REKLAMA TP
sobota, 6 kwietnia 2013, Robert Nawrowski

Android nie boli #5: Wszystko co trzeba wiedzieć o baterii w smartfonach

gsmManiaKbateria_6
Bateria z Samsunga Galaxy S II / fot: gsmManiaK.pl

0 odpowiedzi na “gsmManiaKbateria_6”

  1. nazista pisze:

    ze swojej strony dodam, że na początku używania smartfona warto wykonać trzy pełne rozładowania i naładowania baterii ! nie w celu formowania czy jakiegoś tam formatowania, a utworzenia poprawnych statystyk, dzięki temu będziemy mieli realne wskazania poziomu naładowania baterii i brak przeskoków na wykresie, później już można ładować kiedy i ile się chce, ale co miesiąc warto rozładować do wyłączenia się telefonu i naładować (na włączonym telefonie) aby znowu dokonała się korekta statystyk baterii (potwierdzam to w Androidzie i np. Apple to zaleca w iOS)
    co do rozładowywania baterii do 0% to nie ma co się bać, ponieważ każdy telefon ma zabezpieczenie poniżej jakiegoś tam napięcia i tak się wyłączy telefon dla bezpieczeństwa baterii, np. u mnie i w znanych telefonach jest to ok 3,3V (pełna bateria 4,2V)

    • Robert Nawrowski pisze:

      Mojemu znajomemu wczoraj rozładował sgs2 do zera i już sie nie włączył. Zmiana baterii nie pomogła. Nie wchodził nawet w tryb download.

      • Nazir pisze:

        Zawsze od nowości rozładowuję baterię do oporu i ładuje na max .
        Wykonuję takich procedur około 5 razy i nie mam nigdy problemu z baterią przez 2-3 lata lub dłużej w tym co posiadam.

        Ci co postępują jak porady amatorów pseudo specjalistów i bzdury akademickie głoszone w necie tylko napędzają nowych klientów na nowe baterie po kilku miesiącach co potwierdzają analizy sprzedaży nowych baterii do nowego sprzętu.
        Bo teoria często rozmija się z realiami i faktami.

        • Albercik pisze:

          W pełni popieram.
          Jak można taka ciemnotę wciskać ludziom, to jest bezczelne kłamstwo.
          Ja testuję takie baterie już od 6 lat i do tej pory każdą staram się ładować od zera do max.
          Dodam że kiedy 3 lata temu zastosowałem tą metodę bardzo podobną do tej którą podali tutaj w tym artykule powyżej, to efekt był na przekór zaskakujący, – bardzo szybko zmniejszała się ich pojemności, gdzie w efekcie już po 2 latach nadawały się one tylko do utylizacji.
          Testy przeprowadziłem już na wielu tego typu bateriach i tylko te które są w pełni ładowane i rozładowywane, służą mi już ponad 5 lat i są nadal w niezłej kondycji.

          Pozdrawiam. Nie dajcie się oszukiwać.

      • nazista pisze:

        czasami jest takie zabezpieczenie, że nie można włączyć telefonu aż nie osiągnie jakiegoś tam danego napięcia… trzeba jak najszybciej podłączyć pod ładowarkę i ładować z 30-60min i dopiero włączyć telefon

  2. Pepe pisze:

    Od 2009 r mam samsunga s7220 i co tydzień (bo tyle wytrzymuje bez ładowania) wyczerpuję baterię (li-ion) do absolutnego zera i ładuję ją całą noc. Nie zauważyłem aby osłabiła się sprawność baterii.

    Ponadto od 2.5 roku mam lapka samsunga i cały czas naładowaną baterię do 80%. Po odłączeniu od zasilania laptop działa tylko 15 minut!!! Jeżeli usunę blokadę ładowania to po całkowitym rozładowaniu akumulatora i naładowaniu do 100% laptop działa 90 minut.

    Reasumując wg mnie baterie litowo jonowe trzeba co np kilka tygodni rozładować do zera i potem ładować dość długo. Chyba w technologii akumulatorowej nic się zmieniło od 10 lat. Może baterie niklowo wodorkowe, taką mam akurat w golarce braun coś wniosą nowego…

    Sorry Robert ale Twój artykuł ma się nijak do moich doświadczeń związanych z użytkowaniem technologii litowo – jonowej. A jeśli sądzisz, że jestem w błędzie to jestem otwarty na Twoje sugestie.

    • Robert Nawrowski pisze:

      Na baterie nie ma reguły. Codzienne ładowanie moich telefonów od kilku lat nie spowodowało u nich widocznego pogorszenia sprawności. Innym natomiast bateria pada po pół roku użytkowania. Masz wyjątkowe szczęście do nich. W lapku po 2 latach na 80% widzę różnicę z 3 godzin na prawie 2.

