Kategorie: Amazfit Testy Wearables

TEST Amazfit GTR Mini. Tani, funkcjonalny maluszek i nie tylko dla kobiet!

Amazfit GTR Mini to niedrogi i niewielkich rozmiarów smartwatch, którego producent skierował szczególnie do kobiet – nic dziwnego, bo sprzęt prezentuje się na nadgarstku wyjątkowo elegancko i zgrabnie. Czy warto go kupić? Sprawdźmy to!

W moje ręce ponad dwa tygodnie temu wpadł Amazfit GTR Mini, czyli smartwatch niewielki, zgrabny i lekki, który zdaje się być dedykowany przede wszystkim kobiecym nadgarstkom – choć moim zdaniem świetnie sprawdzi się także u mężczyzn.

Amazfit GTR Mini w momencie polskiej premiery kosztuje w sklepach 619 złotych, a dostępny jest w trzech wariantach kolorystycznych – różowym, niebieskim oraz czarnym. Przyjrzyjmy się bliżej temu, co otrzymujemy za te całkiem niewielkie pieniądze.

Specyfikacja Amazfit GTR Mini:

  • Ekran: AMOLED, 1,28″, 416 x 416 pikseli, zakrzywiony wyświetlacz,
  • System operacyjny:  Zepp OS,
  • Wodoodporność: 5 ATM,
  • Pomiary: tętno, sen, stres, natlenienie krwi, akcelerometr,
  • GPS: 5 systemów nawigacji satelitarnej
  • Bateria: 280 mAh,
  • Waga:  24,6 g  (bez paska),
  • Materiały: ramka i przycisk ze stali nierdzewnej, szkło hartowane, pasek silikonowy
  • 120 trybów sportowych

Amazfit GTR Mini/ fot. gsmManiak

Amazfit GTR Mini – ekran i jakość wykonania

Smartwatch dociera do nas w niewielkich rozmiarów pudełku, w którym znajdziemy również kabel do ładowania – ten łączy się z zegarkiem przy pomocy pinów, ale na szczęście nie sprawia to dużych problemów – pomimo braku ładowarki bezprzewodowej, Amazfit rozwiązał to dość wygodnie.  Co więcej, pierwsze parowanie urządzenia ze smartfonem jest szybkie i bezproblemowe.

Na pierwszy rzut oka smartwatch prezentuje się na żywo naprawdę dobrze – można by nawet pokusić się o stwierdzenie, że prezentuje się znacznie bardziej elegancko i dopracowanie, niż wskazywałaby na to niska cena. O taki efekt dba obudowa ze stali nierdzewnej oraz czytelny ekran AMOLED, który radzi sobie w każdych warunkach (choć o solidne słońce ostatnio niełatwo).

Zaokrąglony wyświetlacz ma tu 1,28-cala. To więc bardzo kompaktowy rozmiar, który jednak nie sprawia trudności w codziennym użytkowaniu. Warto to zaznaczyć tym bardziej dlatego, że wyświetlacz otoczony jest obwódką, która zmniejsza pole na których zegarek wyświetla treści.

Amazfit GTR Mini/ fot. gsmManiak

Mimo tego nie ma tu też problemu z odczytywaniem wiadomości czy powiadomień – litery są odpowiednich rozmiarów, dzięki czemu jest to bardzo wygodne.

Amazfit chwali się też mnogością tarcz, które możemy przeglądać i wybierać w aplikacji. Jest ich naprawdę wiele – tyle, że aż ciężko się zdecydować. Mamy też możliwość wyboru własnego zdjęcia i w ten sposób jeszcze większego spersonalizowania smartwatcha.

Mi jednak do gustu (zarówno wizualnie jak i funkcjonalnie) najbardziej przypadła właśnie ta tarcza, która jest tą domyślną dla Amazfit GTR Mini z różowym paskiem.

Kilka z ponad 100 tarcz zegarka w Amazfit GTR Mini/ fot. gsmManiak

Amazfit GTR Mini wyposażono również w silikonowy pasek. Jak poradził sobie w moich testach? Jest gruby i solidnie wykonany, nie sprawia problemów i jest dość komfortowy w użytkowaniu. Warto zaznaczyć, że Amazfit zastosował tu zapięcie bez klamerki – koniec paska po prostu chowamy pod spód. Bałam się, że nie będzie to wygodne rozwiązanie, ale muszę przyznać, że przypadło mi do gustu.

Do dyspozycji otrzymujemy też koronę, która niestety nie jest w pełni funkcjonalna. Nie ma tu bowiem możliwości użycia jej do przewijania treści – a szkoda. Służy jedynie jako przycisk, któremu mimo wszystko nie można odmówić uroku.

