Sejm zdecydował i większością głosów przyjął projekt ustawy o aplikacji mObywatel. Jej głównym założeniem jest uczynienie cyfrowego dokumentu tożsamości pełnoprawnym dowodem osobistym. Kiedy to się stanie?
Gdybym miał pochwalić za coś polski Rząd, to bez wątpienia za konsekwentny rozwój aplikacji mObywatel. Z własnego doświadczenia wiem, że nie ma nic gorszego niż banda indywidualistów korzystanie z niej potrafi ułatwić życie.
Są jednak momenty, w których mObywatel ciągle nie potrafi zastąpić w 100% tradycyjnego dowodu tożsamości. Na szczęście już wkrótce się to zmieni.
Sejm przyjął projekt ustawy o aplikacji mObywatel
Jak poinformował Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, Sejm przyjął projekt ustawy o aplikacji mObywatel przytłaczającą większością głosów. Za głosowało 436 posłów, 9 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu, a 13 nie głosowało.
Zgodnie z polską ścieżką legislacyjną, teraz ustawą zajmie się Senat, a właściwie komisja senacka. W najszybszym scenariuszu zostanie ona przyjęta bez poprawek i ustawa trafi na biurko Prezydenta RP.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to cyfrowy dokument tożsamości stanie się pełnoprawnym dowodem osobistym już od 1 września 2023 roku.
Trzeba jednak wiedzieć, że cyfrowym dokumentem tożsamości nie będziemy mogli się posłużyć, przekraczając granicę kraju oraz wnioskując o dowód osobisty.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.