Kategorie: Poradniki Tablety Telefony

Jak przygotować telefon do sprzedaży na Allegro?

Sprzedając samochód zazwyczaj robimy wszystko, by w kwestii wyglądu doprowadzić go do stanu idealnego, niemalże fabrycznego. Myjemy go z zewnątrz, woskujemy, odkurzamy w środku, a nawet niekiedy pierzemy całą tapicerkę, tak by wszystko pachniało i wyglądało jak nowe. Podobnie jest i z telefonem.

Dziś podpowiem Wam, jak krok po kroku przygotować telefon do sprzedaży. Zajmiemy się nie tylko tematem czyszczenia obudowy, ale i robieniem porządku wewnątrz (przywracając ustawienia fabryczne) oraz przygotowaniem do sesji zdjęciowej.

Swoją przygodę z Allegro zacząłem przeszło 7 lat temu, dlatego też ten poradnik będzie oparty na doświadczeniu, które przez ten czas zdobyłem wystawiając sporo aukcji i pozytywnie finalizując ponad 600 transakcji. W artykule postaram się odpowiedzieć na pytania „jak wyczyścić telefon przed sprzedażą?”, „jak zrobić dobre zdjęcie przedmiotu?” i „na co zwracać uwagę podczas robienia zdjęć na aukcję?”.

Jak przygotować telefon do sprzedaży na Allegro? / fot. gsmManiaK

Kwestia techniczna została poruszona pokrótce w kolejnym akapicie i dotyczy głównie szablonu aukcji i formularza wystawiania przedmiotu. Całą procedurę przygotowania telefonu omówię na przykładzie modelu Samsung Galaxy Note II.

O aukcji słów kilka…

Aukcja powinna być naszą wizytówką, dlatego też warto pomyśleć o specjalnym szablonie. Wygląd oferty jest niezwykle ważny – decyduje o pierwszym wrażeniu i zachęca potencjalnego kupca do głębszego zapoznania się z naszą propozycją. Wszystko musi być poukładane, przemyślane i czytelne. Stworzenie szablonu nie jest trudne i zazwyczaj sprowadza się do napisania prostej strony z wykorzystaniem języka HTML i CSS. Jeśli jednak nie mamy wystarczającej wiedzy można także skorzystać ze specjalnych, darmowych generatorów bądź zakupić indywidualny szablon właśnie na… Allegro. Ceny zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych, a termin realizacji przeważnie nie przekracza 2-3 dni.

Ważnym aspektem jest to, co znajduje się w szablonie i w jakiej formie jest przedstawione. Pomijam już sprawy oczywiste, jak dane kontaktowe do sprzedającego czy informacje o płatności i wysyłce. Najważniejszy jest opis oferowanego przedmiotu, który musi być rzetelny, konkretny i nie przesadnie długi.

W opisie aukcji powinny znaleźć się informacje:

  • stan techniczny i wizualny telefonu,
  • kiedy i gdzie telefon został zakupiony,
  • czy posiada blokadę sim-lock,
  • czy posiada gwarancję (jeśli tak, to ile),
  • co oprócz telefonu znajduje się w zestawie.

Przywracanie ustawień fabrycznych

Pierwszym etapem przygotowaniu telefonu do sprzedaży jest czyszczenie jego zawartości, czyli innymi słowy usunięcie wszystkich prywatnych danych z pamięci telefonu, tak by nie stały się własnością przyszłego właściciela. Użytkownicy często w pamięci urządzenia przechowują różnego rodzaju dane, wliczając w to np. numery PESEL i PIN czy hasła dostępu do serwisów internetowych, ważne dokumenty, osobiste zdjęcia i filmy. Różni są ludzie i różne dziwne rzeczy robią, dlatego też przed zapakowaniem telefonu i wysyłką należy obowiązkowo wyczyścić jego pamięć.

To samo tyczy się zewnętrznej karty pamięci. Jeśli była w zestawie z telefonem, trzeba ją sformatować, usuwając tym samym wszystkie dane, które się na niej znajdują. Jeżeli jednak kartę dokupiliśmy osobno i nie sprzedajemy jej w zestawie z telefonem, wystarczy ją wyjąć i przechować w bezpiecznym miejscu, do czasu, aż znajdzie się w slocie nowego urządzenia.

