Bateria w Twoim telefonie z Androidem rozładowuje się szybciej, niż powinna? Oto kilka prostych porad, dzięki którym wydłużysz czas pracy swojego smartfona.
Czas pracy na baterii to ważny element przy zakupie smartfona. Czasami zapominamy jednak, że kilka prostych nawyków pozwoli nam rzadziej sięgać po ładowarkę. Z czego warto zrezygnować, żeby nie tak często ładować telefon?
Jak oszczędzać baterię w telefonie z Androidem?
Zacznijmy od tego, że niemal żaden nowoczesny smartfon nie oferuje opcji samodzielnej wymiany ogniwa. Wyjątkiem jest tutaj Samsung Galaxy Xcover 6 Pro. To jednak nisza, bo nie każdy potrzebuje tak odpornego telefonu. Znakomita większość nowych modeli wymaga wizyty w serwisie.
Warto więc zadbać, żeby jak najbardziej opóźnić wymianę baterii. Badania wskazują, że obecnie telefon wymieniamy najczęściej co 3 lata. Daje nam to około 1000 cykli ładowania. Prawo wymaga, by po takim czasie ogniwo nadal osiągało 80% oryginalnej pojemności. Możemy o to zadbać i we własnym zakresie. Jak?
- Ogranicz ilość powiadomień z aplikacji. Nie zawsze musisz wiedzieć, że – dajmy na to – H&M ma wyprzedaż, skoro akurat nie potrzebujesz nowych spodni. Zrobisz to z poziomu ustawień aplikacji (Ustawienia -> Powiadomienia -> Ustawienia aplikacji).
- Sprawdź, które aplikacje zużywają najwięcej energii. Być może działają w tle, a Ty naprawdę rzadko ich używasz. Czasami nawet już dawno zapomniałeś, że w ogóle masz je na smartfonie.
Co poza aplikacjami zużywa energię w smartfonie?
- Wyrób sobie nawyk wyłączania danych komórkowych w domu i WiFi poza nim. To nie zmieni bardzo dużo, ale czasami ratowało mi tyłek, gdy nigdzie nie było gniazdka przez cały dzień na wyjeździe.
- Lokalizacja. Wiele aplikacji tuż po zainstalowaniu i pierwszym włączeniu poprosi Cię o dostęp do lokalizacji. Niekoniecznie zawsze jej potrzebujesz.
- Nie używaj automatycznej jasności w pomieszczeniach. Z mojego doświadczenia, a telefonów przetestowałem już grubo ponad 100, smartfony z Androidem mają tendencję do ustawiania jej zbyt wysoko w pomieszczeniach. To oczywiście zużywa masę energii.
Być może zauważyłeś, że nie wymieniłem tutaj trybu ciemnego. Badania pokazują, że nie zmienia on aż tak wiele w kwestii zużycia energii, jak początkowo sądziliśmy. Inna sprawa jest taka, że nie wyobrażam sobie bez niego życia. I nawet gdyby zużywał więcej prądu, to na ekranie OLED byłby dla mnie priorytetem. Dobrze, że jest odwrotnie.
Oszczędzanie ogniwa i wydłużenie czasu pracy smartfona to nie zawsze dokładnie to samo. Jeśli chciałbyś, żeby po kilkunastu miesiącach pojemność baterii była jak największa, skorzystaj z naszych porad.
Jak oszczędzać baterię w smartfonie? Kilka prostych rad, żeby nie „zajechać” telefonu
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.