REKLAMA TP
niedziela, 14 kwietnia 2013, Robert Nawrowski

Android nie boli #6: Wszystko o pamięci RAM

gsmManiaKram_5
Czyszczenie pamięci RAM / fot: gsmManiaK.pl

0 odpowiedzi na “gsmManiaKram_5”

  1. biscuit pisze:

    Telefon wystarczy restartować raz na tydzień, nie widzę potrzeby robienia tego codziennie. Za to na pewno należy pozbyć się widgetów z których się nie korzysta, polecam także odinstalować aplikacje typu Beatutiful Widgets, jeśli aktualnie nie korzystamy z żadnego ich widgetu, bo też się same uruchamiają w tle. Dodatkowo warto przejrzeć darmowe aplikacje które mamy, szczególnie te z mikropłatnościami – jeśli nie gramy w te gry, lepiej je usunąć, bo także potrafią samoczynnie się uruchamiać, a nawet wyświetlać reklamy na pasku powiadomień.

    • SirAdi pisze:

      A wystarczy przy pomocy uprawnień ROOTa i odpowiedniej aplikacji (na przykład autorun manager) powyłączać autouruchamianie zbędnych procesów.

    • qwerty pisze:

      a ja nie widzę w ogóle robienia resetu telefonu… wystarczy mieć mid endowy telefon z wbudowanym od producenta menadżerem zadań i po sprawie! LG, Sony, Samsung, ZTE, Huawei, HTC takowe wsadzają do telefonu bazowo. No chyba, że tak jak mówisz ktoś instaluje setki chłamu jak go sms, jakieś zew. widgety, a co do gier to można w uprawnieniach apki odłączyć powiadomienia i reklamy znikają.

  2. Nazir pisze:

    Android to największy bubel ostatniej dekady jako kolejna dystrybucja linux i nie odbiega daleko od tego badziewia na pc-laptopy .

    Można oczywiście oczyszczać system przy pomocy pokładowego menadżera lub co kilka dni zrobić reset.

    Najlepsza metoda to jak najmniej syfu instalować do zabawy a tylko kilka potrzebnych przydatnych programów a do grania służy konsola a nie smartfon.
    Ja mogę polecić program SD Maid Pro do oczyszczania śmieci pozostałości w android ale dla osób które dbają o kondycję smartfonu i potrafią się takim programem posługiwać świadomie 🙂

    • Dawid pisze:

      Rozbawila mnie twoja wypowiedz. Tak wlasnie wypowiadaja sie osoby ktore nie maja pojecia jak to wszystko dziala.
      Niech zgadne ,a Xp jest najlepszym windowsem ??
      Idz bawic sie maczuga dziecko.

    • cyc997 pisze:

      Nawet nie masz pojęcia o czym piszesz, akurat jądro Linuksa potrafi zarządzać pamięcią RAM jak żaden inny system, tutaj największym bublem jest Windows, jego jądro w architekturze a’la mach. Windows sam dla siebie potrzebuje zająć minimum 1GB RAM, a ze wszystkimi sterami i technologiami pozwalającymi obsłużyć choćby toslink to już kolo 2GB, Linuks z tymi samymi funkcjami zużywa trochę ponad 500mb, z efektami pulpitu to około 600mb, z lekkim środowiskiem 300 MB. Nie wypowiadaj się, bo wiedniesz bez prostamolu, no ale jesteś już po 50….

    • qwerty pisze:

      „pokładowy menadżer” w 100% wystarcza. killery są potrzebne na bublach z andkiem 2.3 i starszym (nie mówić już o tabletowym 3.2…). Nigdy nie robiłem resetu w takowym celu.

  3. aio pisze:

    „Kategorycznie nie używamy żadnych menadżerów procesów do zamykania aplikacji.” Zawsze ten sam bełkot. Mam Galaxy Ace, który posiada żałosną ilość pamięci i… przy ubijaniu aplikacji mój telefon działa nie tylko sprawniej (brak syndromu zamulania po otwarciu kilku aplikacji), ale i bateria trzyma dłużej. Więc takie teksty do mnie nie przemawiają i tzw. killerów aplikacji będę polecał każdemu!