      • Pepe pisze:

        Więc może spróbuj rozładować go do zera i naładować do 100%, potem może przy ładowaniu do 80% znów będzie Ci trzymał około 3h… pozdro

  3. SirAdi pisze:

    Jakby ktoś potrzebował, to funkcja „wipe battery stats” w ClokWorkRecovery czyści statystki baterii – zalecane po wgraniu nowego systemu.
    A czy przypadkiem beterii nie przechowuje się w pełni naładowanych?

    • anonim pisze:

      Absolutnie nie. Gdyby tak było, to producenci nie pakowali by ich załadowanych do połowy.

      • amin pisze:

        Ciekawy argument. A może bateria po wyjęciu z pudełka ma 50% ponieważ po naładowaniu do 100% przez producenta leżała po magazynach kilka-kilkanaście miesięcy i się zwyczajnie rozładowała? Wszak każda bateria akumulatorowa, bez względu na technologię, z czasem traci swój ładunek a w smartfonach nie stosuje się baterii typu Eneloop, które mają przedłużony czas samorozładowania.

  4. allan pisze:

    Na czym polega „skrócenie żywotności baterii”? Czy to oznacza, że po np.2 latach użytkowania pojemność baterii w moim Galaxy S3 (2100 mAh) znacznie się zmniejszy? Bo taką opinię wyczytałem kiedyś w internecie! Jeżeli to jest prawda wtedy nie opłaca się zupełnie kupować telefonów firmy HTC z niewymienną baterią. A swoją drogą to na Allegro są oryginalne baterie do Galaxy S3 o pojemności 3000 mAh, co oznacza, że możliwość wymiany baterii ma dla użytkownika duże znaczenie i HTC powinno to wziąć pod uwagę!

    • anonim pisze:

      Niewymienna bateria to podejście typu: Bateria szybko się rozładowuje? – Kup nowy model.

    • Bear pisze:

      Masz rację . Dlatego wyniki sprzedaży htc takie są a nie inne. Zresztą nie dotyczy to tylko htc.

    • SirAdi pisze:

      Tak, wraz z użytkowaniem, pojemność akumulatorów się zmniejsza (średnio 5 – 10 % rocznie), a ma to związek z ich ładowaniem/rozładowywaniem. Niestety, tego faktu nie da się w żaden sposób obejść.

  5. Azawakh pisze:

    Dobrze, zę poruszony został temat baterii w smartphonach z Androidem. Jednak ja proponuję napisanie drugiego dotyczącego smartphonów z niewymienialną baterią bo za mało się o tym problemie pisze a ososby posiadające tego typu smartphony napewno z tego skorzystają.

  6. astro pisze:

    Artykuły dla niepełnosprawnych

  7. Farkad pisze:

    Warto tu przypomnieć akumulatory Li-Polimerowe o większej wydajności od analogicznych Li-Ion i również o mniejszej wadze i objętości.
    Od 2005 r. bardzo często stosowane przez Sony Ericssona, a póżniej w Xperiach Sony.
    Używałem ich latami bez widocznych oznak spadku wydajności – w cyklu rozładowanie do 0%, ładowanie do 100% przy wyłączonym telefonie/smartfone.

    • marcel pisze:

      Potwierdzam telefon se k750i ma już 5 lat ja mam go 3 lata bateria oryginalna trzyma tydzień jak więcej rozmawiam (kilkanaście-kilkadizesiąt minut dizennie) to 4-5 dni li-poly 900mAh. Zawsze czekam aż bateria jest w granicach 10% wtedy ładuje zazwykle na noc 6-10 godzin i tak od 3 lat. A jak mam sie przesiaść na dotykowego smartfona i ładować codziennie to aż mnie skręca. Nie dziękuje.

  8. koolec pisze:

    Fachowcy czasów pejsbooka, żadna technologia nie przeskoczyła praw fizyki, pewne niekorzystne zjawiska zredukowano ale nie zmienia to faktu że najdłużej wytrzyma bateria (akumulator) ładowana „pełnymi cyklami” i każdy „cykl” skraca żywotność baterii (telefon, laptop itp.) , elektronika w telefonie nie pozwoli na rozładowanie baterii do 0.
    ps. oczywiście teoria ta nie dotyczy pewnych rodzajów akumulatorów (stale naładowanych)
    np. w samochodach czy ups-ach.
    Warto sobie poczytać jakieś opracowania (książki – trudne słowo) z dziedziny elektrotechniki.

