Kategorie: Allview Android Telefony Testy

Allview X1 Xtreme Mini – test telefonu

 
 

Allview X1 Xtreme Mini to pierwszy model rumuńskiego producenta, który trafił do maniaKalnej redaKcji (równocześnie testujemy też tablet tej marki, także z Xtreme w nazwie), a jednocześnie jedno z niewielu urządzeń z przydomkiem mini i topową specyfikacją. Mamy tu do czynienia ze Snapdragonem 800, 2 GB pamięci RAM i ekranem FullHD – całość kosztuje przy tym niewiele ponad 1000 zł. Mamy nadzieję, że wybrane przez nas produkty pozwolą Wam wyrobić sobie zdanie na temat Allview.

Allview X1 Xtreme Mini / fot.gsmManiaK.pl

Specyfikacja Allview X1 Xtreme Mini

Dane podstawowe
Wymiary 137 x 66 x 10.3 mm
Waga 139 g
Obudowa jednobryłowy
Standard sim Micro-sim
Data premiery 2014, listopad
Ekran
Typ IPS 4.7'', rozdzielczość 1920x1080, 469 ppi
Kluczowe podzespoły
SoC Qualcomm Snapdragon 800
Procesor 2.1 GHz, 4 rdzenie (Krait 400)
GPU Adreno 330
RAM 2 GB
Bateria 2200 mAh
Obsługa kart pamięci NIE
Porty USB (microUSB, obsługuje OTG)
Pamięć użytkowa 16 GB
System operacyjny
Wersja Android 4.4.2 KitKat
Łączność
Transmisja danych UMTS
WIFI 802.11 b/g/n
GPS A-GPS
Bluetooth 4.0
NFC Brak
Aparat fotograficzny
Główny 16 MP, wideo FullHD (1920x1080), 30 kl/s, lampa błyskowa
Dodatkowy 4 MP, wideo FullHD (1920x1080), 12 kl/s

Obudowa / jakość wykonania

Bez kompromisów

X1 Xtreme Mini to urządzenie, przy którego projektowaniu położono duży nacisk na stylistykę – to widać od razu. Nieszablonowe kształty i ciekawa kolorystyka (sprzęt dostępny jest także w bardziej klasycznej, srebrnej wersji) to niewątpliwie atuty, które docenią użytkownicy chcący wyróżniać się z tłumu.

Tylna ściana oraz górna i dolna krawędź wykonane zostały z aluminium. Konstrukcja wygląda dzięki temu bardzo efektownie, ale nie obyło się bez pewnych wad. Wykorzystany przez Allview materiał jest śliski, co zmniejsza pewność chwytu; obudowa też łatwo się rysuje i bardzo szybko nagrzewa – o czym więcej przeczytacie w sekcji poświęconej wydajności.

Boki telefonu pokrywa czarne tworzywo, o trudnym do zidentyfikowania pochodzeniu, jednak również podatne na uszkodzenia. Niezbyt fortunnym trzeba nazwać wyprofilowanie tylnej ściany tak, aby oczko aparatu było wystające. Utrudnia to obsługę telefonu gdy ten leży na płaskiej powierzchni, a do tego naraża obiektyw na uszkodzenie. X1 Xtreme Mini to niewątpliwie sprzęt ładny, ale musicie na niego bardzo uważać.

Rozmieszczenie złącz przewodowych (micro USB oraz 3,5 mm audio jack) jest bardzo praktyczne – pierwsze znajduje się na dolnej krawędzi, drugie na górnej, bez trudu można więc korzystać z obu w jednym czasie.

Telefon nie jest tak ekstremalnie mały, jak można by sądzić po nazwie modelu. Gabaryty urządzenia są jednak optymalne, szczególnie zestawiając je z przekątną ekranu. Telefon dobrze leży w dłoni i jest rozsądnie wyważony, co jest o tyle ważne, że przy wadze niemal 140 gramów nie jest to najlżejszy smartfon na rynku. Jakość wykonania i spasowania elementów jest wysoka – obudowa nie wygina się prawie w ogóle, nie ma też mowy o jej skrzypieniu czy trzeszczeniu. Irytować mogą jedynie ostre krawędzie przedniej części telefonu, którymi przy odrobinie nieszczęścia można nawet zrobić – sobie lub komuś – krzywdę. Tajemniczy jest również napis Soul z tyłu obudowy sugerujący, że telefon przynależeć powinien do serii produktów Soul, a tak nie jest (a przynajmniej nic na to nie wskazuje).

