, Firefox OS Gry i aplikacje Newsy

Firefox OS „idealną alternatywą dla Androida”


Te artykuły także cię zainteresują:

Popularne produkty:
 • Darks

  Na moje oko nie ma na rynku miejsca na 4 nowe systemy (Sailsfish, Tizen, Firefox OS, Ubuntu Touch). Po prostu zwyczajna fragmentacja rynku doprowadzi do sytuacji, gdzie programiści będą musieli się za czymś opowiedzieć. Windows Phone może konkurować z iOS – target ten sam, czyli osoby o niewielkich wymaganiach pod względem funkcjonalności, nie mające negatywnych odczuć, gdy producent narzuca im swoją wolę i ceniące system mający z góry określony sposób obsługi. Czwórka nowych graczy musi zmierzyć się ze wszechobecnym Androidem, a to jak wiadomo nie jest łatwe zadanie. Android chociaż utyka i zamula, to ma olbrzymią bazę oprogramowania. Jeśli któryś z nowych systemów zdoła dostosować się do Androida na tyle, aby przeportowanie gier pokroju Modern Combat 4 czy Real Racing 3 było opłacalne (niewielki czas prac nie powoduje ryzyka wejścia na nowy system), to prawdopodobnie tym samym pokona swoją konkurencję. Jeśli do tego dołożymy możliwość programowania w innych językach niż Java, lepszą optymalizację systemu, mniejszą fragmentację, więcej przemyślany funkcji wbudowanych w system (Android żyje dzięki nakładkom), to taki nowy system może zacząć systematycznie wypierać Androida.

  Lepiej zoptymalizowany system pozwala wykorzystać słabsze, mniej prądożerne podzespoły, co z kolei stwarza większe możliwości przy ustalaniu ceny. Wejście na rynek ze smartfonem, o realnej mocy na poziomie Xperii T / Galaxy S3, przy zachowaniu ceny rzędu 250$ mogłoby mimo wszystko wstrząsnąć rynkiem na tyle, aby główne teamy programistów aplikacji mobilnych zmuszone były spojrzeć przychylnym okiem na nowego gracza.

  Szanse Firefox OS posiada całkiem spore – Mozilla jako jedyna opiera się wszechobecnym zasadom idiotycznego marketingu. Od lat walczy o wprowadzenie faktycznie przydatnych technologii, więc ma za sobą sporą grupę fanów. Do tego dochodzi ich wybitnie szybki silnik JS, na którym odpalono już np. Unreal Engine.

  W najgorszej sytuacji jest Sailfish, za którym stoją tylko miłośnicy MeaGoo oraz wszelkiej maści klasycznych linuksów. Oni tak czy siak cały czas tworzą ciekawe aplikacje podtrzymując przy życiu takie modele jak Nokia N9. Tylko co z tego, jeśli w ich ślady nie chce pójść żaden liczący się na rynku producent ?

  • SailfishUser

   Wręcz przeciwnie! Jolla i Sailfish OS jest w najlepszej sytuacji bo:
   – Sailfish jako full Linux ma wbudowany Alien Dalvik dzięki czemu odpala oprogramowanie Androida jako natywne (bez lagów), jedynm problemem może być interfejs napisany niezgodnie z regułami, ocenia się że około 90% softu Androida można odpalić na Sailfish wprost bez żadnych adaptacji
   – stąd większość wspomnianych przez Ciebie gier odpali bez żadnych przeróbek, po prostu dla nich Sailfish pojawia się softwareowo jako Android. Bo Android to wykastrowany Linux z dołożonym Dalvik. Więc cóż prostszego jak w full linuxie dołożyć Alien Dalvik (Myriad) i mieć na lepszym systemie operacyjnym wszystko z Androida?
   – pełny multitasking linuxa Sailfish pozwoli używać równocześnie aplikacji Androida i natywnych Sailfisha
   – Sailfish używa rdzenia MER (merprject.org) albo MEegoReconstruted, co daje programistom używającym standardowych narzędzi możliwość łatwego portowania kodu, dlatego już teraz gro pozycji z dobijanego Symbiana jest przeniesionych i działa na Sailfish
   – Dzięki MER Sailfish jest optymalizowany jeszcze od czasów Intela i Nokii razem, po prostu te giganty wydały kupękasy na optymalizację kodu i wyrzuciły cudo do kosza, MER jest opensourcem kazdy może skorzystać – Sailfish to zrobił
   – Sailfish jako jedyny już zbiera bazę użytkowników i ma ponadto dziedzictwo w użytkownikach Linuxa
   – Jolla to team ex-pracowników Nokii z kilkunatoletnim doświadczeniem w budowaniu telefonow komórkowych i systemów do nich. Żaden z pozostałych czy to prastara mumia Windows, czy Ubuntu, nie posiadają takiego know-how, a użytkownikom w końcu chodzi o dobry sprzęt prawda?
   – dowodem na to jest telefon Jolli który jako jedyny ze wszystkich wnosi jakieś faktyczne innowacje (interfejs, multitasking, TheOtherHalf) a nie same obrazki i reklamówki
   – I jeszcze jedno: BEZPIECZEŃSTWO. Sailfish jako FULL linux z definicji jest bardziej odporny na włamania, szpiegowanie, śledzenie i itp. A dla niektórych to ważne.
   – Ponadto Sailfish jako jedyny jest najbardziej przemyślaną konstrukcją i kolejną wersją kontynuującą rozwój od Maemo -> Mobilin -> MeeGo -> MER -> Sailfish, pozostałe to optymistyczne wynalazki ale nie mające solidnych fundamentów sukcesu
   – Sailfish jako jedyny ma już podpisane kontrakty na dystrybucje np. Chiny i operatorzy w Europie np. DNA w Finlandii
   – Sailfish jako jedyny ma już sporą grupę developerów na całym Świecie pozostali dopiero „zachęcają”
   – Sailfish kontynuuje i ma „zaszyte” dobre praktyki zachowania się systemu z Symbiana i z MeeGo, pozostali dopiero muszą się tego nauczyć.
   – Tylko Sailfisha można odpalić na innych sprzętach jak ktoś potrafi, dlatego już jest obecny i używany i nie tylko na N9 ale i innych jak Samsung Galaxy, przez bardziej qumatych userów.

   Proponuję przeczytać artykuł „Jolla” w angielskiej Wikipedii (i tylko w tam, bo inne wersje nie są aktualizowane)
   Generalnie miejsce na rynku dla lepszego jest zawsze, ale sytuacja Sailfisha jest jednak kompletnie inna niż kolega Darks sądzi.

 • http://gravatar.com/g2-125c1cd451af4b5f1e0a06f3be5ef82d regoat

  znalesli sie spacjalisci z 7 klasy od rynku mobilnego

 • Jakub

  nie widzę przyszłości FF OS

  • http://gravatar.com/wania1 wania

   A ja mam odmienne zdanie, widzę przed nim przyszłość 🙂 Do tanich telefonów jest w sam raz!

   • Jakub

    ale tylko na low end czyli konkurencja dla asha OS i dla najtańszych androidów, pod warunkiem że będą tańsze niż fony z andkiem z low endu, a z taką samą specyfikacją

 • http://www.facebook.com/pages/Nazir/129553720567082 Nazir

  Prawdziwa alternatywa dla Android to jest Windows Phone , a FFoxOS i inne wynalazki jak Tizen zapowiadany to chwilowa będzie moda jak producent będzie to wciskał w zetafon przez gsm operatora.
  W realnym handlu ten FFoxOS lub Tizen poniesie porażkę taka jest moja opina jako potencjalny nabywca smartfona


reklama