>
Kategorie: Android Google Gry i aplikacje Motorola Newsy Telefony

Motorola wraca do gry. Zagrozi liderom?

Google czekają ważne decyzje

Dyskusje na temat zamknięcia Androida dla innych producentów i stworzenia ekosystemu Google trwają już od roku. Jedni twierdzą, iż jest to po prostu nieopłacalne i korporacja z Mountain View nigdy się na to nie zdecyduje, ponieważ Samsung, HTC, chińscy producenci i wiele innych firm rozpowszechniają zielonego robota, a to gwarantuje Google pozycję hegemona sektora mobilnego i spore zyski. Przynajmniej w teorii. Drudzy przekonują, iż jest to po prostu niemożliwe, ponieważ Androida nie uda się zamknąć, a Google dodatkowo obiecało, że tego nie zrobi, dzięki czemu mogło w maju sfinalizować proces przejmowania Motoroli. Są jednak i tacy, którzy nie wykluczają opcji odwrócenia się Google od innych producentów i dążenia do stworzenia modelu biznesowego, jaki kojarzymy z Apple.

To bardzo kusząca wizja. Uniezależnienie się od innych firm i poważne zwiększenie zysków jest warte podjęcia ryzyka. Najlepszy przykład takiego działania stanowi dzisiaj Microsoft. Korporacja z Redmond już niedlugo wypuści na rynek tablet Surface, który może całkowicie zmienić układ sil w branży. Największy na świecie producent oprogramowania dąży do realizacji sprzętu, mimo że część jego dotychczasowych partnerów odradza mu taki ruch (więcej na ten temat znajdziecie tutaj). Skoro ryzyko może podjąć Microsoft, to dlaczego nie miałoby tego zrobić Google? Zwłaszcza, że atmosfera w sektorze mobilnym staje się coraz bardziej napięta – rośnie brak zaufania i poczucie niepewności. Wystarczy wspomnieć, iż wzrost zainteresowania platformą Windows Phone 8 wśród producentów sprzętu mobilnego nie wynika tylko z faktu, iż jest to OS lepszy od swego poprzednika – zmieniły się realia rynkowe i firmy zaczynają szukać alternatywy dla Androida.

Liczba osób, które są zdania, iż duża ilość producentów sprzętu szkodzi platformie Android, nieustannie rośnie. Fragmentaryzacja tego tynku i pogłębiające się problemy z aktualizacjami zniechęcają wielu użytkowników i być może stanie się to powodem migracji do innych platform. Google nie jest w stanie wymusić na producentach wspólnej polityki w kluczowych kwestiach związanych z oprogramowaniem, a to może się z czasem obrócić przeciw firmie. Jeśli jednak nie da się czegoś załatwić prośbą, to można wymusić zmiany… groźbą. Niektórzy uważają, że wspominany już tablet Surface jest po prostu batem Microsoftu, którym firma z Redmond chce zachęcić swoich partnerów, do działania. Być może podobną taktykę Google zastosuje, używając Motoroli? Jeżeli postraszy producentów możliwością stworzenia zamkniętego ekosystemu, to nagle powinno się okazać, że nad Androidem można jednak pracować wspólnie i wedle ustalonych wcześniej prawił. Zobaczymy, co z tego wyniknie.

Motorola ma spore szanse na rozwój

Smartfony i tablety są przyszłością sektora IT, ale świat się na nich nie kończy. Zwłaszcza, gdy mówimy o Google – firmie, która działa na wielu płaszczyznach i che być liderem w zakresie wprowadzania innowacji. Dowodem na to, iż nie są to jedynie ambicje przerastające możliwości firmy może być Project Glass czyli okulary Google, które mają stanowić kolejny etap w procesie rozwoju sektora telekomunikacyjnego (choć wachlarz ich możliwości ma być na tyle szeroki, że ciężko sklasyfikować ten sprzęt). Nad okularami pracuje przede wszystkim słynny już oddział Google X, któremu przewodzi sam Sergey Brin, a wspiera go m.in. Regina Dugan – była szefowa DARPA. Wsparcie inżynierów Motoroli będzie zapewne bardzo ważne zarówno w niniejszym projekcie, jak i w kolejnych pomysłach tego typu. W tym układzie Google pełni rolę pomysłodawcy nowych rozwiązań, a Motorola stanie się ich realizatorem. Brzmi ciekawie.