Aby przywrócić ustawienia fabryczne wystarczy odnaleźć w ustawieniach telefonu odpowiednią opcję i postępować zgodnie z zawartymi tam wskazówkami. Zazwyczaj sprowadza się to do kilku kliknięć, bo całą procedurę telefon wykonuje automatycznie. W przypadku telefonu z systemem Android trzeba wejść w Ustawienia, następnie Kopia zapasowa i zerowanie i wybrać ostatnią pozycję z listy, czyli Ustawienia fabryczne. Kiedy rozpoczniemy proces nie będzie już powrotu. Wymazana zostanie zawartość pamięci telefonu, usunięte zostaną wszystkie konta i zapisane do nich dane, a także dane systemu, ustawienia i pobrane aplikacje.

Ustawienia fabryczne - Android / fot. gsmManiaK

Alternatywą do wyżej opisanego sposobu jest kod *2767*3855#, który wystukujemy z wirtualnej klawiatury numerycznej. Po wpisaniu ostatniego znaku, od razu rozpoczyna się wymazywanie danych.

Czyszczenie obudowy i jej wnętrza

Telefon, jak każda rzecz, wraz z upływem czasu coraz bardziej pod względem wyglądu odbiega od stanu fabrycznego. Mimo stosowania kolejnych generacji szkieł Gorilla Glass na ekranach pojawiają się rysy, przeważnie widoczne w mocnym słońcu bądź przy bezpośrednim skierowaniu źródła światła na ekran. Jest to niestety nieodwracalne i nawet najlepszej jakości etui czy futerały nie pomogą (zminimalizują uszczerbki, ale nie uchronią w 100%). Po kilku miesiącach użytkowania na obudowie pojawiają się ryski, zadrapania, a do wszystkich zakamarków (szczeliny w obudowie, złącza itp.) dostaje się kurz. Temu drugiemu możemy jednak w pewien sposób zaradzić.

Telefon przed sprzedażą czyścimy nie tylko od strony programowej, ale także sprzętowej, czyli nie tylko wewnątrz, ale i z zewnątrz. Nie włożymy przecież do pudełka brudnego telefonu z „upalcowanym” ekranem, a tym bardziej nie powinniśmy robić mu zdjęć na potrzeby aukcji, jeśli jest w takim stanie. Dlatego też warto przed przystąpieniem do sesji fotograficznej usunąć z telefonu wszelkie zanieczyszczenia, wliczając w to kurz znajdujący się w złączach (np. microUSB czy mini jack 3,5 mm), pod klapką baterii i odciski palców na ekranie. Im bardziej się do tego przyłożymy, im więcej przeznaczymy na to czasu, tym lepszy będzie końcowy efekt.

Zdejmowanie tylnej klapki / fot. gsmManiaK

Czyszczenie telefonu rozpoczynamy od jego wyłączenia i ściągnięcia tylnej klapki baterii. Niektóre flagowe modele, jak Sony Xperia Z, HTC One czy niektóre Nokie Lumia mają obudowę unibody i zabudowaną baterię, więc pozbycie się tylnej części obudowy jest niemożliwie (chyba, że w serwisie). Jeśli zatem ktoś jest użytkownikiem takiego urządzenia, powinien przejść od razu do kolejnego etapu.

Czyszczenie telefonu wewnątrz / fot. gsmManiaK

Po zdjęciu klapki wyjmujemy baterię i możemy rozpocząć czyszczenie. Do tego celu używamy zwykłego pędzla malarskiego o miękkim włosiu i sprężonego powietrza. Wszystko po to by z nawet najmniejszych zakamarków obudowy pozbyć się zanieczyszczeń, ale przede wszystkim zgromadzonego tam kurzu. Starannie wymiatamy pędzlem kurz z krawędzi obudowy, znajdujących się na niej złączy, miejsca baterii, szczelin, maskownicy głośnika i zatrzasków trzymających klapkę, a na koniec wszystko traktujemy jeszcze strumieniem sprężonego powietrza. Po tym z powrotem wkładamy baterię na swoje miejsce, zakładamy tylną obudowę i przechodzimy do ekranu.

Czyszczenie wnętrza telefonu - Pędzel / fot. gsmManiaK

Czyszczenie ekranu

Do oczyszczenia ekranu używamy ściereczek z mikrofibry i specjalnego płynu, przeznaczonego do czyszczenia ekranów LCD/LED/PLASMA (koszt to około 15-20 złotych). Nakładamy płyn na jedną ze ściereczek po czym dokładnie wycieramy całą powierzchnię ekranu, kolistymi ruchami, by pozbyć się zabrudzeń, w szczególności odcisków palców. Czynność tą możemy powtórzyć, jeśli ekran jest bardzo zabrudzony.

