Kategorie: Android LG Telefony Testy

Test telefonu LG Swift L3 II (E430)

Idealny na każdą kieszeń zarówno pod względem gabarytów, jak i ceny. LG Swift L3 II jest kontynuacją serii, którą koreański producent udowadnia, że niska cena nie musi się wiązać z ubogim wzornictwem czy niepełną funkcjonalnością To prosty telefon, który wciąż aspiruje na miano smartfona i pozwoli na korzystanie z udogodnień systemu Android.

LG Swift L3 II. / fot. gsmManiaK.pl

Skrótem, czyli wideorecenzja LG Swift L3 II

Konstrukcja / wygląd / jakość wykonania

Mały elegancik

LG L3 II od samego początku przykuwa wzrok bardzo estetycznym wykonaniem i absolutnie nie kojarzy się z telefonem z najniższej półki cenowej. Obudowa została wykonana z plastiku, dzięki czemu jest gładka i niezwykle przyjemna w dotyku.

LG Swift L3 II posiada ciekawy design. / fot. gsmManiaK.pl

Producent postawił na ciemny grafit, który uwydatnia swoją głębię dopiero przy intensywniejszym oświetleniu. Jeśli wytężymy wzrok to zauważymy, że na obudowę naniesiono nadruk imitujący włókna szczotkowanego aluminium. Niestety efekt psują odciski palców, które bardzo łatwo zostawić na urządzeniu. Obudowa może okazać się też podatna na zarysowania.

Telefon posiada zaokrąglenia na krawędziach pozytywnie wpływające na komfort jego użytkowania, a ponieważ jest niezwykle mały, dobrze i pewnie leży w dłoni. Panel przedni od tylniego oddziela srebrne obramowanie (niestety z plastiku), które komponuje się kolorystycznie z obwódką wokół soczewki aparatu oraz logiem producenta umiejscowionym nad wyświetlaczem.

Istnym majstersztykiem konstrukcji są przyciski sterujące (dwufunkcyjny: pogłaśniania i przyciszania oraz przycisk zasilania). Wykonane z metalu, posiadają wygrawerowane żłobienia dzięki czemu łatwo je wyczuć pod palcami. Są one dobrze spasowane z obudową i stawiają przyjemny opór przy naciskaniu. Gładką taflę przedniego panelu współtworzonego z przyciskami dotykowymi burzy klawisz Home, którego żłobiona otoczka skrywa wielokolorową diodę powiadomień. Z wielkim rozczarowaniem odnotowuję brak fizycznego spustu migawki.

[nggallery id=490 template=techmaniak]
 

Urządzenie wyposażono w złącze słuchawek 3,5 mm i microUSB. Ze względu na oszczędność miejsca, znajdziemy tylko jeden głośnik, który służy zarówno do rozmów, jak i odtwarzania sygnałów notyfikacji i multimediów. Na dole urządzenia znalazł mikrofon, nie dodano dodatkowego, który mógłby posłużyć do redukcji szumów.

LG L3 II jest niezwykle kompaktowym telefonem. Wymiary 102,6 mm x 61,1 mm x 11,9 mm i niewielka waga 107 gramów nie pozwalają odczuć obecności smartfona ani w kieszeni spodni, ani płaszcza.

Ekran

Jeśli ekran jest oknem na multimedia, to tu mamy do czynienia z co najwyżej lufcikiem

W LG L3 II zamontowano ekran IPS o przekątnej 3,2 cala pracujący w rozdzielczości 320 na 240 pikseli (~125 ppi). Jego niewielkie rozmiary pozwalają na obsługę telefonu kciukiem jednej dłoni. W przeciwieństwie do informacji zawartej w materiałach promocyjnych, wyświetlacz prezentuje treść w bardzo niskiej jakości.

Wyświetlany tekst bywa niewyraźny. / fot. gsmManiaK.pl

Niewielka rozdzielczość jest bolączką matrycy: nietrudno dostrzec poszczególne piksele, a tekst ulega wręcz zniekształceniu. Menu systemu jest odpowiednio przystosowane i nie ma problemów z obsługą urządzenia, ale problem pojawia się przy wyświetlaniu stron internetowych lub czytaniu maili. To wielka szkoda, bo wyświetlacz wypada całkiem nieźle w teście widoczności pod różnymi kątami. Kolory nie ulegają przesadnie dużemu zniekształceniu i tylko przy głębszych odchyleniach ekran przejawia skłonność do przejaskrawiania barw.

