, Android Newsy Samsung Technologie

Samsung też zastosuje 64-bitowe procesory w swoich smartfonach

Te artykuły także cię zainteresują:

Popularne produkty:
 • czubek

  Z tą prądożernością to różnie może być. Swojego czasu były jakieś celerony „energooszczędne”, ale niewiem jak to się miało w praktyce i czy po wydajności nie poleciało przy takim zabiegu…

 • uriuri

  Ja na swoim laptopie mam Win7 32bit , a żona ma identycznego lapka z Win 7 64bit i jakiś szczególnych różnic w działaniu systemu i różnych programów nie widzę, poza niekompatybilnością pewnych aplikacji pod system 64bit.
  Jeśli jest nawet jakaś różnica w szybkości, to max 10%, nie więcej.
  Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale taki 64bitowy procesor powinien teoretycznie pobierać więcej energii niż 32bitowy ?

 • tomlabedz

  To jest naturalna kolej rzeczy, że najpierw robi się sprzęt, a następnie oprogramowanie mogące go wykorzystać. Analogiczna sytuacja była w przypadku komputerów. Najpierw powstały procesory 64bit następnie oprogramowanie. Początkowo szło to dość wolno, a po kilku latach większość aplikacji jest już 64 bitowa. Niestety chyba nie wszyscy są to wstanie zrozumieć.

  • rolchg

   To, że aplikacja została skompilowana na arch. 64bit nie oznacza że musi być szybsza. Aby w pełni wykorzystać architekturę, muszą być użyte algorytmy przetwarzające np. 8 bajtów w jednym rozkazie. W praktycznym podejściu 64bit oznacza zazwyczaj tylko zwiększenie zakresy liczbowego dla zmiennych i większy zakres przestrzeni adresowej. Wykonałem sporo testów używając kompilatorów gcc 32bit i 64bit i mogę stwierdzić że bez zmiany kodu źródłowego nie można liczyć na wyraźne różnice w wydajności kodu. Za to o wiele łatwiej zauważyć różnice w rozmiarze kodu wynikowego. Programy 64bit będą większe, a co za tym idzie, zajmować więcej miejsca w pamięci. Tak, że w pełni zgadzam się z tezami autora.

   • rolchg

    Nie do końca zgadzam się co do sensu użycia procesora wielordzeniowego. Nawet jeżeli aplikacje używają tylko 2 wątki, to nie wolno zapominać, że w tle działają procesy systemowe a także to, że jednocześnie jednocześnie może działać kilka aplikacji. Obserwowany efekt przycinania aplikacji często powodowany jest efektem dzielenia czasu procesora na obsługę procesów działających w tle. Co do arch. 64bit to jest ona nieunikniona ze względu na zbliżającą się granicę adresowania pamięci, a nie szybkość działania. Procesor wykonuje mnóstwo operacji na adresach, co wymusza taką architekturę też dla rejestrów ogólnego przeznaczenia.

 • Lukasz P.

  Panie Krystianie, jezeli Pan jest autorem takze pierwszego wpisu o 64 bitowych procesorach to radze czytac rowniez komentarze pod Pana wpisami, poniewaz, jak narazie, to NIE MA SENSU co najwyzej czytac Pana spostrzezen na tym portalu.

  • http://www.gsmmaniak.pl/ Krystian Bezdzietny

   Panie Łukaszu, odniosłem się, zapraszam do tamtego wpisu. : )


reklama