    • Bear pisze:

      Tak to prawda . Czym rzadziej się ładuje tym akumulator cieszy się dłuższą żywotnością . Tylko nic tak naprawdę z tego nie wynika. Nie przestanę używać swojego Samsunga tylko dlatego by ładować go co drugi/trzeci dzień . – nie po to go kupiłem.

  9. Zenek pisze:

    Całkowicie się zgodzę, ja moją baterie Li-ion w nokii zawsze ładuje jak klęknie do zera. Podczas ładowania wyłaczam telefon. Dodam tylko, że po 6 latach bateria trzyma 4-5 dni – czyli tak samo jak w momencie kupna telefonu. Pozdrawiam „znawców”.

  10. Ponti pisze:

    Od roku 2009 zakazano wprowadzania baterii NiCd w całej Unii do większości urządzeń.
    Przyszłość należy do akumulatorów litowych, a więc litowo-jonowych (Li-Ion)
    albo litowo-polimerowych (LiPo), takich jakie są montowane w prawie wszystkich smartfonach i notebookach.
    Akumulatory wykonane na bazie litu nie znają efektu pamięci – wręcz przeciwnie:
    w przypadku zbytniego rozładowania mogą ulec uszkodzeniu. Jeśli napięcie akumulatora litowego
    przez dłuższy czas spada poniżej określonej wartości, mogą w nim powstać mostki miedziowe,
    które prowadzą do zwarcia i tym samym do awarii urządzenia. Z reguły baterie litowe mają jednak system
    wyłączania awaryjnego, zapobiegający ich głębokiemu rozładowaniu.
    Testy wykazały, że akumulatory litowe żyją znacznie dłużej (a więc wytrzymują więcej cykli ładowania),
    jeśli ładuje się je ponownie już po nieznacznym rozładowaniu. Przyczyna leży w tym,
    że proces ładowania silnie obciąża akumulator, zwłaszcza w wyniku nagrzewania.
    Jego wydajność zmniejsza się więc proporcjonalnie do długości procesu ładowania.
    Podsumowując, twierdzenie, jakoby akumulatory należało całkowicie rozładowywać przed ponownym ładowaniem,
    jest już więc mitem.
    Reasumując baterie Litowo-jonowe czy polimerowe wytrzymują dużo więcej cykli jeśli ładuje się co jakiś czas
    bez cakowitego rozładowania. Błędem jest też założenie, że jeżeli mniej cykli jest doładowania (Li-ion, Li-po)
    to bateria ma dłuższą żywotność i dlatego trzeba lepiej rozładować całkowicie i doładować też całkowicie,
    bo wtedy będzie mniej cykli doładowania i bateryjka będzie miała dłuższą żywotność hahahahaha. Właśnie wtedy
    przez zbyt długie ładowanie zmniejsza się żywotność akumulatora Li-ion, Li-po!.
    To są właśnie osoby co w ogóle nie mają jakiegokolwiek pojęcia o budowie co do tego typu ogniw.

    Główne cechy ogniw Li-ion:
    Wysokie, w porównaniu z innymi akumulatorami, napięcie nominalne: 3.7V.
    Wysokie napięcie jednostkowe, absolutny brak efektu pamięciowego, dużą gęstość energii, długą żywotność
    oraz niski stopień samorozładowania.

    Należy zwrócić uwagę:
    • akumulatory Li-Ion są najbardziej wrażliwe przy rozładowaniu poniżej 2,4V
    (wtedy też jedna z elektrod utlenia się i jest to proces nieodwracalny;
    • akumulatory Li-ion maja duża skłonność do tworzenia „dendrytów”,
    wyrastających z elektrody ujemnej i zwierających elektrody, co powodowało trudności z ich skonstruowaniem;
    • ładowarka do akumulatorów Li-ion – musi kończyć ładowanie przy określonym napięciu na akumulatorze,
    i duż‑ej precyzji pomiaru tego napięcia;
    W akumulatorach Li-Ion należy unikać głębokiego rozładowania. Częste ładowanie zwiększa trwałość ogniw!!!!!.

