BLIK/ fot. BNP Paribas
BLIK nie jest tak niezawodny, jak wielu z nas uważa. Przekonał się o tym pan Łukasz, który opłacił w swojej aplikacji bankowej cudzy obiad. Co dalej? Polski Standard Płatności rozkłada ręce.
Czy to w ogóle możliwe, aby zobaczyć nie swój kod BLIK w aplikacji bankowej? Okazuje się, że tak, o czym na własnej skórze przekonał się pewien Polak – i nie bez powodu wzbudziło to niemałe zamieszanie.
Sprawa, która początkowo wyglądała jak potencjalne oszustwo, szybko trafiła do sieci, budząc wątpliwości co do bezpieczeństwa systemu płatności BLIK. Co dokładnie się wydarzyło?
Z redakcją Niebezpiecznik skontaktował się pan Łukasz, któremu to przydarzyła się ta niecodzienna historia. Mężczyzna chciał zapłacić za swoje zakupy właśnie z użyciem kodu BLIK. Cała procedura przebiegała bez problemów. Wpisał kod, a następnie miał w aplikacji swojego banku PKO BP potwierdzić transakcję.
Okazało się jednak, że przez nieuwagę pan Łukasz potwierdził transakcję, która nie była wcale płatnością za jego zakupy, a cudzym zamówieniem z Pyszne.pl na kwotę 51,79 złotych.
Jak to możliwe, że to takiej sytuacji w ogóle doszło? Wygląda na to, że dokładnie w tym samym momencie inny użytkownik wygenerował kod do zapłaty za swoje zakupy – w tym wypadku zamówienie z Pyszne.pl. Jakimś sposobem to właśnie to zamówienie potwierdził pan Łukasz. Potwierdził to już także sam zespół do spraw BLIK:
Po dokładnej analizie Pana sprawy, Zespół BLIK zaobserwował, że doszło do sytuacji, w której inny użytkownik wpisał wygenerowany przez Pana kod. Zbieg czasu był na tyle niefortunny, że doszło do zaakceptowania przez Pana płatności innego użytkownika pyszne.pl […].
– poinformował poszkodowanego Polski Standard Płatności, odpowiedzialny za BLIKA.
fot. PKO BP
Polski Standard Płatności tłumaczy także, że w tym wypadku zgodnie z ustawą o usługach płatniczych, pan Łukasz ma możliwość pisemnego zwrócenia się do swojego banku o pozyskanie danych tej osoby w celu odzyskania środków. I to tyle – na tym sprawa się kończy.
Ta historia jasno pokazuje, że nawet najbardziej nowoczesne i zaawansowane systemy nie działają idealne i podatne są na pomyłki i usterki. Warto zwracać dokładną uwagę na każdą transakcję, jaką potwierdzamy z użyciem BLIKA. Warto także regularnie monitorować swoje transakcje oraz zgłaszać wszelkie nieprawidłowości do banku.
Różnego rodzaju oszustwa na BLIK także zbierają żniwo. Całe szczęście funkcjonariuszom udało się odszukać kolejnego przestępcę:
https://www.gsmmaniak.pl/1560106/uzytkownicy-blik-oszusci-internetowi-popularna-metoda/
Źródło: Niebezpiecznik, opracowanie własne
Na stronie mogą występować linki afiliacyjne lub reklamowe.
Rozpędzony fintech Revolut wprowadza do swojej oferty kolejne nowości. Tym razem zaoferuje własne usługi telekomunikacyjne.…
Motorola Edge 60 Fusion jest już u mnie na testach wystarczająco długo, bym mógł podzielić…
Ogromny atak hakerski przeprowadzono dzisiaj na rządową aplikację mObywatel. Polacy stracili dostęp do kluczowych e-usług.…
Majowa aktualizacja dla serii Samsung Galaxy S25 nie przyniesie zapowiadanych nowości. Zamiast usprawnień aparatu i…
To już ostateczne i oficjalne - OnePlus 13T nie trafi do sprzedaży w Polsce. Poza…
Nowy układ graficzny Nvidia RTX 5060 dla laptopów pojawił się w bazie Geekbench. GPU w…