Największe święto zakupowe roku trwa w najlepsze, a już dziś czeka nas kulminacja najlepszych rabatów i okazji. Black Friday to jednak także okazja dla oszustów. Na co koniecznie w tym czasie trzeba uważać?
Black Friday to czas intensywnych zakupów, a co za tym idzie także wzmożonych działań oszustów, by na tej sytuacji skorzystać. Warto w tym okresie zachować szczególną ostrożność – na co trzeba koniecznie uważać?
Festiwal promocji i oszustw. Jak kupować bezpiecznie?
Oszustwa związane z Black Friday z roku na rok stają się coraz bardziej wyrafinowane. Oszuści nie korzystają już tak chętnie z banalnych taktyk, takich jak oferowanie produktów w bardzo podejrzanie niskich cenach. Zamiast tego proponują na przykład nie aż tak duże, ale za to wiarygodne rabaty. Tym samym wykrycie oszustwa i fałszywego sklepu nie jest już aż tak łatwe.
Szczególnie jeśli do akcji wchodzi sztuczna inteligencja. Nowym narzędziem w arsenale oszustów jest właśnie AI. Dzięki niej tworzą oni realistyczne, ale nieistniejące produkty, które przyciągają uwagę konsumentów. Są też w stanie z wykorzystaniem AI stworzyć bardziej przekonujące do zakupu strony produktowe i sklepy.
Coraz więcej oszustw na Black Friday znajdziemy w mediach społecznościowych. Reklamy i posty promujące fałszywe oferty często wyglądają coraz bardziej profesjonalnie i są coraz trudniejsze do odróżnienia od tych prawdziwych.
Na łamach gsmManiaKa znajdziesz same sprawdzone promocje na Black Friday. Wiele z przecenionych produktów może okazać się dobrymi pomysłami na prezent. A jeśli szukasz inspiracji prezentowych, koniecznie zajrzyj do naszego świątecznego nieporadnika.
Jak unikać oszustw podczas Black Friday?
Aby chronić się przed oszustwami, warto przestrzegać kilku zasad:
- Nie działaj pochopnie: Unikaj ofert wymagających natychmiastowej decyzji.
- Kupuj ze sprawdzonych źródeł, a nie firm krzaków,
- Konsultuj się z innymi: Przed dokonaniem zakupu porozmawiaj z rodziną lub znajomymi,
- Wybieraj bezpieczne metody płatności: Korzystaj z platform oferujących ochronę konsumenta, takich jak PayPal czy karty kredytowe z opcją chargeback.
Źródło: Bitdefender, opracowanie własne
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.