MediaTek Dimensity 3 nm / fot. via gizmochina.com
Nie tylko Qualcomm przygotowuje flagowego Snapdragone 8 Elite 2. Do debiutu zmierza również Dimensity 9500, czyli najmocniejszy procesor firmy MediaTek. Do których flagowców trafi układ z Tajwanu, który przekracza 4 miliony punktów w AnTuTu?
Nowy układ Dimensity 9500 to będzie prawdziwa rewolucja w ofercie MediaTeka. Chip bazuje na nowej architekturze ARM Cortex-X9 i wykonany jest w 3 nm litografii na węźle N3P przez TSMC. Benchmarki pokazują skok mocy mogący zagrozić dominacji Snapdragona. Wyciekło też więcej informacji o konfiguracji tego procesora.
Dimensity 9500 uzyskał ponad 3900 pkt w teście jednordzeniowym i powyżej 11 000 pkt w wielordzeniowym teście Geekbench 6. To znacznie więcej niż poprzednik Dimensity 9400, który osiągał odpowiednio 2900 i 9200 pkt. Takie wyniki plasują nowy chip MediaTeka na poziomie zbliżonym do nadchodzącego Snapdragona 8 Elite 2. Potwierdzają to także wyniki z AnTuTu, gdzie najmocniejszy MediaTek przekroczył barierę 4 milionów pkt.
Nowa architektura CPU składa się z ośmiu dużych rdzeni: 1 Travis, 3 Alto i 4 Gelas. Travis i Alto to rdzenie Cortex-X9, Gelas opierają się na nowej serii A7 od ARM. To duża zmiana w porównaniu do starszego układu z Cortex-X4. Konstrukcja podobno lepiej radzi sobie z wydajnością i zużyciem energii. Ale takich zapowiedzi słyszałem już multum, a praktyka to jednak praktyka.
Poza tym GPU Immortalis-Drage wprowadzi lepsze wsparcie dla ray tracingu. Świeża grafika zaoferuje wyższą jakość obrazu przy niższym poborze mocy. Ten aspekt jest szalenie ważny dla graczy mobilnych i twórców treści. Wydajność graficzna najprawdopodobniej stanie się kluczowym atutem nadchodzącego procesora.
Nasz bohater obsłuży 4-kanałowy RAM w standardzie LPDDR5X z prędkością do 10 667 Mbps. Dodatkowo, Dimensity 9500 będzie wspierać pamięć UFS 4.1 z czteroliniowym interfejsem. Takie połączenie umożliwi płynne działanie przy dużym obciążeniu, np. nagrywanie w 8K czy pracę AI. Układ otrzyma ponadto 16 MB cache L3 i 10 MB pamięci systemowej.
Według przecieków pierwszymi smartfonami z tym układem będą przedstawiciele serii vivo X300. Ich debiut planowany jest na wrzesień 2025 roku. Również seria OPPO Find X9 pragnie postawić na tę samą jednostkę. MediaTek tym samym wyprzedzi firmę Qualcomm, której nowy Snapdragon 8 Elite 2 zadebiutuje dopiero pod koniec września. Poniżej sprawdzisz więcej szczegółów.
https://www.gsmmaniak.pl/1576679/do-tych-flagowcow-trafi-snapdragon-8-elite-2-zapowiedz-premiery/
Źródło: via gizmochina
Na stronie mogą występować linki afiliacyjne lub reklamowe.
Wygląda na to, że piękny sedan MG 07 może otrzymać wersję w praktycznym nadwoziu kombi.…
Nie każdy telefon koreańskiego Samsunga musi być drogi. Azjatycki gigant ma przecież w swojej ofercie…
Król RTS powróci już w 2026 roku. Kilka dni temu twórcy zapowiedzianej niedawno Twierdzy 4…
Mam dwie wiadomości, dobrą i złą. Dobra to taka, że przedłużono promocję Motoroli z Cashbackiem…
ING zmienia sposób działania części przelewów. Wszystko za sprawą nowej funkcji, która ma zwiększyć bezpieczeństwo…
Zakup byłych modeli flagowych ma jak najbardziej sens - zarówno wśród Androidów, jak i iPhone'ów…