Aktualizacja 21.11.2020
Uwaga. Rynek i dostępne modele, które poleca redaKcja techManiaK.pl cały czas się zmieniają. Od publikacji tego wpisu minęło już trochę czasu, dlatego też zachęcam Cię do zobaczenia naszego najnowszego zestawienia:
Smartfony robią się coraz to większe, a kieszenie niestety nie rozrosną się wraz z postępem technologicznym, przez co dla wielu osób urządzenie z wyświetlaczem o przekątnej ~5 cali jest zwyczajnie za duże. Dlatego też z myślą o maniaKach szukających mniejszego telefonu przygotowaliśmy kilka propozycji z 4-calowym wyświetlaczem.
Apple iPhone 5s
Można nienawidzić, a można i kochać firmę Apple za ich produkty, jednak najlepszym smartfonem wyposażonym w ekran o przekątnej czterech cali jest bez dwóch zdań tegoroczny flagowiec giganta z Cupertino – Apple iPhone 5s.. Telefon jest co prawda poza zasięgiem przeciętnego zjadacza zupy pomidorowej, jednak to cena jaką trzeba zapłacić za bezawaryjne i świetne urządzenie w tym segmencie.
Wysokiej jakości komponenty wykorzystane do produkcji obudowy, czujnik biometryczny, a także nowej generacji układ SoC – to trzy największe atuty Apple iPhone 5s. Za te podzespoły potencjalny nabywca musi zapłacić co najmniej 2949 złotych w przypadku wariantu wyposażonego w skromne 16 GB wewnętrznej pamięci wbudowanej.
Apple iPhone 5s wyposażony został w dwurdzeniowy, 64-bitowy procesor Apple A7 z 4-rdzeniowym układem graficznym PowerVR G6430, 1 GB pamięci operacyjnej RAM, 16/32/64/ GB wbudowanej pamięci, czytnik linii papilarnych Touch ID, 8-megapikselowy aparat główny iSight z matrycą o 15% większą od poprzednich generacji smartfonów Apple, 4-calowy wyświetlacz Retina o rozdzielczości 1136 x 640 pikseli z powłoką oleofobową, a także akumulator o pojemności 1560 mAh. Całość pracuje pod kontrolą systemu iOS 7.
Za co płacimy?
Przede wszystkim za jakość wykonania, logo nagryzionego jabłuszka na obudowie, a także za innowacyjność, gdyż bez dwóch zdań jest to smartfon nowatorski i jedyny w swoim rodzaju.
Samsung Galaxy Ace 3 LTE
Wszechobecny plastik oraz design na „jedno kopyto” to znak rozpoznawczy południowokoreańskiego koncernu Samsung – jak pokazują statystyki plastic, it’s fantastic, zwłaszcza w wykonaniu tego producenta. I coś w tym jest, gdyż niezłą propozycją z 4-calowym wyświetlaczem jest Samsung Galaxy Ace 3 oferujący szybką transmisję danych w standardzie LTE. A to wszystko w przystępnej cenie 999 złotych.
Samsung Galaxy Ace 3 to smartfon dla mas, dlatego też zaimplementowane podzespoły mogą nie budzić zachwytu u osób poszukujących zaawansowanego technologicznie urządzenia – nie takie jednak było założenie firmy Samsung. Model ten ma wstrzelić się w segment smartfonów z czymś, czego nie oferuje konkurencja.
Samsung Galaxy Ace 3 w wersji LTE wyposażony został w dwurdzeniowy procesor o taktowaniu 1.2 GHz, 1-gigabajtową pamięć operacyjną RAM, 8 GB wewnętrznej pamięci z możliwością rozbudowy do maksymalnie 72 GB przy wykorzystaniu slot kart micro SD, 5-megapikselowy aparat główny z diodą doświetlającą LED, akumulator o pojemności 1.800 mAh, a także system Google Android 4.2.2 Jelly Bean, wzbogacony o nakładkę. Podzespoły zamknięte zostały w obudowie o grubości 10 mm i wadze 119.5 gramów.
Za co płacimy?
Za smartfon z przyzwoitą specyfikacją techniczną, która umożliwi bezproblemową pracę z aplikacjami, a także szybką transmisję danych w standardzie LTE.
Sony Xperia M
Japończycy coraz bardziej liczą się na mobilnym rynku i jako jedni z nielicznych potrafią zrobić całkiem przyzwoite urządzenia wyposażone w ekran o przekątnej mniejszej niż pięć cali. Dobrym przykładem jest Sony Xperia M, który na polskim rynku występuje zarówno w wersji dual SIM, a także z pojedynczym slotem.
Smartfon z pojedynczym slotem został na polskim rynku wyceniony na 899 złotych, zaś wersja dual SIM to dodatkowe siedemdziesiąt złotych wydatku. Atutem rzeczonego urządzenia jest obecność bezstykowej technologii NFC, a także przetwornika z sensorem Sony Exmor RS.
Sony Xperia M wyposażony został w 4-calowy wyświetlacz TFT o rozdzielczości FWVGA, dwurdzeniowy procesor Snapdragon S4 Plus o częstotliwości taktowania 1 GHz, układ graficzny Adreno 305 wspierany przez 1 GB pamięci operacyjne RAM, 4 GB wbudowanej pamięci z możliwością dalszej rozbudowy (slot kart microSD), 5-megapikselowy aparat główny z sensorem Exmor RS, a także akumulator zapewniający do 552 godzin pracy w trybie czuwania. Podzespoły zamknięte zostały w obudowie o wymiarach 124 x 62 x 9.3 mm i wadze 124 gramów.