Wielu z Was kojarzy zapewne starania Google na drodze do podboju rynku TV. Projekt Google TV zakończył się poważną klapą i to mimo wsparcia takich firm, jak Logitech, Intel oraz Sony. Niedawno okazało się, że korporacja z Mountain View nie zamierza rezygnować ze swoich planów, a dowodem na to jest urządzenie Google Nexus Q. Kula, która ma się stać domowym centrum rozrywki póki co może zainteresować tylko odbiorców amerykańskich (o ile zechcą na nią wydać 300 dolarów). Google wkracza w tym przypadku na nieznane sobie tereny i z pewnością przyda im się wsparcie (zwłaszcza w zakresie samego sprzętu). Motorola wydaje się tu być dobrym partnerem. Świadczyć może o tym np. platforma DreamGallery, którą Motorola zaprezentowała jakiś czas temu w Bostonie. Projekt dotyczy sektora Smart TV i według zapowiedzi producenta ma do niego wprowadzać ład oraz innowacyjne rozwiązania (zwłaszcza w zakresie interfejsu). Jeśli Google Nexus Q i Dream Gallery doczekają się wspólnego mianownika i Google postanowi rozwijać te pomysły w ramach jednego projektu, to możemy się doczekać interesującego produktu.

Na wspomnianych projektach sprawa się pewnie nie kończy – otoczony aurą tajemnicy oddział Google X pracuje zapewne nad wieloma mniej lub bardziej ciekawymi i przydatnymi rozwiązaniami i można założyć, że przynajmniej część z nich będzie wdrażał w życie oddział Motorola Mobility. Ostatnie doniesienia wskazują na to, iż Google faktycznie zamierza wykorzystać swój nabytek i przejęcia nie dokonano jedynie dla samych patentów (choć z drugiej strony, pomysł na rozwój tej firmy mógł się wykrystalizować dopiero niedawno – być może wcześniej chodziło jedynie o portfolio patentowe). Restrukturyzacja Motoroli i wykorzystanie tej formy do własnego rozwoju powinno pozytywnie wpłynąć na całą branżę. Nie tylko ze względu na nowe produkty i usługi, jakie zaproponuje Google – ten duet da impuls do rozwoju innych firm. Silna konkurencja oznacza motywację do działania, a z tą może być różnie na rynku, który na dzień dzisiejszy jest zdominowany przez dwóch dużych graczy. Motorola będzie musiała sporo zmienić i nadrobić, by zrównać się z innymi producentami, ale podołanie temu wyzwaniu może oznaczać dla Motoroli (a co za tym idzie także dla Google) początek niezwykle ciekawego i twórczego okresu w historii firmy.

Źródła: NYT, Astera, Onliner

Maciej Sikorski

Najnowsze artykuły

  • Newsy
  • Operatorzy

Revolut już jest operatorem! Daje dorodną paczkę w roamingu UE i USA

Rozpędzony fintech Revolut wprowadza do swojej oferty kolejne nowości. Tym razem zaoferuje własne usługi telekomunikacyjne.…

30 kwietnia 2025
  • Motorola
  • Telefony
  • Testy
  • Wiadomość dnia

Wygląda jak flagowiec za 6000 zł, kosztuje ułamek tego. Test telefonu, który w promocjach będzie hitem

Motorola Edge 60 Fusion jest już u mnie na testach wystarczająco długo, bym mógł podzielić…

30 kwietnia 2025
  • Gry i aplikacje
  • Newsy

mObywatel padł ofiarą hakerów. Zmasowany atak na rządową aplikację

Ogromny atak hakerski przeprowadzono dzisiaj na rządową aplikację mObywatel. Polacy stracili dostęp do kluczowych e-usług.…

30 kwietnia 2025
  • Newsy
  • Samsung
  • Telefony

Jeszcze poczekasz na ważną aktualizację Galaxy S25, ale użytkownicy starszych Samsungów nie mają się czym przejmować

Majowa aktualizacja dla serii Samsung Galaxy S25 nie przyniesie zapowiadanych nowości. Zamiast usprawnień aparatu i…

30 kwietnia 2025
  • Newsy
  • OnePlus
  • Telefony

OnePlus oficjalnie potwierdza, że ich najlepszy telefon w historii nigdy nie trafi do Polski

To już ostateczne i oficjalne - OnePlus 13T nie trafi do sprzedaży w Polsce. Poza…

30 kwietnia 2025
  • Newsy

Sprawdź, jak wypada RTX 5060 w laptopach. Czy warto będzie kupić nowy sprzęt z kartą Nvidii?

Nowy układ graficzny Nvidia RTX 5060 dla laptopów pojawił się w bazie Geekbench. GPU w…

30 kwietnia 2025