BLIK/ fot. BNP Paribas
Użytkownicy BLIK są robieni na potęgę w bambuko. Mimo licznych apeli i tak wciąż wielu ludzi o tym zapomina. Chwila nieuwagi wystarczy, aby stracić pokaźną sumę pieniędzy z konta bankowego. Tłumaczymy, na co warto zwracać uwagę!
Kto nie korzysta z BLIK-a w 2025 roku, niech pierwszy rzuci kamieniem. Mowa o jednym z najpopularniejszych systemów płatniczych nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie. Chyba każdemu z nas ciężko wyobrazić sobie bez niego życie. Przelewy, czy płatności online lub w sklepie stają się o wiele prostsze!
Zazwyczaj jednak za tym, co niesie za sobą użyteczność, w cieniu kryje się także ryzyko i to niemałe. BLIK od jakiegoś czasu służy oszustom do łatwego wyłudzania pieniędzy od często nieświadomych ludzi. Takich, którzy są przekonani, że w rzeczywistości pomagają znajomym lub rodzinie w potrzebie.
oszustwo BLIK OLX/ fot. Polska Policja
Cały proces oszustwa na BLIK zaczyna się od złamania zabezpieczenia konta na portalu społecznościowym przez cyberprzestępców. Ci następnie podszywają się pod osoby, z którymi korespondujemy, a następnie proszą o przesłanie kodu. Nierzadko działają w pośpiechu, chcąc uśpić naszą czujność.
Pewien mieszkaniec powiatu krośnieńskiego sam na własnej skórze przekonał się o działaniach oszustów. Sprawca, podszywając się pod właściciela wynajmowanego mieszkania, wyłudził od niego dwa kody BLIK. Gdy oszust poprosił o trzeci kod, pokrzywdzony skontaktował się z prawdziwym właścicielem i odkrył, że jego konto na komunikatorze zostało przejęte. Mężczyzna ostatecznie stracił 1500 zł.
fot. PKO BP
Weryfikacja próśb o kody BLIK oraz unikanie klikania w podejrzane linki to kluczowe środki ostrożności. Nie należy udostępniać nikomu wygenerowanych kodów ani działać pod presją czasu. Ostrożność i ograniczone zaufanie mogą pomóc w uniknięciu oszustwa. Dobrą praktyką jest także przypominanie o tych zasadach bliskim, by zwiększyć ich świadomość zagrożeń.
Najlepszym sposobem na zapewnienie sobie bezpieczeństwa jest bezpośrednia rozmowa z osobą, która prosi nas o pieniądze. Wówczas może okazać się, że ta straciła dostęp do konta i w rzeczywistości nic od nas nie chce. Warto również zadać jakieś pytanie kontrolne do piszącego w celu zweryfikowania go.
Źródło: Policja
Na stronie mogą występować linki afiliacyjne lub reklamowe.
Rozpędzony fintech Revolut wprowadza do swojej oferty kolejne nowości. Tym razem zaoferuje własne usługi telekomunikacyjne.…
Motorola Edge 60 Fusion jest już u mnie na testach wystarczająco długo, bym mógł podzielić…
Ogromny atak hakerski przeprowadzono dzisiaj na rządową aplikację mObywatel. Polacy stracili dostęp do kluczowych e-usług.…
Majowa aktualizacja dla serii Samsung Galaxy S25 nie przyniesie zapowiadanych nowości. Zamiast usprawnień aparatu i…
To już ostateczne i oficjalne - OnePlus 13T nie trafi do sprzedaży w Polsce. Poza…
Nowy układ graficzny Nvidia RTX 5060 dla laptopów pojawił się w bazie Geekbench. GPU w…