Ekran

Świetny, „piekielnie ostry” ekran IPS

Allview X1 Xtreme Mini / fot.gsmManiaK.pl

4,7-calowy wyświetlacz oparto na panelu IPS marki Sharp, czym producent chwali się w specyfikacji. Jest to ekran o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Wyświetlany obraz jest nieskazitelnie ostry (469 pikseli/cal) i bardzo ładny jeśli chodzi o kolorystykę. Barwy są przyjemnie podbite, jednak nie przejaskrawione. Dzięki rozwiązaniu OGS (One Glass Solution), czyli zintegrowaniu szybki ochronnej i panelu dotykowego z ekranem mamy przyjemne wrażenie jakby obraz był dokładnie na równi ze szkiełkiem. Kąty widzenia także zasługują na pochwałę – obraz jest czytelny z każdej perspektywy.

Allview X1 Xtreme Mini / fot.gsmManiaK.pl

Nie musicie mieć również obaw również w kwestii jakości podświetlania. Maksymalna luminacja nie jest może rekordowa – wynosi 342 cd/m2 – ale wystarczy, aby zapewnić dobrą widoczność nawet przy mocnym świetle. Przenosząc suwak na drugi koniec skali otrzymamy wartość 15 cd/m2 – do czytania w ciemności jak znalazł.

Allview X1 Xtreme Mini / fot.gsmManiaK.pl

Panel dotykowy działa bez żadnych zastrzeżeń i jest w stanie obsłużyć do 10 niezależnych punktów. Niestety, nie można używać go rękawiczkach.

 
 

 
 

Akumulator

Dobrze, choć liczyłem na więcej

Czas pracy akumulatora to akurat taki parametr, przy ocenie którego zawsze można odczuwać niedosyt. Szczególnie, gdy obecnie produkowane telefony reprezentują tak marny poziom w porównaniu do prostszych urządzeń sprzed lat. Niemniej jednak, jeśli mówimy dziś o telefonach z dobrą baterią, mamy na myśli urządzenia wytrzymujące w cyklu mieszanym więcej, niż 1 dzień.

Zużycie energii w Allview X1 Xtreme Mini jest dosyć nieregularne. Ciężko jednoznacznie powiedzieć od czego to zależy, ale telefon „zjada” baterię raz wolniej, raz szybciej. Na szczęście uśredniając, osiągi są całkiem dobre, nie powinniście mieć problemu z przetrwaniem od rana do wieczora bez kontaktu z ładowarką.

Wszystkie pomiary zarejestrowaliśmy przy luminacji sprowadzonej do poziomu 120 cd/m2. Ładowanie baterii do pełna trwa nieco ponad 100 minut. Sprzęt można zasilać także poprzez kabel USB podłączony do komputera, jednak trwa to zauważalnie dłużej.

Aparat

Dwa solidne narzędzia

Allview X1 Xtreme Mini / fot.gsmManiaK.pl

Telefon wyposażono w dwa aparaty – oba bazujące na sensorach marki OmniVision. Główny, znajdujący się z tyłu obudowy, ma matrycę 16 Mpix i wykonuje bardzo dobre zdjęcia. W sprzyjających warunkach są odpowiednio ostre, a kolorystyka jest niemal idealna. Przy gorszym świetle jest już widoczne ziarno związane z podbiciem czułości ISO, jednak nie bardziej, niż w konkurencyjnych modelach.

Jakość materiału wideo także trzyma dobry poziom. Maksymalna rozdzielczość rejestrowanego obrazu to 1080 linii w pionie przy 30 klatkach na sekundę. Obraz nie cierpi z tytułu utraty szczegółów, za to płynność nagrania nie jest idealna – chcąc ją ulepszyć możemy zmienić jakość na 720p. Wówczas nie można już mieć żadnych zastrzeżeń do rejestrowanych filmów.

Przykładowe zdjęcia – aparat główny

Przykładowy film – aparat główny

Przedni aparat bazuje na matrycy OV4688 – tej samej, która została zastosowana w aparacie głównym HTC One M7. Mamy tutaj więc do czynienia z jednostką 4-megapikselową, jednak o większej powierzchni każdego punktu, niż standardowa (HTC nazywa to ultrapikselami). Jak na kamerkę dodatkową, której stawiamy odrobinę mniejsze wymagania, jakość obrazu jest wręcz rewelacyjna. Rejestrowane fotografie są ostre i ładne w niemal każdych warunkach, a wideo jest płynne i szczegółowe nawet w rozdzielczości 1080p, z czym główny aparat miewa problemy.

