fot. Pixabay
Wystartowała ważna kampania związana z bezpieczeństwem w sieci. Uświadomi ona użytkownikom, jak powinni zachować się w poszczególnych sytuacjach i co zrobić, aby nigdy do nich nie doszło. Kampania oferuje szerokie wsparcie merytoryczne ze strony ekspertów.
Internet w obecnych czasach stał się nieocenionym narzędziem. Zapewne wielu z nas nie wyobraża sobie bez niego życia i trudno się temu dziwić – stanowi on znaczące uproszczenie, pomagając w wielu codziennych sprawach. Mimo to tak jak w przypadku wielu narzędzi kryje się za nim również ta negatywna część, o której warto co jakiś czas przypominać.
W szczególności jedna grupa użytkowników zdaje się najbardziej narażona na niebezpieczeństwo związane z internetem. Jedna z organizacji doskonale zdaje sobie z tego sprawę, rozpoczynając tym samym ogólnopolską kampanię poświęconą ochronie dzieci przed zagrożeniami online. Już teraz jednak mogę wam zdradzić, że inni także na niej skorzystają.
Rozpoczęła się ogólnopolska kampania #wiemcorobić, której celem jest edukacja na temat zagrożeń, jakie czyhają na dzieci w internecie. Inicjatywa skupia się na problemach związanych z wykorzystywaniem dzieci, jak i szantażowaniem ich za pomocą kompromitujących materiałów.
Kampania skierowana jest nie tylko do dzieci, ale także do rodziców i nauczycieli, którym dostarczono narzędzia i materiały edukacyjne. Projekt wspiera Pepco oraz patronuje mu Minister Sprawiedliwości, Rzecznik Praw Dziecka i Komendant Główny Policji.
W ramach kampanii powstały materiały, które pomagają rozpoznać niepokojące sygnały w zachowaniu osób w sieci. Child grooming to proces manipulacji, w którym sprawca zdobywa zaufanie dziecka, aby wykorzystać je w sposób seksualny. Kluczowym celem kampanii jest uświadomienie dzieciom, jak rozpoznać, kiedy ktoś próbuje nawiązać z nimi niezdrową relację, np. poprzez izolowanie ich od bliskich czy prośby o nagie zdjęcia.
Fot. Pixabay
Sextortion, czyli szantaż seksualny, to kolejny temat poruszany w ramach kampanii. Sprawcy tego przestępstwa często manipulują dziećmi, zmuszając je do wysyłania intymnych zdjęć, a potem grożą ich ujawnieniem, jeśli ofiary nie spełnią ich żądań. Psycholożka Magda Mroziewicz podkreśla, jak ważne jest, aby dzieci wiedziały, że mają prawo do wsparcia i jak powinny postępować w przypadku zetknięcia się z takim zagrożeniem.
Kampania #wiemcorobić ma na celu również zmniejszenie stygmatyzacji ofiar i zachęcenie młodych ludzi do zgłaszania przestępstw. Warto, by ofiary takich przestępstw wiedziały, gdzie szukać pomocy. Na stronie kampanii dostępne są materiały informacyjne oraz formularz, przez który można zgłosić przestępstwo. Nauczyciele, którzy otrzymają specjalne materiały edukacyjne, będą mogli lepiej rozpoznać sygnały zagrożenia i pomóc uczniom w trudnych sytuacjach.
Wsparcie merytoryczne kampanii zapewnia szerokie grono ekspertów, w tym psychoterapeutów, psychologów i przedstawicieli policji. Inicjatywa realizowana jest z dużym zaangażowaniem instytucji, które pracują nad poprawą bezpieczeństwa dzieci w sieci. Dzięki wsparciu Pepco, kampania ma dotrzeć do jak najszerszego kręgu odbiorców, zapewniając im dostęp do edukacji o zagrożeniach online i narzędzi ochrony.
Źródło: Policja |wiemcorobic.pl
Na stronie mogą występować linki afiliacyjne lub reklamowe.
Motorola Edge 60 Fusion jest już u mnie na testach wystarczająco długo, bym mógł podzielić…
Ogromny atak hakerski przeprowadzono dzisiaj na rządową aplikację mObywatel. Polacy stracili dostęp do kluczowych e-usług.…
Majowa aktualizacja dla serii Samsung Galaxy S25 nie przyniesie zapowiadanych nowości. Zamiast usprawnień aparatu i…
To już ostateczne i oficjalne - OnePlus 13T nie trafi do sprzedaży w Polsce. Poza…
Nowy układ graficzny Nvidia RTX 5060 dla laptopów pojawił się w bazie Geekbench. GPU w…
Ten RTS to bez wątpienia miły hołd dla legendarnego Command and Conquer. Mimo kilku wad…