LG Swift L3 II - kąty widzenia. / fot. gsmManiaK.pl

Producent reflektuje się w kwestii prawidłowego podświetlenia wyświetlacza, którego maksymalna wartość wynosi 431 cd/m2. Możemy mieć pewność, że korzystanie ze smartfona w słoneczny dzień będzie komfortowe.

LG Swift L3 II - minimalne i maksymalne podświetlenie. / fot. gsmManiaK.pl

Akumulator

Telefonowi dostało się więcej, niż potrafi przetrawić.

LG Swift L3 II posiada dużą baterię. / fot. gsmManiaK.pl

W wyposażeniu LG L3 II znajduje się ogniwo litowo-jonowe o sporej pojemności (1540 mAh). Zważywszy na niewielki ekran oraz niewygórowaną specyfikację, trzeba przyznać, że producent okazał się być bardzo hojny. Użytkownik ma również możliwość uruchomienia dodatkowego trybu oszczędzania energii, dzięki czemu telefon może okazać się dobrym kompanem na cały dzień.

Sprawdziliśmy to. Podświetlenie ekranu zostało zredukowane do 120 cd/m2 (49% wg ustawień telefonu).

Aparat i filmowanie

Powiedz „smile”, „cheese”, albo „whisky, kimchi lub LG”!

Obiektyw aparatu LG Swifta L3 II. / fot. gsmManiaK.pl

LG L3 II nie jest urodzonym narzędziem do fotografowania. Z aparatem o rozdzielczości 3 MP można się pokusić tylko o okazjonalne fotografie. Trzeba się liczyć z szumami i brakiem wiernego odwzorowania detali. Zabrakło również autofocusu, ale producent nie zapomniał o dodaniu możliwości geotagowania. Użytkownik otrzymuje dostęp do ustawień, gdzie może dostosować tryb krajobrazu, czułość ISO, balans bieli, efekty koloru, dźwięk migawki, czas automatycznego podglądu oraz pamięć zapisu zdjęć.

Aplikację aparatu wzbogacono również o możliwość uruchomienia migawki przy pomocy komend głosowych. Może to być klasyczne „smile” lub „cheese”, ale producent nie zatrzymał się na tych dwóch słowach i dodał również „whisky”, „LG” czy bardziej kuriozalne „kimchi” (tradycyjne koreańskie danie). Zwolennicy tradycyjnych rozwiązań mogą pstrykać fotografie klawiszem pogłaśniania/przyciszania. Przybliżenia i oddalenia dokonujemy poprzez albo rozsunięcie palców na ekranie, albo jego uszczypnięcie.

Przykładowe zdjęcia

 

Aparatem można uchwycić zdjęcia w dwóch predefiniowanych rozdzielczościach – 3 MP i 1 MP – a w przypadku nagrywania wideo użytkownik ma wybór spośród trzech wariantów: VGA, MMS 320×240 i MMS 176×144.

Jakość rozmów

Smartfon, który zachowuje podstawową funkcję.

[nggallery id=492 template=techmaniak]
 

Pomimo niewielkiego ekranu koreańskiemu producentowi udało się stworzyć wygodny i przejrzysty dialer, który szybko pojawia się na ekranie po jego przywołaniu. Telefon współdzieli ten sam głośnik na multimedia i rozmowy, toteż głośność i jakość dźwięku nie budzi żadnych zastrzeżeń. Momentami zdają się słyszeć delikatne zniekształcenia dźwięku naszego rozmówcy, ale absolutnie nie wpływa to na przebieg rozmowy. Rozwiązaniem może okazać się przyciszenie głośnika.

Telefon nie miał żadnych problemów z zasięgiem, a obsługa sieci UMTS i HSDPA pozwoli na swobodne i szybkie przeglądanie Sieci.

Wydajność

Snapdragon, który zaczyna niedomagać

Koreańczycy nie pokusili się o wiele zmian względem poprzedniego modelu serii i użyli tego samego procesora, któremu podrasowano częstotliwość taktowania do 1 GHz. Z racji tego, że upłynęło już sporo czasu od premiery układu, telefonu nie można nazwać demonem szybkości. Smartfona zaopatrzono również w 512 MB pamięci RAM. Ta ilość jest adekwatna do możliwości urządzenia.

LG Swift L3 II. / fot. gsmManiaK.pl

Kluczowe elementy specyfikacji:

  • Chipset Qualcomm MSM7225A
  • Procesor Snapdragon 1 GHZ
  • Grafika Adreno 200
  • Pamięć 512 MB RAM

Spośród gier, z których korzystamy w czasie testów tylko jedna jest kompatybilna z urządzeniem. W przypadku Asphalt 7 problemem okazała się nie tyle specyfikacja, co za mała pamięć wewnętrzna. Niemniej jednak telefon poradził sobie z zainstalowanym Dead Trigger’em, umożliwiając umiarkowanie płynną i przyjemną rozgrywkę. Efekt psuł wyświetlacz, którego niska rozdzielczość utrudnia odczytanie pojawiających się komunikatów i wpływa negatywnie na wrażenia płynące z gry.