    Tak samo akumulator litowo-polimerowy (LiPo lub Li-Poly) – rodzaj akumulatora litowo-jonowego,
    do budowy którego wykorzystywane są stopy metalicznego litu oraz polimery przewodzące.
    W działaniu jest podobny do akumulatora litowo-jonowego. Ze względu na obecność polimerów nowa technologia
    umożliwia konstruowanie giętkich, bardzo cienkich i płaskich elastycznych ogniw (nawet o grubości milimetrowej).
    Ogniwa te są jednak nieodporne i łatwo je uszkodzić w wyniku niewielkiego nawet przeładowania,
    dlatego układy elektroniczne kontrolujące proces ładowania są bardzo złożone.
    Akumulatory litowo-polimerowe o pojemności do 3000 mAh są stosowane w urządzeniach przenośnych:
    telefonach komórkowych, aparatach cyfrowych, palmtopach, odtwarzaczach multimedialnych i innych.
    Ogniwa te zdobyły też ogromną popularność w modelach latających oraz jeżdżących zdalnie sterowanych
    z napędem elektrycznym, istnieją firmy produkujące je na potrzeby rynku modelarskiego.

    To wszystko znawcy od siedmiu boleści budowy ogniw jonowo- polimerowych!.

  11. Promedion pisze:

    @Developorter Chce tylko abyś wiedział, że bateria Forever czy Andida to są zamienniki, a nie oryginalne ogniwa do poszczególnych modeli komórek czy smartfonów. Każdy zamiennik zazwyczaj będzie miał dużo krótszą żywotność od oryginału. Nawet jeśli będziemy robić tzw. cykle ładowania na samym początku przez te zamienniki. Takie właśnie cykle to trzeba robić przy tego typu zamiennikach. Natomiast mając oryginalną baterie Litowo -Jonową czy Polimerową bez tego wstępnego cyklu zejścia do niby 0 i później przez 16 godzin ładowania, będzie mi dłużej działać oryginalna bez tego cyklu i zarazem będzie mi działać tak samo jak z tym cyklem jeśli mam oryginał tej nowej technologii ogniwo. Co więcej będzie dłuższa żywotność baterii niż z tym cyklem tzn. będzie przez długi czas ten sam efekt działania. Choć jak wiemy we współczesnych smartfonach największą słabością są właśnie baterie. Pierwszą Firmą która chciała obalić ten mit była Motorola, a dokładnie produkt Motorola Razr Maxx i nie tylko tutaj w tym modelu była ważna bateria, choć zapewne najważniejsza. .

  12. Oliwia pisze:

    ja mam tableta i nie chce się włączyć. Myślę ,że to dla tego bo nie naładowałam go jak się wyczerpała bateria

  13. dorota pisze:

    Mam tableta samsung galaxy tab 3. 10 jest fajny podoba mi sie ale np.naladowalam go 1 raz i od 12 do 1 w nocy kozystajac z niego srednio ani nie rzadko ani tez caly czas I juz mam 21 % baterii :/ czemu ? czy tak juz pozostanie ?

  14. Tomcio22.10 pisze:

    Pomożecie? Mam LG L3II i mam 55% baterii a gdy ide spac rano o 10% mniej.
    Dlaczego? A mam jasność ekranu 20%

    • Maciek pisze:

      Tomcio, co ma do tego jasność ekranu, skoro w nocy śpisz i ekran jest wyłączony? Spróbuj zainstalować Greenify

  15. pat pisze:

    Telefon jest podłączony do ładowarki 12h i pokazuje 0% baterii. Jak odłączam ładowarke to pokazuje że bateria jest całkowicie rozładowana i telefon się wyłącza. Co mam zrobić? Kupić nową baterie czy co? Proszę o pomoc!!!

  16. stef pisze:

    Spoko artykul, bateria w androidzie to najwiekszy problem. 🙁

  17. daniel pisze:

    Posiadam samsunga galaxy s4 mini i od kilku dni mam problem zbyt szybko rozladowuje mi się bateria,no idąc spać mam 100% budząc się mam 70% nie mam pojęcia co mi zżera te 30%

  18. KRET pisze:

    Ja mam taki problem :

    Posiadam smartphone XPERIA E , i chciałbym ustawiĆ procent stanu baterii ( chodzi mi o to żeby pisało ile mam procent baterii . np 30% ) …. Z góry dziękuję za udzielenie mi pomocy 🙂

  19. Gunia87777 pisze:

    Mam pytanie, telefon przy tym jak jest włączony ładuje do 100% w 3 minuty a rozładowuje się w minutę do 10%, tylko przy wyłączonym fonie da się naładować trochę baterię. Choć i tak szybko się wyładowywuje, mowa tu o Xperie SP o co kaman ?

  20. Aniaaaa pisze:

    Mam telefon Sony Xperia J i od kilku dni jakoś szybko wyczerpuje sie bateria. odłacze baterie wieczorem od ładowania a rano mam już tylko 79% przy czym wszytsko mam wyłączone. w ciagu dnia tak samo batreia pada mimo nie używania telefonu.