  4. jj pisze:

    Czy według was, warto czyścić pamięć RAM ?

    • qwerty pisze:

      jeśli masz kiepski fon z małą ilością RAMu to tak. ale jeśli masz go przynajmniej 1GB, dobry procesor (przynajmniej 2×1.0 GHz) i andka powyżej 4.0 to nie ma takiej potrzeby.

  5. Hype pisze:

    Przeciez w menedzerach aplikacji mamy opcje co chcemy zamknac a co nie. Na dodatek procesy systemowe w dobrym menedzerze sa od razu dodawane do wyjatkow wiec kiepska ta teoria. Ja mam menedzera i telefon zdecydowanie lepiej sobie z nim radzi.

  6. biscuit pisze:

    Jak ktoś ma jednojajowe, starsze urządzenie to może mu i ten menadżer coś pomoże, ale na wielordzeniowych procesorach i androidzie 4.0/4.1 nie widzę sensu ich używania.

  7. D pisze:

    a co jeżeli używa się dużo aplikacji i instaluje się ich bardzo dużo bo służą do czegoś tak jak i mi…. to wtedy nie wyobrażam sobie aby nie zabijać tych aplikacji co jakiś czas bo zero ramu by zostało a i procek by cały czas chodził JAK I INTERNET o ile jest włączony —w skrócie : jak używasz telefonu do dzwonienia i czasem wejdziesz na neta to się nie ma czym przejmować a jak używasz fona jako kieszonkowy komputer to codzienny reset oraz czyszczenie pamięci wymagane a najlepiej ręczne bo menadżery nie sprawdzają się !!! a w szczególności jeżeli chodzi o aplikacje Facebooka która zżera najwięcej zasobów i trudno ją wyłączyć ://

  8. SirAdi pisze:

    Osobiscie nawet jesli nie muszę, to prawie zawsze zamykam daną aplikację zamiast jej minimalizować, chyba że wiem, że zaraz ponowie będę jej potrzebował, to wtedy tylko minimalizuje. Generalie wychodzę z założenia, że aplikacje ciągle „wiszące” w RAM, również zużywaja energie, a gdy jest ich zminimalizownych wiele, to dodatkowo spowalniają system. Tym samym po każdorazowej czynności „zabawy” do tej pory wolno lezącym samrtfonem, odkładając go czyszę pamięć RAM taskillerem. I faktycznie, po chwili Android i tak otwiera niektóre ubijane procesy co jest niezwykle irytujące (no bo skoro je ubija a mimo to system działa, to znaczy, że są niepotrzebne. W innym wypadku system sam nie powienien ich ubijać), ale to ponowne otwarcie kilku procesów trwa kilka sekund, za to dzięki czyszczeniu mogę w spokoju odłożyć urządzenie bez obawy o battery drain w trybie uśpienia. Jak widać, ilu użytkowników tyle technik.
    Natomiast obok pojemności pamięci RAM, warto też wspomnieć o technologiach ich wykonania i taktowaniu. Dla przykładu lider rynku w tej kategorii, czyli Samsunga, zamiast dotychczasowych kości pamięci RAM LPDDR2 o szybkości 400 MHz, w układach SoC Exynos 5 zastosował 800-megahercowe kości LPDDR3, które przy okazji biją 500 MHz w LPDDR2 ze Snapdragonów. Niby szczegół, ale wyższe taktowanie i nowszy proces wytwarzania bez wątpienia przełożą się na jeszcze wyższy komfort pracy.

  9. kubus pisze:

    „Resetuję smartfona raz dziennie.” – Można, ale po co?
    „Kategorycznie nie używamy żadnych menadżerów procesów do zamykania aplikacji.” – BREDNIE piszesz, że głowa mała. Nie wiem jak to wygląda na nowszym androidzie, ale na 2.1 zabicie aplikacji to ratunek dla telefonu.

