fot. Annie Spratt Unsplash
Korzystasz w trzech najbardziej popularnych aplikacji na smartfona? Przez ich klawiaturę mogą ukraść Ci dane, takie jak kartę płatniczą czy hasła. I to na „bezpiecznym” iOS.
W 2022 nasza prywatność w sieci to jedynie złudzenie. Niewiele możemy zrobić, żeby chronić swoje dane. Czasami jednak pojawiają się doniesienia, których zignorować nie można. Odkryto niepokojące funkcje, dzięki którym korporacje mogą gromadzić o nas jeszcze więcej doniesień. I to w bardzo popularnych aplikacjach.
Jeśli popatrzymy na zestawienia najpopularniejszych programów, te do do Social Media zawsze będą w szczycie. Z TikToka, Instagrama i Facebooka korzystają niemal wszyscy. To robi z nich idealne narzędzie do zbierania danych. Później można użyć ich do pozycjonowania reklam. Potecjalnie – do wielu innych rzeczy. Czy podobałoby Ci się, gdyby każde słowo wystukiwane na ekranie byłoby analizowane pod tym kątem?
fot. TikTok
Okazuje się, że właśnie takie możliwości ma klawiatura na TikToku, Facebooku i Instagramie. Póki co wiadomo, że jest to możliwe na iOS. I to bez udzielania konkretnego pozwolenia. Jest to bardzo zmyślne, bo nie można zmienić metody wprowadzania tekstu. Ktoś to nieźle sobie wymyślił.
Potencjalnie informacje takie jak adres, hasła, czy nawet dane karty płatniczej mogą zostać w ten sposób „pożyczone”. Nie wiem wprawdzie, kto jest na tyle „sprytny”, żeby podawać dane swojej karty przez komunikator. Najwyraźniej ktoś jest, skoro budzi to aż takie obawy. TikTok, wobec którego zarzuty o naruszanie prywatności pojawiały się już wcześniej, odniósł się do sprawy w ten sposób (tłumaczenie własne):
„Wnioski wysnute w tym raporcie są błędne i mylące. W odpowiedzi na te zarzuty, nie zbieramy danych z klawiatury przez tę funkcję. Została ona zaimplementowana wyłącznie w celu poszukiwania błędów, naprawiania ich oraz monitorowania wydajności aplikacji.”
To oczywiście dopiero wierzchołek góry lodowej. Znamy 35 kolejnych aplikacji, których za nic w świecie nie powinieneś mieć na swoim smartfonie. Z pełną listą zapoznasz się w poniższym tekście.
https://www.gsmmaniak.pl/1333687/google-play-android-35-niebezpieczne-aplikacje/
Na stronie mogą występować linki afiliacyjne lub reklamowe.
ManiaK Tygodnia w 8 wydaniu pojawia się wcześniej i będzie krótszy. Tym razem opowiemy o…
Jaki telefon kupić do 1000 złotych? Dzięki znakomitej przecenie jednym z najlepszych kandydatów do miana…
Samsung może wrócić do gry jako producent chipów firmy Qualcomm. Nowy Snapdragon 8 Elite 2…
Nie tylko najniższa cena w Polsce, ale i dodatkowy rok gwarancji. Sprawdzony sklep oferuje teraz…
Nothing nie zwlekał z wprowadzaniem stabilnego Androida 15 do swoich smartfonów. Oczekuje się takiego samego…
Rozpędzony fintech Revolut wprowadza do swojej oferty kolejne nowości. Tym razem zaoferuje własne usługi telekomunikacyjne.…