Stockowa przeglądarka umożliwia łatwe przejście pomiędzy poszczególnymi kartami, ale w trzech wykonanych testach (Krakenbenchmark, Sunspider, Peacekeeper) tylko w tym ostatnim pobiła Chrome’a.

Multimedia są dla L3 II niemałym wyzwaniem. Film 720p nie będzie ponad jego możliwości, ale przy specyficznej przepustowości wideo. I powraca również kwestia ekranu.

Oto podsumowanie wszystkich testów przeprowadzonych na urządzeniu.

1. Testy przeglądarek
Testy sprawdzające wydajność telefonu pod kątem przeglądania zasobów sieci.

2. Testy syntetyczne systemu
Testy sprawdzające ogólną wydajność tabletu.

4. Odtwarzanie multimediów
Test odtwarzania popularnych formatów multimedialnych w aplikacji MX Player (z pakietem najnowszych kodeków).

– mkv, 480p, xvid, 1mbps, he aac, napisy;
– mkv, 720p, h264, 600kbps, aac / mp3 dual audio;
mp4, 720p, h264, 3mbps, aac (problemy z audio);
– mkv, 720p, h264, 3mbps , vorbis, napisy;
mp4, 720p, h264, 6mbps, ac3 (klatkowanie obrazu);
mkv, 1080p, h264, 10mbps, dts (klatkowanie obrazu, brak wsparcia DTS);
mkv, 1080p, h264, 40mbps (obraz zamrożony);
mp4, 4K (3840×2160), h264, 34mbps (klatkowanie obrazu);
mp4, 4K (4096×1716), h264, aac, 35mbps (klatkowanie obrazu).

Software / funkcjonalność

Nakładka pełna subtelnych udogodnień

[nggallery id=496 template=techmaniak]
 

LG L3 II posiada zainstalowanego Androida w wersji 4.1.2 Jelly Bean, którego producent wzbogacił o kilka własnych rozwiązań. Najgłośniej reklamowaną jest funkcja Quick Memo pozwalająca na zapisanie podręcznych notatek w dowolnym miejscu systemu. W zależności od tego co robimy, mogą one towarzyszyć nam podczas wykonywania innych czynności lub możemy je wysłać w formie zrzutu ekranu. Funkcjonalność telefonu rozszerzają: Polaris Viewer, eksplorator plików obsługujący również Dropbox’a czy Safety Care umożliwiające wykonanie akcji bezpieczeństwa.

LG L3 II - personalizacja ikon, ekranu i motywu. / fot. gsmManiaK.pl

Koreański producent zaoferował także parę możliwości spersonalizowania systemu. Użytkownik, oprócz motywów wyglądu, może zmienić ikonki skrótów aplikacji. Z poziomu pulpitu można również uzyskać informację na temat ilości zajmowanego miejsca przez dany program poprzez pochwycenie ikony i przeniesienie jej do stosownego obszaru wskazanego na ekranie. Jeśli przyłożymy do wyświetlacza dwa palce i je rozsuniemy, telefon schowa wszystkie skróty i widgety, by nie zasłaniały naszej tapety. Telefon umożliwia także wybór domyślnego ekranu pulpitu.

LG L3 II - przełączniki, radio, dyktafon i notatnik. / fot. gsmManiaK.pl

Nakładka jest przyjemna dla oka i nosi ślady skeumorfizmu. Producent dosłownie potraktował przełączniki łączności, których uruchomieniu towarzyszy stosowny dźwięk. Podobnie jest z odtwarzaczem muzyki. Jego poszczególne elementy wyglądają, jakby zostały wykute z żelaza. Notatnik z kolei łudząco przypomina ten, który służy użytkownikom iOS-a. Nawet przy wyświetlaczu tak miernej jakości wprowadzone urozmaicenia są bardzo efektowne.

Telefonu nie wyposażono w pamięć pokaźnych rozmiarów. O ile nie pokusimy się o zakup karty microSD, do użytku otrzymamy do 1,75 GB wbudowanej przestrzeni dyskowej. Na podstawowe aplikacje wystarczy, ale wgranie plików muzycznych będzie wymagało dodatkowej pamięci.