  10. slotter pisze:

    Czyli jak mozna okreslic procentowo optymalne wykorzystanie RAM? Czy tylko metoda wlasnych prob moze dac wlasciwa odpowiedz dla mojego smartfona, czy tez sa jakies widelki 'optimum' ?

  11. szymon pisze:

    A jak wykonać reset? Chodzi o przywrócenie ustawień fabrycznych?

  12. hejter pisze:

    ustawienia->prywatnosc->przywroc ustawienia fabryczne 😀

  13. Krzyschu pisze:

    mam problem z ram na lg l5 . gdy chce wyla
    czyc aplikacje to jej nie zamyka albo zwieksza zajete miejsce . czy da sie tak zrobic zeby trl sie nie mulil . prosze o pomoc. dziekuje

  14. Panna Cotta pisze:

    Ja mam nexusa 7 i nie mam tutaj żadnego menagera zadań jak w przypadku telefonu samsunga. Jak tutaj mogę oczyścić ram?

  15. Note II pisze:

    Mam 37 lat ale z z zabawek nie wyrosłem. Mam cały czas odpalony Skype, Avast, Mobile Security, ColRemainder, kilka razydziennie RealRecing3, Fifa, PES, MoonReader, Talk, w drodze do pracy Daily Roads Voyager, do tego na dokładkę Sygic, szachy i wiele innych. Przegladarka na okrągło. Nie ubijam procesów bo za chwilę i tak się uruchomią. Moj Note 2 radzi sobie z tym świetnie. Do niedawna to samo było z Xperią Arc tyle że bez Real Racing 3 bo tel za słaby. U dzieciaków na Galaxy Trend i Htc Diesire też wszystko chodzi ok bo nie korzystamy z ubijakow.

  16. rzuron pisze:

    A ja wylaczam niektore procesy systemowe w titanium backup, ubijam co tylko moge, zmienilem priorytety procesow, heapsize ustawilem na 196 mb dzieki czemu teraz kazda przegladarka chodzi jak zloto. Brakuje mi tylko aplikacji ktora na chwile odpalalaby zbedne procesy, albo killera ktory zabijai blokuje procesy na wyznaczony odcinek czasu. Osobiscie uwazam ze wiele zalozen androida jest nieslusznych jak na system do slabych urzadzen, 1 giga ramu w winxp znaczy wiecej niz pod androidem, poza tym 96 mega na aplikacje kiedy masz 1 giga ramu to idiotyzm.. Zbyt duza wage przylozono do multitaskingu, a zbyt mala do glownej aplikacji pelno ekranowej. A czas zimnego startu aplikacji jest I tak smieszny wiec zawalanie ramu zeby go ograniczyc to absurd. Dla wszystkich ludzi ktorych znam priorytetem jest phone.apk i przegladarka a to moze szybko chodizc nawet na najwiekszym zlomie, a na mocniejszych urzadzeniach powinnismy byc w stanie wiele dokonac – szkoda ze tak nie jest out of box.

  17. QkiZ pisze:

    Czyszczenie statystyk baterii to nie jest dobre rozwiązanie bo telefon uczy się cały czas na nowo możliwości baterii. Statystyki resetować powinno się tylko wtedy gdy zmieniamy baterię.
    Popełniłem bardziej wnikliwy artykuł dotyczący pamięci RAM w Androidzie http://www….idzie.html

  18. QkiZ pisze:

    BTW widzę w komentach że specjalistów mamy wielu od Androida, co niektórzy nawet nie wiedzą o czym piszą. „Nie znam się ale się wypowiem”

  19. daniel pisze:

    a co jeśli ma sie 512 ramu i 4rdzenie 1,2 ? chodzi o to ze sms sie przycinają ;/ wina ramu trzeba go czyścić ?

  20. Derry pisze:

    Glupie pytanie, ale co tak naprawde zyskuje sie poprzez resetowanie telefonu? A co ewentualnie traci? I jeszcze jedno, tak dla upewnienia- samsunga galaxy s3 resetuje sie poprzez nacisniecie glownego klawisza, gornego glosnosci i tego do wylaczania?

