fot. Vectra
Vectra mieszała klientom bezprawnie w umowach, a następnie zmieniała ceny usług. Teraz musi zapłacić za to surową karę nałożoną przez UOKiK, o ile apelacja nic nie da. Mowa o 22 milionach złotych.
UOKiK wygrał właśnie w sądzie z Vectrą. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oddalił odwołanie spółki. To oznacza, że Vectra najprawdopodobniej będzie musiała zapłacić nałożoną przez UOKiK na firmę karę. Ta wynosi ponad 22 miliony złotych. Co więcej, klienci operatora mają według decyzji UOKiK otrzymać od operatora zwrot części opłaconego abonamentu – choć Vectra wciąż się z tym wyrokiem nie zgadza.
Wyrok, o jakim mowa dotyczy decyzji Prezesa UOKiK z 2022 roku. Chodzi o sytuację, w której Vectra bez żadnej podstawy prawnej i zgody konsumentów zmieniła postanowienia umowy na czas nieokreślony. Skutkowało to oczywiście podwyżką cen dla klientów – zarówno za internet, jak i za telewizję.
Operator informował klientów o podwyższeniu opłaty abonamentowej za każdą z usług telekomunikacyjnych o 5 złotych miesięcznie – telewizji lub dostępu do internetu (60 zł lub 120 zł w skali roku).
Klienci mogli zgodzić się na bezprawie proponowanie zmiany lub wypowiedzieć umowę z operatorem. Wielu więc ostatecznie godziło na takie rozwiązanie – operator wykorzystywał fakt, że „to tylko 5 złotych”, a użytkownicy nie mieli ochoty na zamieszanie związane ze zmianą dostawcy usług.
Choć Vectra odwołała się od kary nałożonej przez UOKiK w 2022 roku, sąd oddalił wniosek operatora. Kara w wysokości 22 231 676 złotych zostaje więc podtrzymana. Operator musi także poinformować klientów o przysługującym im prawie do rekompensaty w postaci zwrotu opłat abonamentowych w zakresie podwyżki, wprowadzonej przez niezgodną z prawem klauzulę.
Wyrok sądu w sprawie praktyk spółki Vectra to ważny sygnał dla konsumentów i całej branży. Od wielu lat podkreślamy, że zmiana istotnych warunków umowy na czas nieoznaczony może nastąpić tylko wówczas, gdy umowa to wyraźnie przewiduje
– mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
Aktualizacja – stanowisko Vectra:
Nie zgadzamy się z niekorzystnymi rozstrzygnięciami, wyrok jest nieprawomocny, dlatego będziemy składać apelację. Dalsze kroki podejmiemy po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia wyroku i jego dokładnej analizie. Do tego czasu nie będziemy udzielać szczegółowych informacji oraz komentować tej sprawy.
UOKiK ukarał w lipcu także dwie firmy, zajmujące się wystawianiem fałszywych opinii w takich serwisach jak ZnanyLekarz czy Mapy Google:
https://www.gsmmaniak.pl/1507798/falszywe-opinie-uokik-kara-grzywna/
Źródło: UOKiK na X
Na stronie mogą występować linki afiliacyjne lub reklamowe.
Rozpędzony fintech Revolut wprowadza do swojej oferty kolejne nowości. Tym razem zaoferuje własne usługi telekomunikacyjne.…
Motorola Edge 60 Fusion jest już u mnie na testach wystarczająco długo, bym mógł podzielić…
Ogromny atak hakerski przeprowadzono dzisiaj na rządową aplikację mObywatel. Polacy stracili dostęp do kluczowych e-usług.…
Majowa aktualizacja dla serii Samsung Galaxy S25 nie przyniesie zapowiadanych nowości. Zamiast usprawnień aparatu i…
To już ostateczne i oficjalne - OnePlus 13T nie trafi do sprzedaży w Polsce. Poza…
Nowy układ graficzny Nvidia RTX 5060 dla laptopów pojawił się w bazie Geekbench. GPU w…