Niemieccy naukowcy zaprojektowali nowy rodzaj przesłon, które w odróżnieniu do starszych, działających na mechanicznych łopatkach, są znacznie cieńsze. Użycie przeźroczystych micro przesłon zmieniających się pod wpływem niewielkiego oddziaływania prądu na nieprzeźroczyste, znacznie zmniejsza wymiary zbudowanego z nich modułu do aparatu. Z ich użyciem można znacznie zaoszczędzić miejsca w smartfonie i pozwolić na rozbudowę innych podzespołów.
Podobnie jak w ludzkim oku, przesłona aparatu kontroluje ilość światła, co ma wpływ na ostrość obrazu. Rozwiązania używane do tej pory działają na zasadzie otwierania i zamykania przesłony. Naukowcy z Kaiserslautern uważają, że osiągnęliśmy już fizyczną granicę miniaturyzacji w tym segmencie.
Całe urządzenie składa się z dwóch szkiełek (elektrochromowego polimeru PEDOT) ułożonych na przeźroczystej elektrodzie. Całość może być wprowadzona w stan nieprzeźroczystości już przy napięciu 1.5V i nie wymaga ciągłego prądu aby pozostać w tym stanie.
Badania nadal trwają i skupiają się na rozszerzeniu funkcjonalności przesłon. Czy to rozwiązanie ma szansę zaistnieć na rynku aparatów do smartfonów? Jak najbardziej. Jednak ile czasu jeszcze pozostanie nam czekać na malutkie, superwydajne aparaty?
Dziękuję wszystkim za uwagi.
źródło: bbc
Na stronie mogą występować linki afiliacyjne lub reklamowe.
Majowa aktualizacja dla serii Samsung Galaxy S25 nie przyniesie zapowiadanych nowości. Zamiast usprawnień aparatu i…
To już ostateczne i oficjalne - OnePlus 13T nie trafi do sprzedaży w Polsce. Poza…
Nowy układ graficzny Nvidia RTX 5060 dla laptopów pojawił się w bazie Geekbench. GPU w…
Ten RTS to bez wątpienia miły hołd dla legendarnego Command and Conquer. Mimo kilku wad…
Po zapowiedzi flagowca Sony Xperia 1 VII, fani oczekiwali kilku słów na temat Sony Xperia…
iPhone 17 Pro miał oferować warstwę antyrefleksyjną podobną do tej z Galaxy Ultra. Nowy przeciek…