Kategorie: Apple Longform Telefony

iPhone 13 – testy, opinie i recenzje. Czy warto kupić najlepszy smartfon na rynku?

Czy warto kupić iPhone 13? W sieci znalazły się już pierwsze testy, recenzje i opinie o nowych telefonach Apple. Sprawdźmy, co udało się poprawić i jakie ma wady.

Do sieci trafiły już pierwsze testy, recenzje i opinie na temat iPhone 13. Przedsprzedaż w Polsce jeszcze się nie zakończyła, a na pewno wielu ManiaKów zastanawia się nad sensem zakupu tego modelu. Co warto wiedzieć?

Jakość wykonania – jak zwykle jest doskonale, ale i grubo

W kwestii wyglądu i jakości wykonania od poprzedników nie zmieniło się zasadniczo nic – dopóki nie wejdziemy w szczegóły. Ogólna idea jest taka sama – kanciaste krawędzie i płaskie powierzchnie dominują. Mnie ten design nieodmiennie się podoba, ale nie zmienia to faktu, że ergonomia idealna nie jest. Biorąc pod uwagę, że każdy z tegorocznych iPhone’ów jest nieco grubszy od swojego poprzednika, będą uwierać w dłoń jeszcze bardziej.

Nie da się też zignorować większych wysp na aparat. Oznacza to jednocześnie, że etui i pokrowce z iPhone 12 nie będą pasować do nowych modeli. Obiektywy wystają jeszcze mocniej, ale przynajmniej w tym roku jest to uzasadnione przez realnie lepsze aparaty. Do tego dojdziemy jednak nieco później.

fot. producenta

Ostatnia zasadnicza zmiana w wyglądzie nowego iPhone’a 13 to notch. Nadal wygląda gorzej, niż w każdym flagowcu z Androidem, ale przynajmniej w tym roku nieco zmalał. Dzięki temu na ekranie byłoby widać więcej i na pewno można się do niego przyzwyczaić.

Dlaczego byłoby? Bo w obecnej wersji iOS Apple nie wykorzystuje tej dodatkowej przestrzeni na więcej powiadomień i to jest po prostu głupie.

Ekran ProMotion to rozwiązanie, na które czekali wszyscy fani Apple

Przechodząc do ekranu. Tutaj trzeba zasadniczo rozróżnić modele podstawowe i Pro. W przypadku iPhone 13 i iPhone 13 Mini mówimy o niemal dokładnie tych samych panelach, co rok temu. Recenzenci zwracają uwagę, że faktycznie są jaśniejsze (Apple mówi o 28%), ale różnicę widać zwykle dopiero, gdy położymy je obok zeszłorocznych telefonów. No i nadal mają tylko 60 Hz, co mocno kłuje w oczy w topowej stawce.

fot. producenta

Wyświetlacz w iPhone 13 i iPhone 13 Pro Max to już zupełnie inna para kaloszy. Wyposażono je w panele OLED LTPO. Oferują zmienną częstotliwość odświeżania od 10 do 120 Hz – w zależności od okoliczności iOS sam dopasuję ją do potrzeb użytkownika. Recenzje są zgodne – to świetne panele, ale konkurencja z Androidem wcale nie pozostaje tu z tyłu.

Wydajność jest bajeczna – ale nie obyło się bez wpadek

Mierzenie benchmarkowej wydajności iPhone’a mija się z celem, bo ich procesory zawsze mają lepszą wydajność syntetyczną, niż flagowce z Androidem. Chodzi raczej o samo doświadczenie płynności i tu powinno być idealnie. Ale nie jest. W testach znalazłem informację, że iPhone 13 Mini wypadał poniżej większego brata i modeli Pro. Ciężko powiedzieć, czy to problem z oprogramowaniem, czy dla dłuższego czasu pracy na baterii programowo ograniczono jego wydajność.

fot. producenta

Recenzenci zwracali też uwagę, że w 2021 roku różnica pomiędzy iPhone 13 i 13 Mini, a wariantami Pro, jest jeszcze bardziej odczuwalna. Po pierwsze – iPhone 13 i 13 Pro mają nieco mocniejsze procesory. Po drugie – ekrany ProMotion diametralnie zmieniają odczucia płynności. Trzecia sprawa to wielozadaniowość – wersje Pro mają 6 GB pamięci operacyjnej, a tańsze modele oferują tylko 4 GB RAM. I to czuć na co dzień, jeśli jesteś power-userem.

Prawda jest taka, że największą różnicę w wydajności poczujemy w aparacie. Nowe tryby nagrywania wideo i zaktualizowane algorytmy do zdjęć w słabym świetle wymagają sporo mocy obliczeniowych i Apple A15 Bionic tam jest w stanie pokazać pełnię swoich możliwości. Więcej na ten temat powiemy sobie w sekcji poświęconej aparatom.

Który iPhone 13 ma najlepszą baterię?

