REKLAMA TP
niedziela, 11 sierpnia 2013, Antoni Żółciak

Ekrany w telefonach. Czym się różnią? Który jest najlepszy?

ekran-w-smartfonie-1
Po lewej iPhone 3GS bez ekranu Retina, po prawej iPhone 4 z wyświetlaczem o wysokiej rozdzielczości / fot. Apple

0 odpowiedzi na “ekran-w-smartfonie-1”

  1. Nazir pisze:

    Mi jakoś najbardziej odpowiada ekran w smartfonie typu Amoled Plus

  2. piotr pisze:

    Mnie najbardziej odpowiada TRILUMINOS i SuperLCD 3

  3. Michu pisze:

    Określanie wyświetlaczy Sony jako marnych jest grubą przesadą! Owszem, mają słabsze kąty widzenia i gorszą czerń, ale nie są to mankamenty, które sprawiają, że Reality Display można określić marnym wyświetlaczem!

    • Antoni Żółciak pisze:

      Dlatego też piszę ledwo o skojarzeniu, nie mówię stricte o „marności” wyświetlacza. Zapraszam do testu Xperii L, tam się szerzej wypowiadałem na temat ekranu.

      Link: http://www….-xperia-l/

      • Michu pisze:

        Akurat Xperia L nie jest dobrym przykładem, bo to model ze średniej półki cenowej. Sam posiadam Xperię V i naprawdę nie mam do czego się przyczepić. No może do czerni, która do idealnych nie należy, ale reszta kolorów jest żywa, a kąty widzenia są dobre, lepsze niż w Xperii Z. Porównywałem przed zakupem kilka Xperii i mój wybór padł właśnie na Xperię V ze względu na najlepszy ekran ze wszystkich Xperii z Reality Display.

        • SirAdi pisze:

          Właśnie kiepskej jakości wyświetlacz TFT w Xperii V sprawił, że nie kupiłem tego smartfona, mimo, że wszystko inne mi w nim odpowiada. Wolę jednak SAMOLED z S4 Mini czy SLCD z One Mni.

          • Michu pisze:

            Podejrzewam, że tej Xperii V nigdy nie widziałeś, poza ekranem monitora, bo widać, że Twój komentarz pachnie amatorszczyzną.

  4. Danio pisze:

    Dla mnie super amoledy są najlepsze 🙂

  5. sudione pisze:

    Przyszloscia moim zdaniem sa ekrany o malej ilosci zapotrzebowania na energie:
    1. Mirasol firmy QUALCOMM oraz
    2. Pixel Qi lub
    3. IGZO firmy Sharp
    Reszta to szrot pozerajacy energie w zastraszajacym tempie, tym bardziej, ze jest nieczytelna na sloncu!;/

  6. Gość pisze:

    „a jednocześnie dba o czytelność kontentu”,”mający analizować aktualnie wyświetlany kontent”?Kontent użyte w tych zdaniach nie ma najmniejszego sensu.Chyba że autor miał na myśli angielskie content, a po za tym mamy w języku polskim odpowiednie słowo „treść”.

    http://lajt…haslo.html

  7. Lukin pisze:

    A mi podoba się obraz wyświetlany na Retinie, moim zdaniem obraz kolory i rozdzielczość dla oka wyglądają na niej najlepiej nawet jeśli na papierze lepszy jest SuperAmoled albo SuperLCD.

  8. Unlimited pisze:

    Jak Amoled to tylko Nokia z Pure Black. W innym wypadku dla mnie najlepsze są panele SLCD które stosuje HTC. SLCD2 czy SLCD3 to uczta dla oczu. W moim HTC ONE MINI nie mogę się nacieszyć tym ekranem.

  9. dalacher pisze:

    super amoled najlepszy.

  10. Karola Kwiatkowska pisze:

    Najlepszy PureMotion (świetny) i oczywiście super lcd3 :3

  11. Tirinti pisze:

    Generalnie wyświetlacze można podzielić na
    – kineskopowe – niezbyt mobilne
    – plazmowe – nadal niebardzo mobilne ze względu na pobór prądu
    – LCD – jak najbardziej mobilne, ale trochę już przestarzałe
    – OLED – najnowocześniejsze dające najlepszą jakość, tyle że trochę droższe
    Z uwagi na cenę OLED wielu producentów stara się wcisnąć, przy pomocy marketingowych sztuczek, że LCD mogą być porównywalne lub wręcz lepsze od OLED.
    Tylko OLED potrafi „wyświetlić” prawdziwą czerń. W cudzysłowie, bo czerń jak na czerń przystało, na OLED nie świeci, zaś na LCD jest mniej lub bardziej szara co sprawia, że kolory poza białym są wyblakłe. Oczy przyzwyczajone do bladości mogą być w pierwszej chwili porażone realistycznymi barwami OLED i w efekcie taka osoba dopatruje się przejaskrawienia.
    Szkoda tylko, że główny producent OLED, Samsung, oszczędza kasę przez robienie Pentile.

  12. Danio pisze:

    Jak oledy są słabe to ja jestem papieżem… Oled to nie jest to samo co amoled itp. Oledy to przyszłość. Youm flexible itp. to jest to.