Ściereczki do czyszczenia ekranu / fot. gsmManiaK

W następnej kolejności używamy drugiej ściereczki z mikrofibry, by wypolerować ekran i pozbyć się wszystkich smug. To samo działanie możemy wykorzystać do wyczyszczenia pozostałej części obudowy telefonu.

Jak fotografować?

Gdy nasz telefon jest już pięknie wyczyszczony, możemy chwycić za aparat i przejść do robienia zdjęć. Na tym etapie również warto wygospodarować sobie więcej czasu, by na spokojnie, bez pośpiechu wykonać zdjęcia, które nie tylko będą satysfakcjonować nas samych, ale także przyciągną potencjalnego kupca i będą na tyle dobre i wyraźne, by pokazać faktyczny stan sprzedawanego telefonu. Nie „pstrykajcie na szybko”, bo zdjęcia złej jakości, rozmazane, na których nie widać dokładnie sprzedawanego przedmiotu wpływają negatywnie na całą aukcję, ukazując nasz brak profesjonalizmu i niepoważne podejście do sprzedaży. Lepiej zrobić kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt zdjęć, poświęcając na to godzinę i potem wybrać 6-10 (nie więcej) tych idealnych, niż położyć telefon na stole czy łóżku i „pstryknąć” kilka fotek na przysłowiowe „odwal się”.

Poniżej zamieściłem kilka zdjęć, których powinniście się wystrzegać.

[nggallery id=426 template=techmaniak]

Zdjęcia muszą jak najdokładniej pokazywać stan telefonu, który sprzedajemy. Jeśli widoczne są rysy, obtarcia, zadrapania czy jakiekolwiek inne uszkodzenia, należy zrobić zdjęcie tego miejsca, najlepiej używając do tego trybu Makro, a nawet Super Makro. Nie możemy nic ukrywać i zatajać, by nie doszło do przykrych i kłopotliwych sytuacji z kupującym, który dostał od nas uszkodzony telefon, nie wiedząc wcześniej o tym.

Tło też jest ważne

Warto także pomyśleć o tle, na którym będzie znajdował się fotografowany telefon. Tło musi być stonowane, najlepiej jednolite, tak by nie odwracało uwagi od sprzedawanego przedmiotu. Najlepiej jest wybrać miejsce z kawałkiem wolnej przestrzeni w jednolitym kolorze, gdzie będzie można położyć telefon i go sfotografować. U mnie posłużyła do tego komoda w kolorze ciemnego drewna. Jeśli jednak nie znajdziecie takiego miejsca, można je uzyskać prostym sposobem za pomocą białej kartki (najlepiej A3). Wystarczy umieścić ją na parapecie czy stole (a nawet podłodze), położyć centralnie na niej telefon i robić zdjęcia tak, by nie „wyjechać” aparatem za obszar kartki.

Pamiętajcie także, aby podczas fotografowania całego zestawu ułożyć wszystkie dokumenty i akcesoria (by nie były porozrzucane wokół telefonu). Skoro ładowarka fabrycznie była związana to co stoi na przeszkodzie, by tak też zaprezentować ją na zdjęciu? Telefon zawsze musi znaleźć się w centralnym miejscu, a obok można położyć ładowarkę, słuchawki, instrukcję obsługi i gwarancję.

W dzień, nie w nocy

Nie jestem jakimś pasjonatem fotografii i posiadam raczej podstawową wiedzę w tej dziedzinie, ale wiem, że podczas robienia zdjęć ważne jest oświetlenie. Jest to bardzo obszerny temat, o którym można by napisać osobny, porządny artykuł, dlatego też skupię się na kwestiach podstawowych, niemalże oczywistych. Wiadomo, że nie będziemy fotografować telefonu w nocy, przy słabym oświetleniu, dlatego też najlepiej robić to w dzień i w takim miejscu domu, gdzie przez okno wpada jak najwięcej naturalnego światła. Robienie zdjęć w takich warunkach da nam najlepszy efekt – kolory na zdjęciu będą naturalne, a zdjęcie wyraźne i bez „ziarna”. Możemy także skorzystać z ustawień aparatu i „pobawić” się nieco balansem bieli, zmieniając opcje z automatycznego na pochmurno, gdy przykładowo za oknem pada deszcz. Z głową używajcie też lampy błyskowej, by na zdjęciu widoczny był telefon, a nie tylko jeden wielki blask.

Na zainteresowanie ofertą również ma wpływ miniaturka zdjęcia wyświetlająca się obok tytułu na liście aukcji. Musi zawierać wyraźne zdjęcie sprzedawanego przedmiotu, a nie wyrenderowaną fotografię telefonu ściągniętą z Internetu. Poniżej możecie zobaczyć kilka przykładowych zdjęć, które śmiało mogą zagościć na niejednej aukcji.

