Snapdragon czy MediaTek? Dwa lata temu takie pytanie budziło śmiech. Dzisiaj też, bo Dimensity robi miazgę ze Snapdragona we flagowej i średniej półce cenowej. Wbrew pozorom to świetna wiadomość dla oszczędnych użytkowników.
W 2022 roku zamierzałeś kupić sobie smartfona ze Snapdragonem? Masz jeszcze czas, żeby nie popełnić największego technologicznego błędu, jaki mógłbyś zrobić. Nowe MediaTeki jeszcze dobrze nie trafiły na rynek, a już dominują Qualcomma w rankingach wydajności.
Gdzie ta dominacja, skoro tylko jeden telefon z Mediatekiem Dimensity 9000 znalazł się w pierwszej dziesiątce? A ile póki co zostało ich zaprezentowanych? No dokładnie. Zwracam uwagę jeszcze na jeden szczegół. Trzy modele ze Snapdragonem 8 Gen 1 na podium to gamingowe bestie z rozbudowanymi układami chłodzenia. Taki Xiaomi 12 Pro czy realme GT2 Pro okupują ostatnie pozycje na liście.
Żeby nie być całkiem bezkrytycznym. Oppo Find X5 Pro (D-9000) oraz Redmi K50 Pro również zadebiutowały już w AnTuTu. Najwyraźniej benchmark nie zebrał jeszcze wystarczającej ilości wyników, żeby znalazły się w zestawieniu. Do rankingu trafia uśredniony rezultat, bo według jednostkowych testów oba modele spokojnie plasowałyby się w najlepszej 10-tce.
Jeszcze ciekawiej robi się w średniej półce cenowej. Od tygodni nastawiam się na MediaTeka Dimensity 8100 i wyszukuję w sieci dowody na jego dominację w średniej półce cenowej. I raczej się nie pomyliłem, bo dwa pierwsze miejsca na liście to właśnie ten SoC. Telefony takie, jak Redmi K50 (u nas pewnie jako jedna z wariacji na temat POCO F4), realme GT Neo 3 czy OnePlus Ace będą doskonałym wyborem dla fana wydajności.
Reszta pozycji to dominacja Snapdragona 870, czyli ostatniego udanego i flagowego układu Qualcomma. Przypomnę tu ciekawostkę, o której już kiedyś pisałem. Ten SoC zrobiło TSMC (tak, jak i równie udanego Snapa 865). Dwa następne – SD888 i SD8G1 – zrobił Samsung i były irytująco gorące. Wiecie, kto jest odpowiedzialny za wyprodukowanie Snapdragona 8 Gen 1+? Tak, TSMC. To jeden z powodów, dla którego nie należy jeszcze skreślać Snapdragona w 2022 roku.
Na koniec pozostawiam coś dla fanów cyferek. Gdy zobaczysz rankingi popularności podzespołów w smartfonie, to ich suma może całkiem nieźle opisać telefon, na którym właśnie to czytasz.
Na stronie mogą występować linki afiliacyjne lub reklamowe.
Majowa aktualizacja dla serii Samsung Galaxy S25 nie przyniesie zapowiadanych nowości. Zamiast usprawnień aparatu i…
To już ostateczne i oficjalne - OnePlus 13T nie trafi do sprzedaży w Polsce. Poza…
Nowy układ graficzny Nvidia RTX 5060 dla laptopów pojawił się w bazie Geekbench. GPU w…
Ten RTS to bez wątpienia miły hołd dla legendarnego Command and Conquer. Mimo kilku wad…
Po zapowiedzi flagowca Sony Xperia 1 VII, fani oczekiwali kilku słów na temat Sony Xperia…
iPhone 17 Pro miał oferować warstwę antyrefleksyjną podobną do tej z Galaxy Ultra. Nowy przeciek…