rękę. Jej zadaniem jest monitorowanie naszego treningu oraz przekazywanie informacji z naszego smartfona. Standardowy smartwatch nie nadaje się do treningu. Jest cięższy, mniej wygodny podczas aktywności fizycznej i nie posiada dużej odporności na wstrząsy. Opaska ma prosty jednolity kształt, nie przeszkadza podczas treningu i może pełnić rolę personalnego trenera. Jedną z pierwszych opasek na rynku był Samsung Gear Fit, który dzisiaj kupicie za 449 złotych. Zintegorowana ze smartfonem Samsunga daje dostęp do wiadomości SMS, nieodebranych połączeń oraz budzika. Funkcje treningowe są jednak w niej najważniejsze. Pulsometr, krokomierz czy stoper to tylko kilka z wielu opcji do wyboru. Jeżeli chcemy, możemy monitorować nawet czas snu. Konkurencją dla Samsunga zaczyna być droższy Sony SmartBand Talk SWR30 w cenie 699 złotych i Garmin Vivosmart za 724 PLN. Garmin, znany z technologii GPS, stworzył opaskę współpracującą z każdym telefonem mogącym łączyć się przez Bluetooth. Bateria wytrzymuje bez ładowania nawet do 7 dni. Cena jest dosyć wysoka, ale za gadżet sportowy mający usystematyzować treningi warto zapłacić więcej.
Głośniki do smartfona, czyli coś dla audiofila
Smartfon i tablet, będące multimedialnymi kombajnami, mają swoje ograniczenia na kilku polach. Pierwszym ograniczeniem może być wielkość ekranu – tym parametrem możemy jednak manipulować poprzez podłączenie urządzenia mobilnego do telewizora lub większego monitora. Kolejnym ograniczeniem urządzeń mobilnych są głośniki, którym często brakuje mocy. Akumulator, przy intensywnym słuchaniu muzyki na głośnikach, potrafi rozładować się w kilka godzin. Ten problem można z kolei rozwiązać przy pomocy głośników Bluetooth lub inteligentnego systemu audio. Oba muzyczne gadżety cieszą się rosnącą popularnością. To idealny sprzęt muzyczny dla osoby, która nie chce wydać dużo pieniędzy, chociaż górna półka jakości sięga cen smartfonów klasy S. Zacznijmy od głośników przenośnych zasilanych sieciowo, bateriami AAA lub poprzez wbudowany akumulator. To tani sposób na sprzęt muzyczny sterowany telefonem. Cena najtańszych głośników zaczyna się od 49 złotych, a kończy na dość wysokiej sumie 999 złotych. Najdroższym modelem z naszego zestawienia jest Sony SRS-X7 o imponującej mocy 32W. Wbrew pozorom, wcale nie jest to najmocniejszy z głośników zewnętrznych. Co powiecie na XX.Y Bazooka w cenie 779 złotych? To potężny 80-watowy system audio wyglądający jak połączenie boomboxa z wyrzutnią rakiet.
System audio to kompletnie odmienny sposób emisji dźwięku. Ceny zaczynają się od 199 złotych a kończą w okolicach 3000 złotych. Systemy muzyczne do smartfonów to połączenie stacji dokującej i głośników z subwooferem wysokiej jakości. Zdarzają się modele takie jak Philips M1X-DJ DS8900 w cenie 1399zł, który posiada własną stację do miksowania utworów. Jest to ładowarka, zestaw głośników i panel DJ-a w jednym. Bardziej klasyczna jest stacja dokująca Pioneer XW-BTS3-K, która kosztuje trzy razy mniej a mimo to świetnie radzi sobie pod względem dostępnej mocy i kompatybilności z telefonami różnych producentów.
Obiektywy do smartfona
Akcesoria fotograficzne dla posiadaczy smartfonów to nie żart. Obecne smartfony ze średniej i wysokiej półki mogą równać się z aparatami cyfrowymi i lustrzankami, przynajmniej w codziennym użytku. Aby rywalizacja była jeszcze bardziej wyrównana wystarczy zaopatrzyć się w wymienne obiektywy do telefonu. Łącząc wysokiej klasy smartfon, zewnętrzny obiektyw oraz program graficzny można zawstydzić niejednego fotografa ze sprzętem wartym kilka tysięcy.
Najtańsze obiektywy uniwersalne to koszt nie większy niż 100 złotych za egzemplarz. Podobnie jak w lustrzance, każdy obiektyw daje inny efekt. Dlatego też należy zaopatrzyć się w kilka różnych typów. Jeden da efekt rybiego oka, zaś inny pozwoli wykonywać zdjęcia makro z prawdziwego zdarzenia. Wśród profesjonalnych cyfrowych obiektywów warto wymienić model Sony Smart-shot DSC-QX10. Jego obecna cena to około 700 złotych. Jeżeli nie chcemy zaciągać kilku tysięcy złotych pożyczki na lustrzankę, możemy pożyczyć dużo mniej na dużo tańszy obiektyw do telefonu. Współpracuje z niemal każdym smartfonem i podnosi jakość zdjęć o kilka poziomów. Jedyne, na co narzekają użytkownicy, to długi czas łączenia się z urządzeniem mobilnym.
Gadżety do urządzeń mobilnych to poważny segment rynku, a dostępne w nim produkty pozwolą jeszcze bardziej podnieść wszechstronność naszego telefonu. Niestety, niektóre z tych akcesoriów do smartfonów to poważny wydatek, dlatego jeśli szukamy jednorazowej, doraźnej, pomocy finansowej, pamiętajmy by znaleźć ofertę wygodnej pożyczki, której warunki spłaty są podane w sposób przejrzysty. Pożyczka w vivus.pl jest błyskawiczna, nie wymaga zbędnych formalności, a z umową pożyczki można zapoznać się na stronie internetowej. Udanych zakupów gadżeciarze!