[nggallery id=424 template=techmaniak]

Poprzedni mój smartfon – Samsung Galaxy S III – pochodził z jednej z polskich sieci telefonii komórkowej, ale już aktualnie używanego Galaxy Note II nabyłem za pośrednictwem Allegro. Fakt, faktem, że była to transakcja z odbiorem osobistym, ale przeglądając oferty patrzyłem nie tylko na – nazwijmy to rangę użytkownika – i miejsce sprzedaży, ale także spoglądałem na zamieszczone zdjęcia, by zapoznać się ze stanem technicznym telefonu. To w głównej mierze zadecydowało, że skorzystałem z tej oferty, a nie innej.

Na koniec zachęcam do obejrzenia poradnika w formie wideo.

Podsumowanie

Podsumowując, przygotowanie telefonu do sprzedaży to nie taka prosta sprawa, jak wielu osobom się wydaje. Operacja składa się z kilku etapów, a efekt końcowy jest uzależniony od naszego podejścia, zaangażowania i włożonej pracy – nie tylko w przygotowanie rzetelnego opisu aukcji i szablonu, ale także wykonanie dobrych jakościowo zdjęć. Można to oczywiście zrobić szybko, ale zainteresowanie taką ofertą będzie znikome.

Mam nadzieję, że ten poradnik dostarczył Wam kilku ciekawych informacji i pomoże Wam w efektywnej sprzedaży telefonu na Allegro. Jeśli macie jakieś pytania, chcecie podzielić się Waszymi doświadczeniami ze sprzedaży, serdecznie zapraszam do dyskusji w komentarzach.

Krzysztof Nawrot

Student Informatyki, gadżeciarz, miłośnik urządzeń mobilnych i nowych technologii. O sprzęt dba jak o jajko. Lubi czytać czasopisma o tematyce komputerowej i przemierzać czeluści Internetu w poszukiwaniu technologicznych nowinek. Wielki fan serialów Prison Break, Californication i The Walking Dead. Pasjonat filmów, gdzie w główną rolę wciela się Liam Neeson, Jason Statham, Mila Kunis lub Maggie Grace. Jego ulubione filmy to Dziewczyna z sąsiedztwa, Uprowadzona, Dla niej Wszystko i Wyścig z czasem. Marzy o podróży do Stanów Zjednoczonych, by zobaczyć Wielki Kanion i przejechać Route 66. Słucha dobrej muzyki, przede wszystkim rock w wykonaniu Nickelback, Pearl Jam i Green Day. Motto życiowe? „Żyj według zasad”.

Najnowsze artykuły

  • Gry i aplikacje
  • Newsy

Majówka za pasem – nie zapomnij zabrać mObywatela

mObywatel poleca się na majówkę. Sprawdź, z ilu funkcji przydatnych nie tylko w długi weekend…

30 kwietnia 2024
  • Newsy
  • Operatorzy
  • Plus
  • Promocje

Plus daje darmowy internet dla wszystkich. Wystarczy SMS

Plus rozdaje darmowe 25 GB internetu dla wszystkich klientów indywidualnych. W przyszłości na chętnych czeka…

30 kwietnia 2024
  • HMD
  • Newsy
  • Telefony

Ogromna wtopa nowego producenta. Smartfony inne niż na grafikach

Świeżutkie smartfony HMD Pulse w ubiegłym tygodniu zadebiutowały globalnie, także w Polsce. Okazuje się, że…

30 kwietnia 2024
  • Huawei
  • Newsy
  • Wearables

Nowe zegarki Huawei w Polsce – teraz możesz mieć je za złotówkę

Zegarki Huawei Watch Fit 3 i Huawei Watch 4 Pro Space Edition w przyszłym tygodniu…

30 kwietnia 2024
  • Co kupić?
  • Telefony
  • TOP-10
  • Wiadomość dnia

Jaki dobry i tani telefon kupić? Polecane smartfony za 400, 500 i 600 zł

Jaki tani telefon do 400, 500 czy 600 złotych warto teraz kupić? To zadanie nie…

30 kwietnia 2024
  • Newsy
  • Realme
  • Telefony

Tego superśredniaka realme zechce kupić wielu użytkowników

Wkrótce odbędzie się premiera realme GT Neo 6. Wyjątkowo wydajny średniak tym samym dołączy do…

30 kwietnia 2024