Kategorie: Longform Technologie

Czy ChatGPT może zastąpić dziennikarza? Sprawdź, co ma Ci do powiedzenia

Czy sztuczna inteligencja, jak chociażby ChatGPT, może kiedyś zastąpić blogerów i dziennikarzy? Cytując klasyka „nie wiem, choć się domyślam”. Nadchodzące lata mogą w tej kwestii wiele namieszać.

Zanim przejdziemy do głównego tematu tego tekstu, przeczytajcie proszę dwa poniższe punkty.

Jakie są różnicę między Android, a iOS?

iOS i Android to dwa różne systemy operacyjne dla urządzeń mobilnych, takich jak smartfony i tablety.

Różnice między iOS i Androidem obejmują:

1.       Proprietary vs Open-source: iOS jest systemem operacyjnym zamkniętym i własnościowym, kontrolowanym przez Apple, podczas gdy Android jest systemem operacyjnym open-source, kontrolowanym przez Google.

2.       Interfejs użytkownika: Interfejs użytkownika iOS jest bardziej spójny i prosty, podczas gdy Android pozwala producentom na większą personalizację.

3.       Dostępność i ceny urządzeń: Urządzenia z iOS są dostępne tylko w Apple, są zazwyczaj droższe niż urządzenia z Androidem, które są dostępne w wielu różnych marek i cenach.

4.       Integracja z innymi urządzeniami i usługami: iOS jest ściśle powiązany z innymi urządzeniami i usługami Apple, takimi jak Mac, Apple Watch i iCloud, podczas gdy Android jest bardziej otwarty na integrację z różnymi usługami i urządzeniami.

5.       Dostępność aplikacji: Obie platformy mają dostępne miliony aplikacji, jednak niektóre aplikacje są dostępne tylko na iOS lub Android.

Ostatecznie, wybór między iOS a Androidem zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb użytkownika.

Które smartfony są lepsze, te od Google czy Apple?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, które smartfony są lepsze, te od Google czy Apple, ponieważ to zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb użytkownika.

Urządzenia z iOS, takie jak iPhone, są znane z wysokiej jakości projektu i wydajności, a także integracji z innymi urządzeniami i usługami Apple.

Urządzenia z Androidem, takie jak telefony z systemem Pixel od Google lub Samsung Galaxy, są bardziej zróżnicowane pod względem ceny, funkcji i designu, a także oferują więcej możliwości personalizacji.

Dlatego ważne jest, aby wybrać urządzenie, które spełnia wszystkie potrzeby i preferencje użytkownika, biorąc pod uwagę czynniki takie jak budżet, funkcje, design i integrację z innymi urządzeniami i usługami.

Powyższe teksty nie są napisane przeze mnie… autorem jest ChatGPT!

Teksty przeczytałem, ale zdecydowałem się ich w żaden sposób nie poprawiać.

Muszę przyznać, że od jakiegoś czasu chodziło mi po głowie zrobienie takiego testu. Zastanawiałem się, czy teksty napisane przez sztuczną inteligencje będą na tyle dobre i sensowne, że będzie można je opublikować. Sami możecie to ocenić – lub sprawdzić ChatGPT, czy też inną sztuczną inteligencję – ale moim zdaniem jesteśmy już blisko.

ChatGPT / fot. Jonathan Kemper (Unsplash)

Powyższe teksty nie są wybitnymi dziełami, nie mają żadnych osobistych przemyśleń czy też oceny, które rozwiązanie jest lepsze. Zdecydowanie nie są to wpisy, które miałyby kogokolwiek przekonać do jednego z systemów.

Z drugiej strony, teksty są napisane bardzo poprawnie, nie zawierają błędów i nie ma w nich nieprawdziwych informacji. Gdybym przeczytał taki tekst na blogu młodszego lub mniej doświadczonego twórcy, chyba uwierzyłbym, że to on go napisał.

Odpowiedzi na powyższe pytania to raczej zbiór oczywistych informacji, ale tak obecnie działa sztuczna inteligencja. Skanuje ona sieć, zbiera informacje i na ich podstawie się uczy. Gdybym nie siedział w świecie technologii i miał napisać tekst o Androidzie i iOS możliwe, że wyglądałby nieco podobnie.

ChatGPT (AI) to przyszłość blogowania?

Właśnie dlatego po tych testach zacząłem się zastanawiać czy sztuczna inteligencja może być przyszłością blogów i portali. Jeśli nie byłaby ograniczona czasowo, tzn. skanowałaby sieć na bieżąco, mogłaby tworzyć wiele tekstów.

Raczej na pewno nie byłyby to rozbudowane wpisy, które przekonałyby mnie do zakupu danego sprzętu (w przypadku recenzji). Czy jednak newsy, felietony lub też porównania nie mogłyby powstawać właśnie dzięki niej?