GTR Mini z paskiem waży 36,2 g, czyli naprawdę niewiele. To na tyle mało, że na co dzień o zegarku na nadgarstku w zasadzie nie pamiętamy. To kolejny argument, dla którego jest to propozycja idealna dla kobiet.

Amazfit GTR Mini/ fot. gsmManiak

Aż 120 trybów sportowych i pomiary aktywności

Amazfit GTR Mini obsługuje ponad 120 trybów sportowych, w tym inteligentnie rozpoznaje 7 dyscyplin (bieżnia, bieg na świeżym powietrzu, spacer, orbitrek, jazda na rowerze, chód w pomieszczeniu, wioślarz). Do tego tryby wygodnie podzielono na kategorie, dzięki czemu łatwo znajdziemy ten, który nas interesuje.

Gdy skończymy trening, smartwatch sensownie go podsumowuje – informuje nas o spalonych kaloriach, obciążeniu treningowym czy czasie, jaki nasz organizm potrzebuje na regenerację.

aplikacja Zepp dla Amazfit GTR Mini/ fot. gsmManiak

Ja testowałam zegarek podczas spacerów, zajęć tańca towarzyskiego oraz zumby. Wyniki dotyczące pomiaru tętna i spalonych kalorii odpowiadały tym, jakie zwykle otrzymuję korzystając z innych zegarków i opasek, m.in. Apple Watch SE, Redmi Watch 2 Lite, Xiaomi Smart Band czy Huawei Watch GT 2 Sport.

Producent chwali się, że dzięki autorskiej technologii kołowo spolaryzowanej anteny GPS, ta odbiera niemal dwa razy więcej sygnałów satelitarnych niż zwykłe anteny. Dzięki temu smartwatch może dokładniej śledzić sygnał GPS, a do tego jest w stanie obsłużyć pięć systemów pozycjonowania satelitarnego.

Amazfit GTR Mini/ fot. gsmManiak

Kilkukrotnie zabrałam mój testowy smartwatch na spacer i rzeczywiście GPS poradził sobie bardzo dobrze – nie mam mu nic do zarzucenia. Cała trasa jest prawidłowa, nie widać tu żadnych szczególnych odchyleń.

Na pochwałę zasługuje też aplikacja Zepp, która powinna być już dobrze znana użytkownikom sprzętów Amazfit. Aplikacja jest czytelna, pięknie pokazuje wszystkie nasze dzienne osiągnięcia i aktywności – możemy ją też oczywiście dowolnie personalizować, wybierając które dane mają być wyświetlane na stronie głównej.

aplikacja Zepp dla Amazfit GTR Mini/ fot. gsmManiak

Amazfit GTR to świetny towarzysz codziennej aktywności

Amazfit proponuje nam również wskaźnik PAI, który bada naszą codzienną aktywność – im wyższy wskaźnik, tym lepiej. Oczywiście wskaźnik rośnie za każdym razem gdy robimy coś dobrego dla naszego zdrowia – ćwiczymy, spacerujemy, wysypiamy się, a nawet po prostu wstajemy od biurka, by się rozruszać podczas pracy. To przydatne narzędzie, dzięki któremu szybko jesteśmy w stanie zorientować się, na jakim poziomie jest obecnie nasza aktywność.

Amazfit GTR Mini mierzy też nasz puls, stres czy natlenienie krwi. Przydatny jest też One Tap Measuring, czyli funkcja, która pozwala nam na pomiar wszystkich trzech jednocześnie. Całość zajmuje 45 sekund i pozwala na co dzień oszczędzić cenny czas.

Amazfit GTR Mini/ fot. gsmManiak

Na pokładzie zegarka nie zabrakło też sterowania muzyką czy migawką aparatu. Pojawiają się tu również takie funkcje jak znajdowanie smartfona w okolicy, kalendarzyk menstruacyjny, licznik pomodoro, notatki czy stoper.

Jeśli chodzi o pomiary długości snu, te wydają się w większości prawidłowe – zegarek w odpowiednich momentach rejestrował zasypianie i pobudkę. Jedynie raz, pewnej bezsennej nocy po przebudzeniu na około 90 minut smartwatch zarejestrował jedynie połowę tego czasu.

aplikacja Zepp dla Amazfit GTR Mini/ fot. gsmManiak

Amazfit GTR Mini – tych funkcji brakuje

W tej beczce miodu jest jednak łyżka dziegciu – zegarek wyświetla powiadomienia i wiadomości z komunikatorów, jednak daje nam możliwość odpisania na nie jedynie przy użyciu emotki lub szablonu – po więcej musimy już sięgnąć po smartfona.

Warto także zauważyć, że wśród funkcji zegarka nie znajdziemy modułu do płatności zbliżeniowych, co dla części może zupełnie wykluczać ten model. Zegarek nie doczekał się też funkcji połączeń Bluetooth – nie ma tu głośnika czy mikrofonu.