Aplikacja aparatu posiada interfejs tradycyjny dla domyślnej nakładki graficznej. Mamy tutaj możliwość regulacji takich parametrów, jak rozdzielczość, redukcja migotania czy ustawienia trybu HDR lub scenerii. Program posiada także możliwość przybliżania (cyfrowego), a telefon wyposażono w sprawnie działający autofocus.

Przykładowe zdjęcie – przedni aparat

Przykładowy film – przedni aparat

Jakość rozmów

Wygoda przede wszystkim

Pod względem jakości rozmów testowanemu modelowi nie można wiele zarzucić. Jakość i donośność dźwięku głośnika jest wystarczająca, a mikrofon – dzięki wsparciu drugiego, znajdującego się tuż nad oczkiem aparatu – również wykonuje swoje zadanie jak należy. Niepewny jest natomiast chwyt. Obudowa jest twarda i śliska, a samo urządzenie ciężkie. Musimy więc mieć się na baczności, albo opracować nową, autorską metodę trzymania słuchawki tak, aby ograniczyć ryzyko przypadkowego jej upuszczenia.

Allview X1 Xtreme Mini / fot.gsmManiaK.pl

Aplikacja telefonu nie odbiega wyglądem od tej, którą znamy z „czystego” systemu Android. Mowa więc o ładnym, przejrzystym interfejsie i dobrej funkcjonalności.

 
 

 
 

Wydajność

Wydajność z najwyższej półki, ale…

Kluczowe podzespoły telefonu, od których zależy jego wydajność to układ Snapdragon 800 z czterema rdzeniami Krait 400 o taktowaniu 2.15 GHz, grafika Adreno 330 i 2 GB pamięci RAM. To konfiguracja, którą znamy między innymi z telefonów takich, jak Sony Xperia Z1 czy LG G2. Zapewnia świetne osiągi, zarówno w codziennym użytkowaniu, jak i zaawansowanych grach, rzadko spotykane w telefonach z tej półki cenowej, z której pochodzi Allview X1 Xtreme Mini.

Allview X1 Xtreme Mini / fot.gsmManiaK.pl

Nie powinniśmy mieć problemu z odpaleniem i graniem na najwyższych detalach w takie tytułach, jak Asphalt 8, Modern Combat 5, czy Dead Trigger 2. Mowa oczywiście o najwyższych detalach graficznych. Jest jednak coś, co bardzo utrudnia korzystanie z telefonu jako konsoli.

Pod dużym obciążeniem procesor mocno się nagrzewa (to charakterystyczna cecha tego układu), a aluminiowa obudowa bardzo szybko absorbuje ciepło – w efekcie, już po kilku minutach grania urządzenie jest gorące (zwykle wskaźnik termometru zatrzymuje się na 41 stopniach C), a czasami wręcz parzy w dłonie. Występuje przy tym zjawisko throttlingu, czyli spadku maksymalnej wydajności, spowodowanego przegrzaniem się podzespołów. Niestety, jest to problem, którego raczej nie da się w żaden sposób ominąć, dlatego trzeba mieć go na uwadze przymierzając się do kupna X1 Xtreme Mini.

O ile o niedoborze mocy w grach i aplikacjach nie może być mowy, to drobinę rozczarowywać mogą możliwości multimedialne telefonu. Po zainstalowaniu najnowszych kodeków radzi on sobie bez problemu z większością formatów, z Full HD włącznie, jednak rozdzielczość 4K jest już poza jego zasięgiem. Wideo uruchamia się, jednak klatkuje, przez co oglądanie go nie należy do przyjemnych. Mimo, iż producent chwali się funkcją DTS Sound, czymkolwiek by ona nie była, nie pozwoliła w testowych klipach uruchomić dźwięku w formacie DTS.

Odtwarzanie multimediów
Na czerwono zaznaczono nieobsługiwane formaty:

 

– mkv, 480p, xvid, 1mbps, he aac, napisy;
– mkv, 720p, h264, 600kbps, aac / mp3 dual audio;
– mp4, 720p, h264, 3mbps, aac;
– mkv, 720p, h264, 3mbps , vorbis, napisy;
– mp4, 720p, h264, 6mbps, ac3;
mkv, 1080p, h264, 10mbps, dts (brak wsparcia dla dźwięku DTS);
– mkv, 1080p, h264, 40mbps
mp4, 4K (3840×2160), h264, 34mbps (brak płynności);
mp4, 4K (4096×1716), h264, aac, 35mbps (brak płynności).