Jedną z najbardziej podkreślanych zmian w nowych modelach iPhone 13 były większe baterie. To one częściowo odpowiadają za zwiększoną grubość i wagę tych smartfonów. Czy przełożyło się to na realne zyski w czasie pracy?

Tutaj recenzenci są zgodni i wszyscy mówią o zmianie na plus. Na początek jednak przypomnijmy sobie pojemności różnice względem zeszłorocznych flagowców Apple.

  • iPhone 13 Mini ma ogniwo o pojemności 2500 mAh. To wzrost na poziomie 9%.
  • iPhone 13 oferuje baterię 3265 mAh. To aż o 15% więcej, niż poprzednik.
  • iPhone 13 Pro ma akumulator 3150 mAh. Poprzedni model przegrywa tu o 11%.
  • iPhone 13 Pro Maxoferuje ogniwo o pojemności 4400 mAh. To największa bateria, jaka kiedykolwiek trafiła do telefonu Apple i wzrost o całe 18.5%.

Liczby liczbami, ale to rzeczywistość weryfikuje pierwszy entuzjazm. Sytuacja wygląda tak, że iPhone 13 bez problemu wytrzymuje od rana do wieczora w ciągu dnia wypełnionego graniem, robieniem zdjęć, nagrywaniem wideo czy korzystaniem z sieci. Jednogłośnie wszyscy stwierdzili, że postęp względem poprzednika jest duży. iPhone 13 Mini nie jest bardzo zły, ale to nadal nie jest telefon dla kogoś, kto intensywnie korzysta ze smartfona.

Modele Pro znowu błyszczą. Nawet wtedy, gdy iPhone 13 Pro był wykorzystywany do nagrywania w 4K przez cały dzień, to w okolicach 11 wieczorem nadal miał 20% energii w baku. MKBHD stwierdził, że przy 5 godzinach SoT mniejszy model nadal miał 50% baterii. To imponujące wyniki jak na takie ogniwa. iPhone 13 Pro Max jest jeszcze lepszy, co dobitnie widać na wykresie od IceUniverse.

Aparat jest lepszy, ale to nie jest rewolucja

Żaden iPhone w momencie swojej premiery nie miał złego aparatu, ale nie zawsze można było go nazwać jednym z najlepszych na rynku. iPhone 13 w każdej wersji oferuje wyraźnie lepsze zaplecze fotograficzne od dowolnego poprzednika. Warto też dodać jedno – żaden inny flagowiec w rękach kompletnego amatora nie zrobi lepszego zdjęcia, niż telefon Apple.

Prostota aplikacji, tożsamy balans dla każdego obiektywu i sensowne wideo przy każdym świetle to zalety, których jednocześnie nie ma żaden konkurent. Nawet aparat w Samsung Galaxy S21 nie jest tak kompletny – i to pomimo faktu, że ma dodatkowy teleobiektyw i 30-krotny zoom.

fot. producenta

Zacznijmy od mniejszych modeli, które oczywiście mają takie same aparaty. Obiektywy są dwa i o ile podstawowa matryca specjalnie się nie zmieniła, to przy szerokim kącie można mówić o rewolucji. Generalnie można podsumować to tak, że iPhone 13 i iPhone 13 Mini robią mniej więcej takie same zdjęcia przy dobrym świetle, co poprzednicy

Różnicę widać dopiero w nocy i przy nagrywaniu wideo. Obrazy mówią więcej, niż tysiąc słów, a wszystkie znajdziesz poniżej.

Zobacz zdjęcia zrobione iPhone 13 i iPhone 13 Mini.

Aparat w iPhone 13 Pro i Pro Max podobno jest najlepszy na rynku

iPhone 13 i iPhone 13 Pro Max doczekały się unifikacji. W przeciwieństwie do zeszłego roku teraz oba modele oferują dokładnie takie same zaplecza fotograficzne. Składają się na nie po trzy obiektywy, a wyspy aparatów są znacznie większe, niż rok temu. Trzeba przyznać, że w przypadku modelu z mniejszym ekranem wygląda to trochę komicznie, ale tu w końcu chodzi o jakość zdjęć. A ta jest zjawiskowa.

Wszyscy recenzenci są zgodni – na rynku obecnie nie ma żadnego telefonu, który robiłby lepsze zdjęcia. Warto jednak zastanowić się, za co dopłacamy. Jeśli większość zdjęć robisz za dnia, to dopłacanie do wersji Pro nie ma żadnego sensu. iPhone 13 czy wersja Mini zrobią to tak samo dobrze.

fot. producenta

W słabym świetle wersje Pro dzielą i rządzą

Co innego jednak, gdy mówimy o słabym świetle. Główna matryca oferuje rozmiar pojedynczego piksela na poziomie 1.9µm, a bardzo jasny obiektyw ze światłem f/1.5 robi swoje. Oznacza to, że do sensora dociera bardzo dużo światła i efekty po zmroku są imponujące. Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że żaden inny telefon nie jest w stanie równać się z 13 Pro i Pro Max w nocy i w słabo oświetlonych pomieszczeniach.

