Kategorie: HTC Testy VIVE VR

Test HTC VIVE XR Elite. Spory postęp i krok w dobrą stronę

HTC VIVE XR Elite to urządzenie, które wprowadza nową perspektywę do świata wirtualnej rzeczywistości. To przekształcone i dostosowane rozwiązanie oparte na poprzednich projektach, które łączy w sobie zarówno wygodę noszenia, jak i funkcjonalność samodzielnego zestawu VR. Czy jednak cena nie jest aby za wysoka?

VIVE XR Elite to najnowszy zestaw VR od firmy HTC, który wkracza na rynek w celu konkurowania z takimi produktami jak Meta Quest Pro. To zestaw, który próbuje sprostać oczekiwaniom zarówno graczy, jak i użytkowników biznesowych.

Niemniej, zważywszy na cenę tego urządzenia, pozostaje pytanie, czy jest on w stanie spełnić oczekiwania, zwłaszcza tych, którzy nie boją się wydać więcej na zaawansowany sprzęt VR.

O konstrukcji kilka słów

HTC VIVE XR Elite / fot. gsmManiaK.pl

HTC VIVE XR Elite przekształca koncepcję gogli VR, korzystając z pierwotnego projektu Vive Flow i dostosowując go do nowoczesnych potrzeb VR. To zestaw, który łączy w sobie wygodę noszenia okularów z funkcjonalnością samodzielnego rozwiązania. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu małego, wbudowanego wyświetlacza, który wyświetla informacje i menu.

VIVE XR Elite waży zaledwie 614 g z baterią i 260 g bez niej. Jest to jeden z najlżejszych zestawów VR na rynku, który nie obciąża nosa ani twarzy. Można go nosić przez długi czas bez uczucia dyskomfortu lub przegrzania, dzięki systemowi chłodzenia, który odprowadza ciepło na górę.

Jednym z elementów tego projektu jest zastosowanie pokrętła na tyle urządzenia, które pozwala na dokładną regulację napięcia paska. Dzięki temu można uzyskać idealne dopasowanie i zapewnić maksymalny komfort użytkowania. Dodatkowo, zestaw jest kompatybilny z opcjonalnym paskiem na głowę, który zapewnia jeszcze większą personalizację i stabilność.

Uszczelka czołowa skutecznie blokuje światło zewnętrzne. Jest również łatwa do demontażu i czyszczenia, gdyż jest zaczepiana na magnes. Jednak warto zauważyć, że uszczelka ta jest nieco płytsza i mniejsza niż w innych zestawach słuchawkowych, co oznacza, że Twoje oczy znajdują się bliżej soczewek.

HTC planuje udostępnić różne rodzaje uszczelek, w tym takie, które poprawią widoczność w rzeczywistości mieszanej lub będą trwalsze.


Wbudowane głośniki w Vive XR Elite wyróżniają się designem, który przypomina rozwiązanie znane z konkurencyjnych zestawów. Głośniki są umieszczone w ramionach zestawu, aby zapewnić wygodę użytkowania i ochronę uszu.

Niestety, głośniki te pozostawiają wiele do życzenia. Brakuje im basu, a jakość dźwięku nie dostarcza wyjątkowych doznań. Chociaż potrafią być głośne, podkręcenie głośności nie przekłada się na znaczną poprawę jakości dźwięku.

HTC nie pozostawiło użytkownikom zbyt wielu opcji, jeśli chodzi o dźwięk. Brak możliwości podłączenia standardowych słuchawek 3.5 mm stanowi pewne ograniczenie. Pozostaje opcja użycia bezprzewodowego zestawu słuchawkowego lub słuchawek, które można podłączyć do komputera. To rozwiązanie nie zawsze jest komfortowe, ponieważ wymaga zakładania zestawu słuchawkowego na pałąk.

Jeśli chodzi o kontrolery, HTC Vive XR Elite wykorzystuje te same, co Vive Focus 3, co zapewnia pełną funkcjonalność ruchów i sterowania. Niemniej niektórzy użytkownicy mogą odczuć, że kontrolery te nie są tak ergonomiczne i wygodne jak konkurencyjne modele.

Pomimo tego, warto docenić, że HTC XR Elite postawił na śledzenie od wewnątrz, rezygnując z tradycyjnych stacji bazowych i otwierając nowe perspektywy dla wirtualnej rzeczywistości.