Za co płacimy?
Za przyzwoitą specyfikację techniczną, przetwornik obrazu Exmor RS, podwójny slot kart SIM (opcjonalnie), a także bezstykową technologię NFC.
Samsung Galaxy Xcover 2
Bogaty asortyment południowokoreańskiego koncernu Samsung spowodował, że w naszych propozycjach znalazł się również Galaxy Xcover 2 – zaprojektowany tak, aby sprostać ekstremalnym warunkom zewnętrznym. Jest to propozycja dla aktywnych: posiada wzmocniony korpus oraz wodoszczelną obudowę (IP 67), dzięki czemu może przebywać pod wodą nawet przez 30 minut. Z pewnością nie jest to demon szybkości (podobnie jak poprzednicy), jednak w Galaxy Xcover 2 jest to sprawa drugorzędna.
Samsung Galaxy Xcover 2 pracujący pod kontrolą systemu Google Android 4.1 Jelly Bean z TouchWiz, wyposażony został w 4-calowy wyświetlacz WVGA (800 x 480 pikseli), dwurdzeniowy procesor o częstotliwości taktowania 1 GHz, 1-gigabajtową pamięć operacyjną RAM, 4 GB wbudowanej pamięci dla użytkownika , czytnik kart micro SD, aparat główny o matrycy 5 Mpx z diodą doświetlającą LED oraz akumulator o pojemności 1.700 mAh. Całość zamknięta została w obudowie o wymiarach 130.5 x 67.7 x 12 mm i wadze 148.5 gramów
Za co płacimy?
Za podzespoły zamknięte w obudowie o ponadprzeciętnej wytrzymałości, dzięki czemu Samsung Galaxy Xcover 2 sprawdzi się podczas ekstremalnych eskapad.
BlackBerry Z10
Kanadyjska firma BlackBerry (były RIM) słynie ze smartfonów wyposażonych w fizyczną klawiaturę QWERTY, jednak w ich asortymencie można znaleźć również BlackBerry Z10 pozbawiony rzeczonego atutu. Co prawda model ten został wyposażony w 4.2-calowy wyświetlacz, jednak biorąc pod uwagę wymiary, nie jest wiele większy od powyższych propozycji, dlatego też nie mogło go tutaj zabraknąć.
BlackBerry Z10 to wyższa półka cenowa, gdyż na polskim rynku smartfon dostępny jest w sugerowanej cenie detalicznej ustalonej na 2199 złotych. Można by rzec, że w pewnym stopniu jest ona wygórowana, jednak bez dwóch zdań, urządzenie wyróżnia się na tle konkurencji, a za chęć wyróżniana trzeba zapłacić.
BlackBerry Z10 został wyposażony w 4.2-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 1280 x 768 pikseli o proporcjach 16:9, dwurdzeniowy procesor w zależności od regionu – TI OMAP 4470 oraz Qualcomm Snapdragon MSM8960 oba o częstotliwości taktowania 1.5 GHz, 2 GB pamięci operacyjnej RAM, 16 GB wbudowanej pamięci dla użytkownika, 8-megapikselowy aparat główny z autofocusem oraz diodą doświetlającą LED, który pozwoli na rejestrowanie materiałów wideo w jakości Full HD, kamerkę frontową o matrycy 2 Mpx.
Za co płacimy
Za nieźle zoptymalizowany system BlackBerry OS10, 2 GB pamięci operacyjnej RAM, czy też 16 GB wbudowanej pamięci, a także – jak w przypadku Apple – za renomę marki.
Nokia Lumia 520
Fiński koncern Nokia specjalizujący się w produkcji smartfonów pracujących pod kontrolą systemu Windows Phone, posiada sporo interesujących urządzeń o bardzo rożnych przekątnych wyświetlacza, dzięki czemu każdy zainteresowany powinien znaleźć coś dla siebie. Jednym z modeli idealnie pasujących do naszego zestawienia jest Nokia Lumia 520.
Choć Nokia Lumia 520 zostałą wyposażona w zaledwie 512-megabajtową pamięć operacyjną RAM, to w przypadku urządzenia pracującego pod kontrolą systemu Windows Phone 8 nie jest to żaden problem. Smartfon zakupić można już od 649 złotych w autoryzowanym sklepie firmy Nokia.
Nokia Lumia 520 napędzana jest przez 2-rdzeniowy procesor Snapdragon S4 Plus o taktowaniu 1 GHz, dostarczony przez amerykański koncern Qualcomm oraz 512 MB pamięci operacyjnej RAM. Na dane oraz aplikacje producent zaimplementował 8-gigabajtową pamięć wewnętrzną z możliwością rozbudowy poprzez slot microSD z obsługą kart o pojemności do 64 GB. Obraz natomiast prezentowany jest na 4-calowym wyświetlaczu IPS LCD o rozdzielczości WVGA (800 x 480 pikseli), który obsługiwać można w rękawiczkach.
Za co płacimy
Przede wszystkim za licencję na system Windows Phone, wyświetlacz, który obsługiwać można w rękawiczkach, a także za dobrej jakości tworzywo sztuczne wykorzystane do produkcji obudowy.
Aktualizacja
Aktualne zestawienie znajdziesz tutaj:
Oto najlepsze smartfony 2020 roku! Te flagowce warto kupić |
Ceny w sklepach
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.