    • Tirinti pisze:

      AMOLED to Active Matrix Organic Light Emiting Diode. Są jeszcze Pasive Matrix Organic Light Emiting Diode, które są tańsze w produkcji, ale mają krótszą żywotność, bardzo niską rozdzielczość i niską częstotliwość odświeżania. Nadają się do zastosowań takich jak zegarki czy proste mp3palyery ewentualnie proste telefony z małym tekstowym wyświetlaczem.

    • qwerty pisze:

      dobrze, że to podkreśliłeś – cały czas podkreśla się że amoledy to OLEDy – a to tylko w przynależności pochodzenia. W realu amoled z wyświetlaczem oled nie ma prawie nic wspólnego. OLED to przyszłość – tak jak piszesz.

      • Tirinti pisze:

        OLED to sposób generowania światła.
        AM i PM to sposób sterowaniem pixelem. AM ma pamięć a PM nie ma pamięci.
        W AM jak się ustawi daną wartość to jest ona utrzymywana do kolejnego odświeżenia stanu. w PM pixel świeci tak długo jak jest podawany na niego prąd a ten może być podawany tylko do jednego rzędu pixeli na raz. Jeśi rzędów jest kilkadziesiąt i szybko się je zmienia to nie widać mrygania, ale już przy 100 pixelach widać mryganie a przy tysiącu byłaby tragedia, do tego trzeba podawać na raz tyle sygnałów ile jest kolumn co przy kilkuset kolumnach jest bardzo skomplikowane i rozwiązanie staje się droższe od AM. Do tego aby osiągnąć daną jasność trzeba mieć chwilowe świecenie tyle razy mocniejsze ile jest wierszy, co skraca trwałość.

        Dodam, że najpopularniejszą wersją AM jest TFT (thin film transistor), która jest stosowana w również w LCD o wysokiej rozdzielczości. Stare telefony miały LCD PM, których jedyną zaletą była widoczność bez podświetlenia. Obecnie stosowane już chyba tylko w zegarkach.

    • Karola Kwiatkowska pisze:

      Mógłbyś/mogłabyś korzystać z funkcji „odpowiedz”?!

  13. Kamil pisze:

    Ja wybieram Retine albo ten z Noki Lumi 920 jeszcze lepszy.

  14. SirAdi pisze:

    Kolejny bogaty merytoryczie wpis, winszuje Antoni. W mojej ocenie przyszłością są jednak organiczne LED’y pod różnymi postaciami (OLED/AMOLED, nawet Apple próbuje to patentować, mimo, że nie posiada takiej technologii), które obecnie może nie prezentują się tak naturalnie jak LCD z matrycą IPS, ale w perspektywie czasu są rozwojowe. Natomiast odnośie LCD zdaje się, że IPS’y są szczytowym osiągnięciem tych wyświetlaczy.

  15. Tezert pisze:

    Wiem, że trochę nie na temat ale może ktoś polecić jakiś smartphone z dobrą baterią ? 😀 (nie licząc monstera i innych pentagramów), najlepiej 4,3-4,7 dual/quad 😉

  16. qwerty pisze:

    Dla każdego coś dobrego – jeden woli mieć czerń i brak bieli – wybiera Amoledy, drugi woli piękną biel i naturalne kolory, a godzi się na kiepską czernią i wybiera IPS/SLCD2/SLCD3. Proste. Problem rozwiążą dopiero prawdziwe OLEDy.

    • Tirinti pisze:

      Biel OLEDów jest tak samo biała jak LCD, co najwyżej jest mniej jasna i przy mocnym świetle obraz jest słabo widoczny a biel wydaje się szara przy tym samym mocnym świetle szarość czerni LCD wydaje się prawdziwie czarna. Więc tu się zgodzę, że LCD lepiej się prezentują jak jest bardzo jasno na przykład na dworze w słoneczne południe.
      Natomiast tak jak wyżej napisałem AMOLEDy są zdecydowanie jaśniejsze od PMOLEDów. Nie wiem co masz na myśli przez prawdziwe OLEDy bo i AM i PM są prawdziwe.

  17. Tirinti pisze:

    Rodzaj podłoża nie ma nic wspólnego z rodzajem sterowania. Przeźroczyste i giętkie mogą być zarówno AMOLEDy jak PMOLEDy.

  18. podpierzyna pisze:

    Moim skromnym zdaniem prawda jest taka, że ekran każdego telefonu po wyżej tam jakiejś kwoty będzie się dobrze sprawować. Zawsze się okaże i tak, że jak ma żywe kolory to ma gorsze coś tam i tak w każdą stronę.

  19. Rizan pisze:

    retina najlepsza nie jekies palące sie sramoledy i to te co podbijaja nienaturalnie kolory…

  20. zbyszek pisze:

    jeśli Amoled to nie Plus(matryca pentile, obraz traci kolory po jakimś czasie)
    najlepiej retina, świetna rozdzielczość, ostry obraz i dobre kolory

  21. Maciek pisze:

    Fajny artykuł

  22. galaxy advence pisze:

    Triluminos i SuperLCD3

  23. Piotrek pisze:

    Spoko artykulik. Wyświetlacze w telefonach Samsung są jednak najdroższe do wymiany.

  24. Krzysztof Grabowski pisze:

    Jestem laikiem w tym temacie ale czy dobrze zrozumiałem że Samsung w OBECNYCH smartfonach stosuje wyświetlacze Amuled i Super Amuled .


reklama