, Android Newsy Symbian Telefony Windows Mobile

Jak zmierzyć multimedialność smartfona?

Te artykuły także cię zainteresują:

Popularne produkty:
 • http://gravatar.com/lordazawakh Azawakh

  To prawda, że nasza dyskusja dotyczy zdefiniowania pojęcia smartphne i podejścia do tego terminu. Dla mnie smartphone to całość czyli hardware i software oraz założeń wg jakich został dany sprzęt zaprojektowany. Jeżeli przykładowo taka Nokia E52 została zaprojektowana jako smartphone i posiada sysyem operacyjny oraz odpowiednie wyposażenie w postaci 3G, GPS i kilku innych elementów bez względu na czas od wprowadzenia jej do sprzedaży nadal jest smartphonem co by nie mówić. To tak jakbyśmy mówili, że np Mercedes klasy S z lat 80 nie jest już klasą S tylko dlatego, że wprowadzono w późniejszych latach kolejną generację klasy S. Klasa S to klasa S bez względu na to czy jest z lat 80 ubiegłego stulecia czy też z roku 2012. Tak samo jeat ze smartphonami mimo, iż ich kolejne generacje otrzymują coraz to nowsze rozwiązanjia techniczne jak NFC czy ładowanie indukcyjne. Z drugiej zaś strony trzeba pamiętać, że coraz nowsze rozwiązania tak samo jak w technice motoryzacyjnej trafiają do słabszych smartphonów (np wspomaganie układu kierowniczego czy poduszki powietrzne w Fiacie Panda) przez co i one stają się coraz ciekawsze i bardziej funkcjonalne. Zgodzę się z Tobą natomiast, że niektóre future phony coraz bardziej przypominają smartphony i to co je odróżnia od smartphonów to obecność lub brak systemu operacyjego. Przykładem takiego future phona jest już nieco zapomniany Sony Ericsson C905, który już trzy lata temu posiadał bluetooth, 3G, GPS oraz znakomity 8 MPx aparat fotograficzny. Jedno czego mu brakowało to właśnie obecność jakiegokolwiek systemu operacyjnego. Ten future phone wygrywa każde porównanie zarówno wz Nokiami Asha jak i smartphonami np od myPhone. A co do super smnfartphone? Cóż w moim mniemaniu jest to smartphone znakomicie wyposażony ze znakomicie zoptymalozowanym systemem operacyjnym o dużym wyświetlaczu, który choć trochę próbuje wyprzedzić swoją epokę. Aktualnie do super smartphonów zaliczyłbym Samsungi Galaxy S3 i Note, Note2 oraz nadchodządzy S4 czyli urządzenia, którym bliżej do tabletów niż typowych smartphonó w.

 • Azawakh

  Ciekawe uzasadnienie choć nie do końca z nim się zgadzam. Dla swojego uzasadnienia odwołam się do porównania ze świata lotnictwa. Czy samolot z okresu pierwszej wojny światowej jest nadal myśliwcem czy przestał nim być z chwilą wejścia do służby myśliwców odrzutowych? Moim zdaniem nie i nadal jest to samolot myśliwski tyle, że starszej generacji, którego co najwyżej zmieniło się nieco zastosowanie (np na samolot szkolny, szturmowy, myśliwsko-bombowy) ale wciąż w podstawowej swej wersji pozostając mimo upływu lat samolotem.myśliwskim. Nikt patrząc np na PZL P-11c nie powie, że to bombowiec t:ylko dlatego, że w dobie rozwoju techniki zastąpiły go np F-16C Block 52+. Tak samo jest ze smartphonami. To nadal smartphone tyle, że już nieco przestarzały. Jednak nadal posiada system i działające aplikacje i tym samym nadal jest użyteczny i ciągle pozostaje tym samym z typem urządzenia gdyż pierwotnie tak został zaprojektowany.

  • http://www.gsmmaniak.pl/ maniaKrzychu

   Cóż… nie znam się na samolotach. Wiem natomiast, że bombowiec pozostanie bombowcem, a samochód samochodem. Problem w tym, że nazwa smartphone, moim zdaniem, nie dotyczy urządzenia (materialnie), a jego funkcjonalności. „Smartfon” to dookreślenie dotyczące telefonów (funkcja jak GPS, 4G czy cokolwiek innego, funkcja/cecha: SMART).
   To trochę jak z „płaskimi” telewizorami. Kiedyś mówiło się na płaskie TV – plazmy, bo właśnie pierwsze były plazmowe, następnie pojawiły się LED i LCD i też mówi się na nie „płaskie TV”. Tylko, że najnowsze modele modele mają 3 cm grubości, a pierwsze miały kilkanaście cm – płaskie jest względne. Kolejny przykład to określenie cienkiego laptopa – ultrabook, za chwilę będą jeszcze cieńsze i koncerny wymyślą nową nazwę którą będą lansować. Spotkałeś się też zapewne z określeniem „super smartphone” – czym wyróżnia się super smartfon od zwykłych smartfonów? Zastanów się, czy określenie to dotyczy hardware, software, przekątnej… bo ja sam nie wiem…
   Nasza dyskusja dotyczy wyłącznie definicji słowa: smartphone. Ty rozumiesz to fizycznie (materialnie), a ja funkcjonalnie.