LG L3 II nie zawodzi w kwestii łączności. Moduł Wi-Fi jest bardzo dobrej jakości, co przekłada się na stabilne i dobre połączenie. Telefon nie miał absolutnie żadnych problemów ze złapaniem sygnału, również w tym najbardziej odległym miejscu testowania. Podobnie jest z odbiornikiem GPS.

LG L3 II - GPS. / fot. gsmManiaK.pl

Podsumowanie / ocena / opinia

Dla mniej wymagających idealny

Wzbraniałbym się przed sformułowaniem „telefon dla zaczynających przygodę z Androidem”, ponieważ może on pozostawić po sobie fałszywe wrażenia. Nie można zapominać, że jest to telefon z najniższej półki cenowej, i w swojej kategorii spełnia oczekiwania. Dedykowany jest przede wszystkim osobom niewymagającym, których nie odpycha niska rozdzielczość ekranu i nie najszybsze podzespoły.

Multimedia nie są jego najmocniejszą stroną, ale wbudowany odtwarzacz muzyki jest bardzo dobry. Zaletą LG L3 II jest jego kompaktowość, dlatego świetnie się spisze jako telefon komórkowy dla osób o zgrabnych dłoniach. Powinien również zdobyć sympatię młodszych użytkowników, ponieważ będzie miał coś do zaoferowania oprócz samego dzwonienia i pisania sms-ów, a przy tym nie nadszarpnie budżetu rodziców.

LG Swift L3 II. / fot. gsmManiaK.pl

Każdy z najważniejszych elementów składowych został oceniony w skali od 1 do 10 punktów, gdzie 1 prezentuje poziom bardzo słaby, 5 jest odpowiednikiem standardów rynkowych, a 10 jest notą najwyższą. Średnia ocen stanowi ocenę całkowitą.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • WYGLĄD/JAKOŚĆ WYKONANIA6
  • WYŚWIETLACZ4
  • WYDAJNOŚĆ ZASILANIA8
  • APARAT3
  • WYDAJNOŚĆ5,5
  • SOFTWARE/FUNKCJONALNOŚĆ6,5

Samsung Galaxy Note8

Ocena końcowa testu: 5.6

ZALETY
  • piękny design oraz jakość wykonania;
  • niewielkie rozmiary i waga;
  • wytrzymała bateria;
  • dopracowana nakładka;
  • Android 4.1.2 Jelly Bean.
WADY
  • obudowa łatwo zbiera odciski palców;
  • niska rozdzielczość ekranu;
  • ograniczona wydajność;
  • słaby aparat;
  • niewielka wbudowana pamięć użytkownika.
Michał Milc

Z wykształcenia lingwista, z pasji śpiewak klasyczny, prywatnie niewolnik ciasta drożdżowego. ;)

Najnowsze artykuły

  • Newsy
  • Telefony
  • Vivo

Kupisz tego taniego flagowca oczami. Wybitna specyfikacja będzie tylko miłym dodatkiem

Najwydajniejszy smartfon za chwilę stanie się oficjalny. vivo X100s będzie "tanim flagowcem" z potężną specyfikacją…

4 maja 2024
  • Newsy
  • Tablety
  • Xiaomi

Ja już wiem, kiedy zadebiutuje tablet Xiaomi, który polecać będziemy przy okazji każdej promocji

Xiaomi Pad 7 i Pad 7 Pro zdradziły datę premiery. Znamy również ich specyfikacje. Szykuje…

3 maja 2024
  • Apple
  • Newsy
  • Telefony

Szok i niedowierzanie: iPhone’y tracą zainteresowanie. Apple zarobi na czymś innym

Apple prezentuje wyniki finansowe za drugi kwartał 2024 roku. Widać sporo spadków – tracą smartfony…

3 maja 2024
  • Gry i aplikacje
  • Newsy

Majówka z Epic Games. Dwie darmówki – z orkami i kotami

Epic Games na długi weekend przygotował dwie darmowe gry, które może odebrać każdy. Przygód tu…

3 maja 2024
  • Promowane
  • Telefony
  • TOP-10
  • Wiadomość dnia

Masz dość telefonów za 6 tysięcy złotych? Oto 10 wspaniałych alternatyw za pół tej ceny (a zwykle nawet mniej)!

[indizar2:stronicowanie] [section:] Jaki smartfon do 3000 złotych kupić? W tym zestawieniu znajdziesz najlepsze tanie flagowce…

3 maja 2024
  • Promocje

Z tym smartwatchem Twój iPhone w końcu będzie kompletny. Świetna promocja, niska cena

Apple Watch Series 9 teraz jest w świetnej promocji. Masz okazję zaoszczędzić setki złotych! Smartwatcha…

3 maja 2024