, Android Newsy Pierwsze wrażenia Sony Telefony

Sony Xperia Z3 Compact – nasze wrażenia z IFA 2014

Te artykuły także cię zainteresują:

Popularne produkty:
 • Marcinst

  Cudo

 • WujekYahoo

  „ale też funkcje pozwalające odtwarzać dźwięk w wysokiej rozdzielczości.”????

  • http://www.gsmmaniak.pl Mateusz Raczyński

   Mamy tutaj raczej mało czasu i jakoś już nie rozwinąłem tego stwierdzenia 😉 Generalnie chodzi o to, że telefon korzysta z nowej technologii Sony zwanej DSEE HX. O ile dobrze zrozumiałem, technologia ta ma podbijać jakość mp3 i aac tak, by była jak najbliżej flac czy cd-audio, przy zachowaniu rozmiaru pliku jak dla mp3. Jeśli zakupimy dodatkowo słuchawki Sony, czy jakiekolwiek inne, wspierające HD Audio, powinniśmy cieszyć się niemal audiofilską jakością dźwięku.

   Problem w tym, że w mp3 sygnał jest bardzo mocno skompresowany. Za pomocą maskingu wycinane są częstotliwości, których i tak byśmy nie usłyszeli, ale jednak mają wpływ na psychoakustyczny odbiór muzyki. Zakres słyszalności stosowany zazwyczaj przez producentów słuchawek, czyli od 20 Hz do 20 kHz też jest krzywdzący dla osób o szerszym spektrum słuchu – każdy człowiek słyszy trochę inaczej. DSEE HX służyć ma podbijaniu rozdzielczości dźwięku, czyli w skrócie – zmniejszać na bieżąco poziom kompresji. Pytanie tylko, w jaki sposób tworzy utracone informacje, których przecież w skompresowanym pliku już nie ma. Niestety nie udało mi się przetestować tego z takimi słuchawkami. A szkoda, bo z racji zawodu wyuczonego (inżynier akustyk) bardzo mnie ciekawi, jak to faktycznie działa. 😉

   • Acze

    Przypuszczam że pewnie pamięta Pan taki ewenement jaki miał miejsce w kartach dźwiękowych X-fi od Soundblaster… i jak to się skończyło :).
    Osobiście sądzę że Cristalizer nawet pogarszał nam dźwięk (taki puszkowy się robił czasami). Jak już chcemy go naprawdę ulepszyć to nie widzę tutaj nic innego rozwiązania jak zastosowania porządnego equalizera 32band, gdzie możemy wyciągnąć sobie i 16hz i ponad 22khz co w mp3 320kbp bez problemu się udaje z dość fajnym efektem. (jak by się już ktoś zainteresował tym to polecam sobie dać delikatne echo na zakres 16-60khz dźwięk zrobi się potężny ale do tego trzeba mieć kolumny i wzmacniacz lub dobre słuchawki).

    Ale trzeba być czegoś świadom, ja do każdego utworu często mieszam w EQ i tworzę presety ustawień pod Płytę. Często utwory nie mają w sobie tak niskich partii dźwięku, i często też widzę jak dało D…y studio od masteringu.
    Może czasem lepiej nie być tego świadomym :D.


reklama