Cyberprzestępcy zaatakowali europejski oddział Media Markt. W sklepie wciąż zrobimy zakupy, choć część usług nie działa. Jak się zabezpieczyć, jeśli posiadasz konto w sklepie?
Oświadczenie Media Markt w sprawie ataku:
MediaMarktSaturn Retail Group stał się celem działań o charakterze cyber-przestępczym. Firma natychmiast zawiadomiła odpowiednie władze i pracuje intensywnie, aby zidentyfikować systemy, których dotyczy problem i jak najszybciej naprawić poniesione szkody. W sklepach stacjonarnych dostęp do niektórych usług może być obecnie ograniczony.
MediaMarktSaturn jest nadal dostępny dla swoich klientów za pośrednictwem wszystkich kanałów sprzedaży i intensywnie pracuje nad tym, aby wszystkie usługi jak najszybciej były ponownie dostępne bez ograniczeń.
Firma będzie informowała o dalszych działaniach.
Media Markt wpadł w poważne tarapaty. Sklep padł ofiarą hakerów – serwery marki zostały zaatakowane przez ransomware Hive. Choć cała sprawa wciąż jest badana, to całkiem możliwe, że atak wiąże się z kradzieżą danych osobowych klientów marki.
Jak podaje portal Niebezpiecznik, ofiarą hakerów padły zarówno europejskie serwery Media Markt, jak i Saturna, a część z nich została zaszyfrowana. Spowodowało to trwającą obecnie awarię części usług, z których korzystają pracownicy.
Informujemy, że ze względu na trwający atak wirusowy na część naszych serwerów od rana dzisiaj część systemów centralnych (np. WWS, SAP i podobne) może zgłaszać swoją niedostępność lub niedostępność części funkcjonalności. Powiązane z nimi systemy PL (np. część funkcjonalna panelu ecommerce) w efekcie również może nie funkcjonować poprawnie
– informuje dział IT Media Markt.
W związku z atakiem sklep otrzymał żądanie okupu. Hakerzy mówią na ten moment o kwocie nawet 240 milionów dolarów – według Niebezpiecznika realny okup będzie jednak znacznie niższą kwotą.
W tej chwili atak nie wpływa na zakupy w Media Markt – wciąż swobodnie korzystać możemy ze sklepów stacjonarnych i sklepu internetowego w Polsce.
Jeśli jednak mamy założone konto w sklepie, warto mieć na uwadze, jakie niebezpieczeństwo niesie za sobą przejęcie naszych danych przez cyberprzestępców. Dla własnego spokoju warto więc zmienić hasło w serwisie – pamiętajmy również, aby do każdego portalu w sieci tworzyć inne, skomplikowane hasło.
Tam, gdzie się da, korzystajmy również z uwierzytelniania dwuskładnikowego. Takie rozwiązanie niedługo obligatoryjne będzie na kontach Google:
https://www.gsmmaniak.pl/1267244/google-obowiazkowa-weryfikacja-dwuetapowa/
Na stronie mogą występować linki afiliacyjne lub reklamowe.
Rozpędzony fintech Revolut wprowadza do swojej oferty kolejne nowości. Tym razem zaoferuje własne usługi telekomunikacyjne.…
Motorola Edge 60 Fusion jest już u mnie na testach wystarczająco długo, bym mógł podzielić…
Ogromny atak hakerski przeprowadzono dzisiaj na rządową aplikację mObywatel. Polacy stracili dostęp do kluczowych e-usług.…
Majowa aktualizacja dla serii Samsung Galaxy S25 nie przyniesie zapowiadanych nowości. Zamiast usprawnień aparatu i…
To już ostateczne i oficjalne - OnePlus 13T nie trafi do sprzedaży w Polsce. Poza…
Nowy układ graficzny Nvidia RTX 5060 dla laptopów pojawił się w bazie Geekbench. GPU w…