Wyświetlacze i dostosowanie obrazu

HTC VIVE XR Elite / fot. gsmManiaK.pl

Ważnym aspektem, który wyróżnia Vive XR Elite, jest ich podejście do komfortu użytkowania, zwłaszcza dla osób z problemami ze wzrokiem. Wokół soczewek umieszczone są dwa regulowane pierścienie. To rozwiązanie pozwala dostosować soczewki do indywidualnej wady wzroku osób krótkowzrocznych.

Co to oznacza? Nie trzeba już rezygnować z VR lub równocześnie próbować nosić okulary i gogle VR, co często bywało niewygodne z powodu problemów z zamgleniem i ryzykować przypadkowego uszkodzenia soczewek zarówno w okularach, jak i w zestawie VR.

Proces dostosowania soczewek może na początku wydawać się trudny, zwłaszcza jeśli nie jesteś zaznajomiony z detalicznymi danymi o swoim wzroku, ale dzięki intuicyjnemu samouczkowi konfiguracyjnemu, staje się to prostsze i bardziej efektywne.

W zestawie umieszczono dwa wyświetlacze LCD z niestandardowymi soczewkami, które gwarantują rozdzielczość wynoszącą 1920 x 1920 pikseli na oko (ogólna rozdzielczość 3840 × 1920 pikseli) i płynne działanie, dzięki częstotliwości odświeżania na poziomie 90 Hz. Nawet mimo ich nieco mniejszych rozmiarów, mamy do dyspozycji szerokie pole widzenia wynoszące 110 stopni.


Należy jednak pamiętać, że ze względu na płytszą uszczelkę twarzową, oczy znajdują się bliżej soczewek. To może powodować pewne problemy związane z zabrudzeniami powstającymi, zwłaszcza podczas zakładania i zdejmowania gogli. Niemniej stosując odpowiednie środki czyszczące, efekty wizualne są naprawdę zachwycające i dostarczają niezapomnianych wrażeń.

Gogle VIVE XR Elite to wyjątkowe urządzenie, które łączy w sobie zaawansowane śledzenie ruchu i możliwość przełączania się między światem wirtualnym a rzeczywistym. Z czterema kamerami śledzącymi ruch głowy i dłoni oraz jedną 16-megapikselową kamerą RGB, pozwalają na dokładne monitorowanie otoczenia w trybie pass-through.

Dzięki temu użytkownik może płynnie przechodzić między różnymi doświadczeniami VR i AR, korzystając zarówno z gestów dłoni, jak i kontrolerów, w zależności od swoich preferencji.

Jednak, w porównaniu z innymi zestawami, przełączanie się między trybami może wydawać się trochę utrudnione, a do tego niekomfortowe. Rzeczy wydają się być większe lub bliższe, niż w rzeczywistości, co może powodować dezorientację i ewentualnie mdłości.

Obraz jest jednak wystarczająco wyraźny, aby czytać tekst na ekranie komputera lub telefonu, co jest ważne dla wielu użytkowników.

Co potrafią gogle VIVE XR Elite?

HTC VIVE XR Elite / fot. gsmManiaK.pl

VIVE XR Elite czerpie moc z procesora Snapdragon XR2 i 12GB pamięci RAM, wykorzystując tę samą platformę Qualcomm, którą można znaleźć w konkurencyjnym zestawie Meta Quest 2.

To urządzenie daje wybór między samodzielnym użytkowaniem a podłączeniem do komputera, co otwiera dostęp do bogatej biblioteki treści. Niemniej trzeba mieć na uwadze, że pełnię jego potencjału najlepiej odkryć, łącząc zestaw z komputerem.

Testy rozpocząłem od korzystania z niego jako samodzielnego urządzenia i eksplorowania lokalnie dostępnej zawartości, która mieści się w jego 128 GB wbudowanej pamięci. Po połączeniu z siecią Wi-Fi otwiera się dostęp do sklepu, a subskrybując Viveport, można sięgnąć po szeroki wybór tytułów.

Przeanalizowałem kilka z nich, w tym zaproponowanej przez HTC Loco Dojo oraz kilka innych, ale ogólnie wrażenie jest takie, że nie wykorzystują one w pełni potencjału sprzętu. Niektóre z nich wydają się być starsze i przypominają gry z 2019 roku. W trybie samodzielnym dostępnych jest około 135 gier.