Odtwarzanie multimediów
Na czerwono zaznaczono nieobsługiwane formaty:

 

– mkv, 480p, xvid, 1mbps, he aac, napisy;
– mkv, 720p, h264, 600kbps, aac / mp3 dual audio;
– mp4, 720p, h264, 3mbps, aac;
– mkv, 720p, h264, 3mbps , vorbis, napisy;
– mp4, 720p, h264, 6mbps, ac3;
mkv, 1080p, h264, 10mbps, dts (brak wsparcia dla dźwięku DTS);
– mkv, 1080p, h264, 40mbps
mp4, 4K (3840×2160), h264, 34mbps (brak płynności);
mp4, 4K (4096×1716), h264, aac, 35mbps (brak płynności).

Software / Funkcjonalność

Android 4.4 z autorską nakładką i brak 4G

Allview X1 Xtreme Mini / fot.gsmManiaK.pl

Telefon pracuje pod kontrolą Androida 4.4 KitKat w niemal czystej postaci. Producent swoją ingerencję w oprogramowanie ograniczył do zmiany kilku ikonek – niektóre z nich zamieniając na logo (np. grafikę spustu aparatu czy siatki aplikacji) – oraz dodania dodatkowych funkcjonalności w zakładce Ułatwienia dostępu, czym mocno u mnie zapunktował. Mamy bowiem możliwość ustawienia wybudzania telefonu podwójnym kliknięciem w ekran, a nawet bezpośredniego otwierania aplikacji poprzez narysowanie palcem ustalonego wzoru. Szkoda, że momentami wystąpiły problemy z tłumaczeniem – mam nadzieję, że w następnej aktualizacji producent zwróci już na to uwagę. Sam interfejs systemu działa bardzo szybko i płynnie. Nie można mieć też żadnych zastrzeżeń do stabilności działania telefonu.

Allview X1 Xtreme Mini / fot.gsmManiaK.p

X1 Xtreme w wersji mini został wyposażony w zestaw modułów łączności, które są już niemal standardem w każdym smarftonie. GPS z A-GPS działa dobrze – nie jest wyjątkowo precyzyjny, za to bardzo szybko łapie sygnał i go nie gubi. Zastrzeżenia można mieć natomiast do modułu WiFi. Godna pochwały jest obsługa dwóch pasm (2,4 GHz i 5 GHz), jednak co z tego, jeśli czułość anteny jest gorsza od standardowej. Podczas testów WiFi, smartfon potrafił zgubić sygnał nawet w miejscach, w których większość słuchawek nie miała problemu z utrzymaniem połączenia.

Zabrakło NFC (wielka szkoda), nie możecie też liczyć na łączność LTE. Jest za to Bluetooth w wersji 4.0.

Telefon obsługuje USB OTG, dzięki czemu możemy podpiąć do niego urządzenie wskazujące np. myszkę lub pamięć flash (o zewnętrznych dyskach możecie niestety zapomnieć). Trzeba pamiętać, że podłączony nośnik danych musi być przygotowany w formacie plików FAT32. Pamięć wewnętrzna telefonu ma według specyfikacji pojemność 16 GB. Do dyspozycji użytkownika zostaje jednak około 12 GB. Jest to informacja ważna o tyle, że nie żadnej możliwości rozszerzenia tej wartości ze względu na brak gniazda na karty pamięci.

Jak można przeczytać na stronie producenta, słuchawkę wyposażono we wzmacniacz firmy Yamaha. Rzeczywiście, po podłączeniu słuchawek jakość dźwięku jest bardzo dobra, możliwe jest też manipulowanie nastawami w equalizerze. Zawodzi natomiast jakość pojedynczego głośnika zewnętrznego, który schowany jest pod jedną z dwóch kratek w dolnej krawędzi obudowy – ani donośność (78 dB), ani jakość dźwięku nie zasługują na specjalną pochwałę.

 
 

 
 

Podsumowanie / ocena / opinia

Ładny i wydajny z kilkoma niedoskonałościami

Allview X1 Xtreme Mini / fot.gsmManiaK.pl

Allview X1 Xtreme Mini to bardzo ciekawe urządzenie. Posiada wiele niezaprzeczalnych atutów, rzadko spotykanych w tej kategorii cenowej. Na pochwałę zasługują przede wszystkim wydajność, ekran i aparaty. Za największe bolączki tego modelu trzeba uznać problem z wydaleniem ciepła, który wpływa negatywnie na komfort użytkowania; nie bez znaczenia jest również słaba antena WiFi. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że w promocyjnych ofertach można dostać ten telefon za 899 zł, nie mam żadnych wątpliwości, że jest to jedna z lepszych propozycji, jakie możemy dostać w tej kwocie.