  21. kowal6565 pisze:

    jesli o mnie chodzi, to lubie andka…naprawde skuteczna metoda przyspieszania smartfona, to wgranie roota np. programem kingo android root (nie wskazane dla dzieci i ludzi z sieczka zamiast mozgu) chocby niesprawne wgranie roota, to skazanie telefonu na meki…dzieki rootowi mozemy sobie wylaczyc uprawnienia „boot completed”, ktore warunkuja uruchamianie apek ze startem systemu, mi to skutecznie pomoglo. Polecam do tego celu program 3c toolbox pro i supersu do kontroli uprawnien roota…jednak radze uwazac, bo wylaczenie uprawnienia boot completed przy niektorych apkach akutkuje ich niesprawnym dzialaniem, sam sie o tym przekonalem…ale jednak mimo to, zadna apka nie zostala zniszczona, wiec mysle, ze mozna poprobowac metoda prob i bledow…bacznie obserwujcie po tym tel, zeby w razie co wlaczyc uprawnienia…poza tym 3c toolbox pro posiada wiele przydatnych opcji…aha…i jeszcze jedno…przyspieszenie startu systemu: mozna je wykonac za pomoca opcji vm heap w programie ram manager pro…do tego trzeba wgrac busybox’a do smartusia (poszukajcie w sklepie play) WAZNE!!! …NIE ZMIENIAJCIE ROZMIARU VM HEAP PONIZEJ ORYGINALNEJ WARTOSCI!!! …to konczy sie zniszczeniem systemu i bedziecie musieli wgrywac nowego softa, a to kosztuje…vm heap’em mozecie sie bawic ile chcecie, ale powyzej oryginalnej wartosci…nie zalecam tez ciaglej zmiany tego ustawienia…najlepiej ustawic raz, a dobrze…to, co tu napisalem pomoglo wielu moim telefonom z najrozniejszymi androidami od 2.3 do 4.2…pozatym stosujcie sie do rad typu ograniczenie widzetow na ekranie glownym i nie instalujcie programow typu clean master, albo du speed booster, ktore niby przyspieszaja tel, a tak naprawde tylko go zamulaja…znam jeszcze kilka sposobow, ktorych mi sie juz nie chce pisac 😛 …jesli was one interesuja, to napiszcie na mojego maila: damian.damian732@gmail.com

  22. Danonymus pisze:

    Jak wejść w to okienko o resetowaniu RAM’u co jest pokazane na ostatnich zdjęciach? Samsung Galaxy Trend tutaj.

  23. Angel pisze:

    Danonymus : Przytrzymujesz na dole ten długi przycisk i na dole pokazuje ci sie co nacisnąc.

  24. Maja pisze:

    Na wstępie mojego komentarza chciałam bardzo serdecznie podziękować twórcy tych artykułów. Są bardzo przydatne i pomocne zwłaszcza że jestem ogromnym laikiem w sprawach smartfonów i żeby jakkolwiek obeznać się w tych sprawach musiałam znaleźć jakiś poradnik i znalazłam! Jestem bardzo za to wdzięczna, zwłaszcza że zaczęłam prace w telekomunikacji i w dobie XXI wieku wiedza o tych urządzeniach jest wręcz kluczowa bym mogła cokolwiek opowiedzieć klientowi, tym bardziej że większość osób juz jest bardziej obeznanych odemnie 🙂
    Tylko jeszcze mam wielką prośbę, proszę o artykuł o potrzebie procesora w telefonie, o co z tym chodzi, bo tego nie moge znaleźć na tym portalu. Pozdrawiam, zadowolona czytelniczka

    • anonim pisze:

      Czy wiesz w ogóle co to jest procesor? To tak jak byś miał płuca i mózg, a brakowało by ci serca, które przepompuje tlen. Długo byś nie pożył. Tak samo z prockiem.


reklama