Jednym z doświadczeń było badanie rzeczywistości mieszanej. Dzięki wykorzystaniu kamer RGB z przodu zestawu, świat ukazywał się w pełnym kolorze. To nie jest standardowa funkcja w wielu zestawach, które często ograniczają się do czarno-białego trybu przepuszczania obrazu z otoczenia. Jednak w przypadku XR jakość obrazu w tym trybie jest znacznie bardziej realistyczna.

W jednym z demonstracyjnych scenariuszy miałem możliwość malować na wirtualnej sztaludze w standardowym środowisku XR. To doświadczenie naprawdę podkreśliło jakość efektów przechodzenia między światami.

Warto również zaznaczyć, że VIVE XR Elite obsługuje funkcję duplikacji ekranu, co daje kolejną opcję udostępniania treści. Warto mieć na uwadze, że uruchomienie tej funkcji nie zawsze jest łatwe (czasem miałem z tym pewne trudności) i nie każde urządzenie jest kompatybilne. Warto zatem sprawdzić listę obsługiwanych urządzeń.

Jak już wiecie, VIVE XR Elite to wszechstronny zestaw VR, który oferuje wiele różnych trybów i możliwości użytkowania w zależności od preferencji. Dlatego też można cieszyć się samodzielnymi tytułami dostępnymi na platformie Viveport, oglądać filmy z YouTube na dużym wirtualnym ekranie lub podłączyć do komputera i korzystać z pełnej gamy gier PCVR.

HTC zawsze był znany z doskonałych rozwiązań PCVR, a VIVE XR Elite kontynuuje tę tradycję i z pewnością nie robi wstydu. Po podłączeniu zestawu do komputera i zainstalowaniu aplikacji Vive Streaming Hub, otrzymujemy szybki i łatwy dostęp do ulubionych gier PCVR.


Długi przewód USB-C zapewnia stabilne połączenie, co przekłada się na jeszcze bardziej immersyjne wrażenia w trakcie rozgrywki. Jeszcze lepsze zapewnia granie bez przewodu, a zatem z wykorzystaniem sieci WiFi 6. Trzeba jednak mieć do tego stabilne i szybkie połączenie.

Gry takie jak Half-Life: Alyx, Microsoft Flight Simulator i wiele innych prezentują się znakomicie i działają płynnie, przy czym oczywiście zachowanie wysokiej jakości wymaga spełnienia minimalnych wymagań sprzętowych, takich jak procesor Intel Core i5-4590 lub lepszy, karta graficzna NVIDIA GeForce GTX 1060 6 GB lub lepsza (lub odpowiednik od AMD), co najmniej 8 GB pamięci RAM oraz system operacyjny Windows 10.

Warto zauważyć, że w zestawie są także przemyślane rozwiązania ułatwiające korzystanie z gier PCVR. Po przejściu w tryb PCVR możesz przeglądać swoją bibliotekę gier bezpośrednio z menu Vive i uruchamiać je w wygodny sposób.

Jedną z wad jest brak wygodnego narzędzia do przeglądania pulpitu komputera w wirtualnej przestrzeni. Jest to funkcja dostępna w niektórych innych zestawach VR, co sprawia, że korzystanie z komputera w trybie VR może być irytujące. Konieczność zdejmowania gogli, zwłaszcza jeśli mamy okulary korekcyjne, potęguje tę frustrację.

Vive XR Elite oferuje wiele opcji konfiguracji przestrzeni gry, w tym możliwość rysowania granic obszaru gry przy użyciu kamer przechodnich. To ułatwia stworzenie bezpiecznej przestrzeni gry i pomaga uniknąć zderzeń z rzeczywistymi obiektami.

Dodatkowo, śledzenie granic jest poprawne, co pomaga utrzymać bezpieczny dystans. Kiedy granica zostanie przekroczona gogle automatycznie przechodzą w tryb podglądu z wykorzystaniem kamer przelotowych.

Mimo że korzystanie z VIVE XR Elite w trybie PCVR przynosi wspaniałe wrażenia wizualne i dostęp do bogatej biblioteki gier, można napotkać pewne problemy związane ze śledzeniem kontrolerów oraz potencjalnymi ograniczeniami przestrzeni.