Ocena końcowa testu [1-10]: 7.7

  • Aparat6,7
  • Bateria6,4
  • Ekran9,1
  • Jakość8,3
  • Wydajność w grach9,3
ZALETY
  • Efektowny wygląd i solidne wykonanie
  • Świetny ekran IPS
  • Topowa wydajność
  • Szybka i stabilna praca systemu
  • Dobre aparaty, przede wszystkim przedni
  • Świetny stosunek jakości i możliwości do ceny
WADY
  • Obudowa podatna na zarysowania
  • Problem z odprowadzaniem ciepła
  • Cichy głośnik
  • Słaby moduł WiFi

Wyróżnienie redaKcji techManiaK.pl

Alternatywna propozycja

Jeśli szukasz najlepszego telefonu do 1000 zł, a z jakiegoś powodu nie odpowiada Ci testowany Allview, zainteresuj się nie najnowszym, ale bardzo podobnym pod względem ceny i specyfikacji LG G2. Wartym uwagi, choć odrobinę droższym urządzeniem jest także Kazam Tornado 348. Polecam przeczytać także artykuł Pawła.

Odpowiedzi na Wasze pytania

Adamo1139: Gdzie jest zamierzona grubość 10.3mm? dlaczego nie ma lte? Gdzie jest głośnik? Digitizer działa dobrze? Czy jak się przejeżdża palcem po logo producenta, to czuć, że jest nadrukowane, tzn. lekko wystaje? Jak działa GPS? Jaka jest jakość zdjęć przedniej kamery

1. W najgrubszym miejscu budowy, czyli przy oczku aparatu.
2. Ukryty pod prawą kratką, w dolnej części obudowy.
3. Logo nie jest nadrukowane, jest wykonane z innego materiału niż pozostała część obudowy. Nie wystaje, ale jest wyczuwalne pod palcem.
4. Bez zastrzeżeń.
5. Bardzo dobra, idealna do selfie tak jak napisałem w teście 😉

User: Czy telefon zachowuje swoją początkową wydajność po kilkunastu minutach maksymalnego obciążenia?

Niestety, wraz ze wzrostem temperatury pojawiają się też spadki wydajności.

Jeśli szukasz najlepszego telefonu do 1000 zł, a z jakiegoś powodu nie odpowiada Ci testowany Allview, zainteresuj się nie najnowszym, ale bardzo podobnym pod względem ceny i specyfikacji LG G2. Wartym uwagi, choć odrobinę droższym urządzeniem jest także Kazam Tornado 348. Polecam przeczytać także artykuł Pawła.

Antoni Zaborski

Najnowsze artykuły

  • Newsy

5,5 mln Polaków zagrożonych. O krok od tragedii

Jak bardzo zagrożeni jesteśmy w sieci? W 2023 roku prawie 5,5 miliona Polaków kliknęło w…

4 maja 2024
  • Nothing
  • Słuchawki
  • Testy
  • Wiadomość dnia

TEST Nothing Ear. Stare szaty, nowa jakość? Cóż, jakby to powiedzieć…

Od premiery Nothing Ear minęła chwila, jednak spokojnie - nie zapomniałem o tym, by je…

4 maja 2024
  • Google
  • Gry i aplikacje
  • Newsy

Google ma fantazję. Chce, abyś… puszczał bąki przez telefon

Google szykuje bardzo dziwną aktualizację najbardziej podstawowej aplikacji dostępnej na smartfonach z Androidem. Program "Telefon"…

4 maja 2024
  • Google
  • Newsy
  • Telefony

Cena Google Pixel 8a w Polsce zdziwi nawet Ciebie. Nie jestem pewien, czy flagowa specyfikacja będzie tego warta

Na kilka dni przed debiutem "najlepszy średniak świata" zdradził materiały marketingowe. Nie jestem pewien, czy…

4 maja 2024
  • Newsy
  • Telefony
  • Vivo

Kupisz tego taniego flagowca oczami. Wybitna specyfikacja będzie tylko miłym dodatkiem

Najwydajniejszy smartfon za chwilę stanie się oficjalny. vivo X100s będzie "tanim flagowcem" z potężną specyfikacją…

4 maja 2024
  • Newsy
  • Tablety
  • Xiaomi

Ja już wiem, kiedy zadebiutuje tablet Xiaomi, który polecać będziemy przy okazji każdej promocji

Xiaomi Pad 7 i Pad 7 Pro zdradziły datę premiery. Znamy również ich specyfikacje. Szykuje…

3 maja 2024