3 miliardy sprzedanych telefonów iPhone. Takim wynikiem szczyci się Apple w 2025 roku, przekraczając kolejną granicę. I choć tego nie rozumiem, to uszanować muszę.
W 1960 roku populacja osiągnęła 3 miliardy ludzi, odradzając się po wyniszczającym okresie wojennym. Gdyby wszyscy postanowili kupić sobie iPhone’a, to tych sprzedanych do 2025 roku by wystarczyło. To porównanie jest tak samo bez sensu, jak fakt, że na smartfony Apple nadal jest aż tyle chętnych.
W 2016 roku, czyli niecałe 10 lat po premierze pierwszego telefonu Apple, iPhone sprzedał się miliard razy. Kolejny miliard zajął już tylko 5 lat, a właśnie w ostatnim kwartale na liczniku przekręcił się 3 miliard.
iPhone 16 Plus / fot. Konrad Bartnik, gsmManiaK.pl
Wniosek? iPhone sprzedaje się coraz lepiej, ludzi na świecie jest coraz więcej i coraz więcej z nich na rozwijających się rynkach wybiera Apple. Widać to na przykład po Indiach, gdzie iPhone 16 okazał się najlepiej sprzedającym się modelem roku. Jest to o tyle zabawne, że to jeden z najgorzej wycenionych smartfonów w Indiach.
Tak naprawdę za sukces Apple odpowiada Trump, który swoimi zapowiedziami ceł spowodował panikę na rynku. Użytkownicy – przerażeni zapowiedziami kosztujących po kilka tysięcy dolarów telefonów, dokonywali impulsywnych zakupów. Efekt? Apple ma za sobą kapitalny kwartał.
Czy ceny pójdą w górę? Owszem, ale raczej poza USA. Wątpię, by w Cupertino wpadli na pomysł dojenia rodzimego rynku, skoro doić mogą całą resztę – w tym Polsce. Zobaczymy, na jakie podwyżki w naszym kraju przełoży się te 50 dolarów więcej, o których mówią analitycy.
Na koniec możemy wspomnieć, że Apple określa „koszt” ceł na 800 milionów dolarów. W kolejnym kwartale ma wynieść 1.1 miliarda USD. To żaden „koszt” – to smęcenie wartej 3.02 biliona dolarów korporacji, której rada nadzorcza w tym roku nie kupi sobie jachtu wielkości przeciętnego bloku. Solidaryzujmy się z nimi, zanim zje ich kapitalizm.
Źródło: producenta, opracowanie własne
Na stronie mogą występować linki afiliacyjne lub reklamowe.
Motorole są ładne, nieźle wyposażone i tanie. A raczej były tanie, tj. dobrze wycenione w…
Samsung Galaxy S25 Ultra doczekał się tak dobrej promocji w Polsce, że z miejsca stał…
Jakiś czas temu w końcu dostaliśmy informację o tym, że Trump Mobile T1 istnieje i…
Jeżeli mielibyśmy sobie przypomnieć, kto robi kompaktowe flagowce, to jednym z producentów będzie oczywiści Honor.…
Chciałbym, by każdy telefon Motorola był tak opłacalny jak Motorola Edge 60 Pro w najnowszej…
Samsung Galaxy S25 FE debiutował na rynku we wrześniu 2025 roku jako ostatni przedstawiciel serii…