  21. kopacz pisze:

    nie poruszyłeś ważnej kwestii. Otóż często mi się zdaża że musze naładować telefon u kumpla ale on nie ma tego samego modelu ale wejście pasuje a więc nie wspomniałeś o używaniu ładowarek o innym inpucie i outpucie

  22. Ania :) pisze:

    Pomózcie………………………………………..Mam Samsunga Galaxy S advense..gdy mam załużmy 4 % podłączam do ładowarki..meeega długo ładuje mi do 100 % a gdy odłączam okazuje się,że mam tylko 50 % podłączam ponownie i okazuje się potem,że gdy odłącze przy 100 % mam tylko 20 % bateria sie dość szybko wyładowuje pomóżcie co mam zrobić.:C

  23. andrzej78 pisze:

    Kupiłem sobie S5 i zacząłem ładować go ładowarka z S3 jest jakieś prawdopodobieństwo że bateria może uledz szybszym wyładowania. Proszę o opinie w tym temacie

  24. Anna pisze:

    Ja też mam problem 🙁 Mam Samsunga Galaxy S3 mini już od połtora roku i nigdy nie było z nim żadnych problemów. Ładowałam go codziennie wieczorem i starczał mi na cały dzień. Ostatnio jednak mój telefon zaczął świrować. Kiedy coś na nim robię, piszę smsa, albo przeglądam internet, potrafi się sam z siebie zrestartować, a kiedy na nowo się włącza, bateria jest rozładowana (pomimo, że wcześniej był naładowany). Czasem jest jeszcze gorzej – telefon się restartuje, wywala mnie do ekranu gdzie trzeba wpisać PIN, a kiedy już mam to zrobić, znów się restartuje, i tak w kółko, aż bateria nie padnie, albo nie podłączę ładowarki. Nic nie umiem zrobić, a jest coraz gorzej 🙁
    Czy ktoś z Was miał kiedyś podobny problem, albo wie, co z tym zrobić? Czytałam gdzieś, że trzeba kupić nową baterię, ale wolę najpierw zapytać, czy problem leży w baterii, czy gdzieś indziej?
    Pozdrawiam i dziękuję 🙂

  25. Tomek pisze:

    @Anna, proponuję wgranie od nowa Androida, samemu lub dać komuś. Nic trudnego,zajmie może z godzinkę, ale napewno warto spróbować.

    • Anna pisze:

      Dzięki, już wszystko załatwione! Problem nie leżał w androidzie, tylko bateria była uszkodzona i musiałam kupić nową xD
      Na przyszłość, jeżeli ktoś będzie miał podobny problem jak mój, wyjmijcie baterię i przejedźcie po niej palcem. Jeżeli ma pofalowaną powierzchnię, to znaczy, że w środku coś się uszkodziło i bateria do wymiany.
      Pozdrawiam! 😀

  26. Natala pisze:

    Ja mam tak , żę jak mam 100 % i pogram chwile do 80 % to bateria mi się tak odlicza do zera i tel mi się wyłancza pomóżcie :)) !!!

  27. SoQu pisze:

    Ładować od pojawienia sie komunikatu do 100% i gdy się pojawi komunikat naładowane potrzymać jeszcze z 2 godz

  28. Ania pisze:

    Co zrobić? Mam telefon Sony Xperia E4g, nie można wyciągnąć baterii niestety. Boję się, że już ją zajechałam, jestem młodą osobą a jak wszyscy wiemy często młodzież lubi korzystać z internetu bądź gier na naszych urządzeniach. Po prostu telefon jest naładowany w 100% i wiadomo że telefon sie rozładowuje, gdy bateria rozładuje się do 40% telefon samoistnie się wyłącza, telefon dotychczas nie sprawiał problemu.

    • wg pisze:

      Miałam podobny problem, kupiłam nową baterię i było OK.
      Jeżeli sama nie umiesz jej wyjąć, to idź do jakiegoś serwisu i wymień na nową 🙂

  29. Rico pisze:

    Autor pisze bzdury, nie znając zupełnie budowy ogniw Li-on. Ich struktura wymaga formowania po np leżakowaniu w magazynach, aby przywrócić odpowiednia porowatość materiału elektrod. Pierwsze 4 cykle potem jest już ok i raz w m-cu rozładować zupełnie i naładować do pełna. Koniec kropka.

  30. charmante pisze:

    A ja mam pytanie z innej beczki. Jeśli naładuję telefon, wyłączę go na 1.5 czy 2 lata. Czy jego poziom naładowania po włączeniu po tym czasie, czy jest możliwe by sięgało 40%? Zaznaczam, że to jest Sony Xperia.


reklama