Wyżej wymienione braki to największe wady Amazfit GTR Mini jako funkcjonalnego smartwatcha – producent musiał na czymś zaoszczędzić. Padło na te trzy funkcje, bez których wielu użytkowników niestety nie wyobraża sobie już korzystania z inteligentnego zegarka.

Amazfit GTR Mini/ fot. gsmManiak

Bateria to solidny średniak

Przejdźmy do akumulatora. Amazfit twierdzi, że bateria GTR Mini ma pozwolić na nawet 14 dni pracy na jednym naładowaniu przy typowym użytkowaniu. 20 dni na naszych nadgarstkach wytrwać ma natomiast zegarek w trybie energooszczędnym.

Sytuacja zmienia się jednak, gdy korzystamy ze stale aktywnych powiadomień, GPS czy włączonego Always On Display. Z mojego doświadczenia wynika, że w ten sposób jesteśmy w stanie korzystać z zegarka maksymalnie 4-5 dni.

Jeśli nie korzystamy z AoD, ten czas rzeczywiście znacznie się wydłuży (w 4 dni bez Always On Display bateria spadła z 95 na 67%). Zegarek naładujemy też dość szybko – cały proces zajmie nam mniej więcej 1,5 godziny, a 15 minut pozwoliło na naładowanie smartwatcha w 30%.

Amazfit GTR Mini radzi sobie też na męskim nadgarstku/ fot. gsmManiaK

Dla kogo Amazfit GTR Mini?

Podsumowując, Amazfit GTR Mini to smartwatch, który bez wątpienia poleciłabym poszukującym codziennego lekkiego towarzysza, którym niekoniecznie zależy na płatnościach zegarkiem czy prowadzeniu rozmów.

Poza tym za kwotę niespełna 600 złotych otrzymujemy sprzęt z wysokiej jakości wyświetlaczem, który z powodzeniem powinien poradzić sobie we wszystkich codziennych zadaniach, jakie przed nim postawimy.

Ten model bez wątpienia bardziej przypadnie do gustu kobietom, szczególnie w pięknym i eleganckim różowym wariancie. Myślę jednak, że mężczyźni również nie powinni go skreślać – szczególnie jeśli szukają kompaktowego rozwiązania.

Ocena końcowa testu [1-10]: 7.8

ZALETY
  • wysokiej jakości czytelny wyświetlacz AMOLED
  • elegancki design, wysoka jakość wykonania
  • waga zegarka – praktycznie nie czuć, że mamy go na ręce
  • dobry stosunek jakości do ceny
  • udana aplikacja, która trafnie podsumowuje codzienną aktywność
WADY
  • brak modułu do płatności zbliżeniowych
  • brak funkcji połączeń Bluetooth
  • brak dyktowania wiadomości
  • brak możliwości przewijania treści przy użyciu korony

Monika Szefler

Najnowsze artykuły

  • Newsy
  • Sony
  • Telefony

Znamy cenę „być, albo nie być” w wydaniu Sony. Choć trudno w to uwierzyć, Xperia 1 VI będzie tańsza niż rok temu

Sony Xperia 1 VI niespodziewanie zdradza cenę przed premierą. Fani nie muszą obawiać się podwyżek,…

27 kwietnia 2024
  • Huawei
  • Tablety
  • Testy
  • Wiadomość dnia

Test Huawei MatePad 11.5 PaperMatte Edition. Nowy wymiar komfortu

Huawei MatePad 11.5 PaperMatte Edition to tablet z matowym ekranem eliminującym odblaski. Wiele podobieństw do…

27 kwietnia 2024
  • Newsy
  • Telefony
  • Xiaomi

HIT nad HITAMI od Xiaomi trafił na czarną listę. Ten telefon był przekozakiem

Kiedyś był hitem nad hitami, prawdziwym pogromcą telefonów ze średniej półki. Wydajnością dorównywał ex-flagowcom, a…

27 kwietnia 2024
  • Akcesoria
  • Hama
  • Newsy

Premiera powerbanków Hama Colour 10 i 20: energia w stylowej formie

Hama wprowadza na rynek nową linię powerbanków Colour, łączących wysoką pojemność akumulatora, atrakcyjny design oraz…

27 kwietnia 2024
  • Promocje

Świetny tablet Apple teraz w polskiej promocji. Wykorzystaj okazję i kup iPad Air

Tablet iPad Air (5 generacji) to mocny zawodnik w świecie Apple. Korzysta bowiem z mocnego…

26 kwietnia 2024
  • Newsy
  • Telefony
  • Vivo

Oto zapowiedź najmocniejszego flagowca z 1″ aparatem i obiektywem peryskopowym aż 200 MP

Jeden z najważniejszych flagowców do zdjęć zdrady kolejne szczegóły. W końcu 1-calowy aparat wraz z…

26 kwietnia 2024