 • http://www.gsmmaniak.pl/ maniaKrzychu

  Odpowiadam na pytanie: Idea smartfona polega przede wszystkim na FUNKCJONALNOŚCI, czyli na systemie operacyjnym, który i którego baza aplikacji powinna być aktualizowana i rozwijana (np. Android, iOS itp.). Telefony (kwestia definicji), które kiedyś były/pełniły funkcję smartfonów to np. Sony Ericsson P908, Nokie Communicator, modele z Windows Mobile itp. Producenci współczesnych aplikacji nie są zainteresowani urządzeniami z tymi systemami operacyjnymi. Mało tego – smartfony ze starym Androidem i zbyt słabym hardware’em już za kilka lat stracą funkcjonalność typową dla smartfonów – Modele na pograniczu to np. Nokia E52 – wciąż popularny i funkcjonalny model (ale czy dorównuje obecnym modelom?). Jest to efektem bezwzględnego rozwoju technologicznego. A jeżeli chodzi o Twoje porównanie do samochodów, to wybacz ale jadąc przez „Polską wieś”, można zobaczyć stare nysy, czy żuki – pełniące funkcje kurników, bądź magazynów na narzędzia…

 • http://gravatar.com/lordazawakh Azawakh

  Mam pytanie do autora tekstu. Jakie ówczesne smartphony dziś można zaliczyć do zwykłych telefonów? Wg mnie jeśli urządzenie ma system operacyjny to bez względu na upływ czasu nadal będzie smartphonem tyle, że już nie nowoczesnym. Takie rozumowani autora tekstu, że po jakimś czasie smartphone staje się zwykłym telefonem może doprowdzić do rozumowania takiego,że np dzisiejszy samochód stanie się jutro albo pojutrze taczką albo jeszcze czymś innym tylko dlatego, że czegoś nie posiada i zrzucane jest to na karb postępu technologicznego. Nie do końca zgdzam się w tym zakresie autorem tekstu.

 • Szekspir

  Hahahahaha Nokia………….to Ci się udał żart
  Samsung Galaxy Note2 i wszystko jasne. Pozdrawiam

 • sgs

  Symbian[*] ;(

 • matt

  obecnie najbardziej multimedialnym urzadzeniem jest nokia 808 pureview : port hdmi, bt 3.0 wifi bgn, nfc, najlepsza karta muzyczna spośrod wszyskich smart, aparat 38 mpx lub 8 z pureviem i 3 x zoom, multitoch, internet 14 mbps z html5 i flash 10.1, ekran amoled 4.0 cala z wystarczjącą rozdzielczością, najszybszy gps z najlepszymi mapami(najbardziej szczegółowe), usb on the go, transmitter fm, nagrywanie filmow full hd 1920×1080(2,01mpx) 30fps. Jeżeli chcemi pograć mamy wystarczjącą ilość tytułów gier, obsługa kart micro sd do 64gb.nagrywanie filmow w jakości hq stereo, najlepsza jakość rozmow wsparcie dla hd voice i dzieki zastosowaniu najleszej wśród smartphonow 3 microfonow. system symbian carla (belle fp2) chodzi bardzo szybko i płynnie z 1.3 ghz 512mb i zaawansowaną gradfiką(prawdopodobnie najlepsza wsrod smart ze względu ma pureview i za słabego procka do full hd.

  • Emil

   Coś w tym jest

  • uriuri

   Ale się ubawiłem. Chyba nigdy nie miałeś 808 i czegoś z Androidem, aby je porównać.
   Ten telefon może 3-4 lata temu byłby na szczycie multimedialnych smartphonów, ale dziś?
   Z ekranem 640×360 ( gdy konkurencja ma już 1280×720) , dwiema przeglądarkami na krzyż – systemowa i Opera, które działają wielokrotnie wolniej , niż w Androidzie przy rozdzielczości HD:)
   Muzyka jest, ale brak alternatywnych odtwarzaczy, pozwalających odtwarzać piosenki z dowolnego katalogu . Niby jest TTPod, ale to bardzo niedopracowany i kapryśny programik, który ściąga okładki piosenek z azjatyckich stron , obsługa jest mało intuicyjna.
   Co do jakości dźwięku – Nokia N900 grała lepiej na słuchawkach, niektóre HTC, czy Samsungi grają podobnie.
   Gry – ( cały ten OviSklep) to śmiech na sali. Nie pamietam aby była jakakolwiek gra, czy program, który wykorzystuje multitouch. Gry tosame hity, ale z przed 3 lat :)))
   Mi nie działał Skype, w ogóle go nie było w sklepie, po ściągnięciu jakiejś najnowszej wersji .sis z netu – wysypywał się przy starcie. Skoro nie ma go w oficjalnym sklepie, to pewnie nie jest wspierany.
   Filmy – tu bardzo mile mnie 808 zaskoczyła, bo systemowy odtwarzacz odtwarza nawet rmvb, ale znów alternatywnych programów .
   Aparat – rewelacja . Szkoda, tylko, że systemowa galeria jest tak uboga,że nawet nie można posegregować plików ( tylko wg. daty) , że o zaawansowanej edycji nie wspomnę (znów brak alternatywy) . Są programy typu RescoPhotoViewe, czy PhotoBook ,ale nie wspierają multitoucha .
   Skoro to ma być super-multimedialny kombajn, to czym jest np Galaxy S3, czy Note2 ???

 • Emil

  Funkcją na której zależy nam najbardziej jest telefon.Gdyby nie on nie byłoby reszty i nikt nie nosił by go przy d..pie.


reklama