Niemniej dzięki przemyślanym rozwiązaniom w zakresie konfiguracji przestrzeni i interakcji z otoczeniem, zestaw ten nadal oferuje wiele satysfakcjonujących możliwości rozrywki i eksploracji w świecie wirtualnej rzeczywistości.

Czy warto kupić HTC VIVE XR Elite

HTC VIVE XR Elite / fot. gsmManiaK.pl

HTC Vive XR Elite z pewnością robi wrażenie, prezentując się jako lekki i elastyczny zestaw VR o szerokim zakresie zastosowań. Jednak ostatecznie jego wartość zależy od tego, do jakich treści i zastosowań będzie wykorzystywany, ponieważ istnieje wiele czynników wpływających na ostateczne wrażenia.

Chociaż jest to samodzielny zestaw, to nie ma co ukrywać, że najlepiej sprawdza się w roli sprzętu do PCVR, gdzie można wykorzystać jego pełny potencjał. Warto jednak pamiętać, że doświadczenie może być dość indywidualne, ponieważ kształt twarzy i głowy użytkownika wpływa na komfort korzystania z zestawu.

Warto również zauważyć, że jeśli zamierzasz skupić się głównie na PCVR, VIVE Pro 2 może okazać się lepszym i z pewnością tańszym wyborem. Oczywiście nie jest tak nowoczesny, ale w zupełności do tego wystarczający.

Jest z pewnością coś satysfakcjonującego w noszeniu zestawu, który nie przytłacza całej głowy, a dodatkowo, jakość obrazu zapewniana przez kamery RGB na froncie jest imponująca.

Jednak cena tego zestawu, wynosząca około 7000 złotych, jest dość wysoka.

Ocena końcowa testu [1-10]: 9.5

ZALETY
  • Wygodne i lekkie,
  • Dostosowanie soczewek do wady wzroku,
  • Wyjątkowe śledzenie ruchu,
  • Możliwość korzystania z PCVR,
  • Przemyślane rozwiązania konfiguracji przestrzeni,
  • Obraz w trybie rzeczywistości mieszanej,
  • Dobra jakość obrazu,
  • Częstotliwość odświeżania na poziomie 90 Hz,
WADY
  • Cena,
  • Jakość dźwięku,
  • Brak standardowego złącza słuchawkowego,
  • Niekomfortowe przełączanie między trybami,
  • Konieczność zdejmowania gogli do korzystania z komputera,

Wyróżnienie redaKcji techManiaK.pl


Paweł Gajkowski

Najnowsze artykuły

  • Newsy
  • Sony
  • Telefony

Japoński samuraj potwierdza premierę. Znam datę debiutu flagowca Sony Xperia 1 VI

Sony potwierdziło premierę nowych smartfonów! Debiut flagowca i średniaka (a może jeszcze jednego modelu) został…

8 maja 2024
  • Newsy
  • Operatorzy
  • Plus

Nowy iPhone za mniej niż 2500 zł? Ten operator ma okazje dla fanów Apple

Plus ma specjalne oferty dla tych, którzy przymierzają się do zakupu nowego iPhone'a. Z ofertami…

8 maja 2024
  • Newsy
  • Nokia
  • Telefony

25 lat temu dałbyś się za nią pokroić. Dzisiaj debiutuje ponownie i trafia do Polski

Solidne wykonanie, cyfrowy detoks, bateria na kilka dni i Snake w telefonie. Jeśli któryś z…

8 maja 2024
  • Huawei
  • Newsy
  • Telefony

Pozamiatane. Smartfon z najlepszym aparatem na świecie zmiażdżył rywali

Mamy nowego króla! Jeden z najnowszych flagowców został okrzyknięty najlepszym telefonem do zdjęć na świecie.…

8 maja 2024
  • Newsy
  • Telefony
  • Vivo

Nie docenisz tych flagowców, obudzisz się z ręką w nocniku. W tych cenach ich specyfikacja czaruje przed premierą

vivo X100s, vivo X100s Pro i vivo X100 UItra debiutują na dniach, a ich specyfikacja…

8 maja 2024
  • Newsy
  • Oppo
  • Telefony

Wyczekiwany OPPO z globalną premierą. Taka specyfikacja zrobi ze średniaka HIT w Polsce

Globalny OPPO Reno 12 Pro 5G jest coraz bliższy premiery. Smartfon klasy średniej otrzymał kolejną…

8 maja 2024