Tłumacze online stoją na takim poziomie, że nawet wzięcie zagranicznego newsa i przetłumaczenie go nie wydaje się czymś nieosiągalnym. Gdyby sztuczna inteligencja została tak nauczona, mogłaby sama stworzyć portal z dziesiątkami, jak nie setkami tekstów dziennie. Zapewne zaciągnięcie zdjęcia z oryginalnego źródła i jego odpowiednie podpisanie również nie stanowiłoby problemu.

Co więcej, teksty te brzmią nieco sztucznie, ale mogą świetnie sprawdzać się jako materiały SEO. Sztuczna inteligencja ma nawyk nieodmieniania słów kluczowych, co może być bardzo dobrze przyjęte przez tę branżę. Nie wiem, czy jest już to wykorzystane w tym biznesie, ale wcale by mnie to nie zdziwiło.

https://www.gsmmaniak.pl/1379430/chatgpt-klasyfikator-ai-czy-sztuczna-inteligencja-napisala-tekst-jak-rozpoznac/

Czy sztuczna inteligencja może zastąpić blogerów/dziennikarzy?

Nie, a przynajmniej nie w każdej sytuacji. Tak jak już pisałem, przy prostych tekstach, aktualnościach czy wpisach, jak te powyżej, sztuczna inteligencja może zastąpić twórców… a na pewno bardzo ułatwić ich pracę. Zapewne w wielu przypadkach wystarczyłoby przejrzeć tekst, nanieść poprawki i opublikować.

Należy jednak pamiętać, że obecnie teksty napisane przez sztuczną inteligencję to zbiór faktów i ogólnie przyjętych stwierdzeń, czyli mamy tutaj wpisy do bólu obiektywne. AI bazuje na materiałach znalezionych w sieci, ale wyciąga z nich najbardziej poprawne wnioski. Takie materiały raczej nie będę wzbudzać emocji. 

Robot / fot. Arseny Togulev (Unsplash)

Może to się kiedyś zmienić, ale na razie nie ma tam miejsca na własne zdanie, opinie czy przemyślenia. To właśnie była, jest i jeszcze długo będzie siła blogerów czy dziennikarzy. Testując nowe smartfony, niektóre elementy jak chociażby specyfikacje, AI mogłaby opisać (np. porównując do poprzednika czy konkurencji), ale to wszystko.

Sztuczna inteligencja nie napisze, że dany telefon słabo leży w ręce, ma trochę zbyt kanciaste rogi czy notorycznie wywala mi daną aplikację. W takim tekście nie byłoby miejsca na zachwyty o aparacie, wrażenia z użytkowania baterii czy wkurzanie się na słabą optymalizację systemu.

Na całe szczęście, jesteśmy jeszcze potrzebni. Nie wiem co prawda jak długo, ponieważ może kiedyś blogerzy/dziennikarze w ogóle znikną, ale to jeszcze nie teraz. Nie mogę jednak ukryć zdziwienia, że dużą część tego typu pracy, można byłoby zrzucić na sztuczną inteligencję. Ciekawe ile redakcji na świecie już z tego korzysta?

Konrad Błaszak

Najnowsze artykuły

  • Promocje

Tani tablet od Samsunga w dobrej promocji. Kupisz go za mniej niż 900 zł już z wysyłką

Dobry tablet wcale nie musi kosztować fortuny. Samsung Galaxy Tab A9+ doczekał się teraz dobrej…

5 maja 2024
  • Motorola
  • Newsy
  • Telefony

Coś mi się wydaje, że tę Motorolę będziemy polecać w każdej promocji. Oto cena i specyfikacja

W sieci pojawił się kolejny pretendent do tytułu najlepszego smartfona do 1500 złotych. Motorola Moto…

4 maja 2024
  • Promocje

Współczuję Ci, jeśli kupiłeś ją w premierowej cenie. Ta nowa Motorola błyskawicznie staniała w Polsce

Motorola Edge 50 Pro potrzebowała raptem 3 tygodni, by stanieć do znacznie bardziej rozsądnej ceny.…

4 maja 2024
  • Newsy
  • TCL
  • Telefony

Nie wierzę, że ten nowy telefon kosztuje tylko 600 złotych przy tak fajnej specyfikacji

Rynek tanich telefonów do 1000 złotych jest coraz ciekawszy. TCL 50 XL 5G jest jeszcze…

4 maja 2024
  • HTC
  • Newsy
  • Tablety

Ten powrót „króla” Androida woła o pomstę do nieba. Nowy HTC zafunduje Ci powrót do przeszłości

HTC niegdyś był królem Androida, dlatego szkoda patrzeć na jego dzisiejszą sytuację. Powrót na tarczy,…

4 maja 2024
  • Promocje

Jaki telefon kupić do 1000 zł? Ten ma 100 MP (OIS), 67 W, AMOLED 120 Hz i wygląda ślicznie

Najlepszy telefon do 1000 zł? Pod rozważania z pewnością trzeba wziąć realme 11 Pro. Posiada…

4 maja 2024