Apple przez rok mocno popracowało nad oprogramowaniem. Szumy są niewidoczne, a soft nie próbuje już agresywnie rozświetlać ciemnych części fotografii, stawiając raczej na eksponowanie tych jasnych. W poniższym linku polecam zobaczyć to samo zdjęcie wykonane przy pomocy 12 Pro Max i 13 Pro – różnica w ilości detali na drugim planie jest kolosalna.

Zobacz zdjęcia zrobione iPhone 13 Pro i iPhone 13 Pro Max.

Duże zmiany dotknęły również szerokiego kąta. Poprzez dodanie autofokusu da się teraz wykorzystać go do zdjęć makro. Odpowiedni tryb włącza się automatycznie poniżej 10 cm od obiektu. Efekty jego pracy są fajne, ale nie jestem przekonany, czy robią to lepiej od Xiaomi Mi 11 z dedykownaym obiektywem. Widać też poprawę przy zdjęciach po zmroku – ale nieznaczną i nie tak dużą, jak w przypadku tańszych iPhone 13 i Mini.

fot. producenta

Każdy z testerów jako swój ulubiony obiektyw wybrał tele z 3-krotnym zoomem. Nie znajdziemy tu popularnego we flagowcach z Androidem hybrydowego przybliżenia nawet do 100 razy. Nie. Tu postawiono na wyłącznie x3 i dopracowano do perfekcji. Może to brzmieć jak wyświechtany frazes, ale nikt nie robi takich portretów w słabm świetle, jak iPhone 13 Pro. Zerknij na efekty z powyższego linku – mnie opadła szczęka.

Picture Profiles i Cinematic Mode

Dwie nowości, które Apple mocno podkreślało na swojej premierowej konferencji, to Picture Profiles i Cinematic Mode. Pierwsza z nich to zestaw defaultowych ustawień, według których iPhone 13 we wszystkich wersjach robi teraz zdjęcia. To wynik rywalizacji z Samsungiem i Google – jeden tryb automatyczny to już za mało. Apple bardzo nie chce, by nazywać je filtrami, bo faktycznie nie jest to postprodukcja.

Profili jest 5 i być może w przyszłości pojawią się kolejne. Obok standardowego mamy jeszcze tryb „Rich Contrast” – w skrócie, to upodabnia zdjęcia do Pixela, czyli niebieskie kolory i głęboki kontrast są na pierwszym miejscu. „Vibrant” to z kolei bezpośrednia odpowiedź na aparat Samsunga, czyli bardzo mocno nasycone kolory. Wszystkie opierają się na Smart HDR.

Fajnie, że kupując iPhone’a nie jesteśmy teraz ograniczeni wyłącznie do bardzo naturalnych barw, z których słynął przez lata. Dla każdego coś miłego.

No dobra, a co to ten Cinematic Mode? To zupełnie nowa funkcja w telefonach Apple, która pozwala teraz na efektowne rozmywanie tła w nagrywanym wideo. Autofokus samoczynnie przeskakuje z twarzy na twarz, rozmywając drugi plan. Brzmi to świetnie i według recenzentów rozwiązanie działa naprawdę sprawnie. Wygląda na to, że Apple jeszcze mocniej odjechało konkurencji w kwestii wideo.

Są oczywiście wyjątki i najpoważniejszym jest słabe światło. Tu nie ma cudów – podobnie, jak tryb portretowy nie zawsze odpowiednio zaskakuje po zmroku, tak portretowe wideo nie zawsze będzie idealne. Coś mi się wydaje, że Cinematic Mode będzie zyskiwał z każdą aktualizacją. Fajne jest też to, że smartfon zapisuje cały komplet danych o głębi w pamięci. Oznacza to, że fokus można zmieniać w procesie postprodukcji.

iPhone 13 – czy warto kupić?

Najprostsza odpowiedź jest taka – jeśli nie boli Cię wydanie co najmniej 3599 złotych na smartfon, to jak najbardziej. Każdy z modeli iPhone 13 jest znacząco lepszy od poprzednika. Nie wiem, czy na tyle, by zasługiwać na swoją nazwę, bo na dobrą sprawę iPhone 12S pasowałby znacznie lepiej. I tak należy o nich myśleć – o poprawionych w niemal każdym miejscu flagowcach z zeszłego roku.

Zacznijmy od najmniejszego modelu. iPhone 13 Mini ma teraz lepszą baterię, lepszy aparat, dwa razy więcej pamięci i nadal jest najbardziej kompaktowym flagowcem na rynku. To nieporównywalnie lepszy wybór, niż rok temu. To również ostatnia szansa na tak mały format, bo za rok zastąpi go model z ekranem o przekątnej 6.7 cala. Nie jest jednak wykluczone, że ta konstrukcja zostanie wykorzystana jako niedrogi iPhone SE 2022.

Przechodząc do iPhone 13, czyli bez dwóch zdań największego bestsellera w tegorocznej ofercie Apple. W Polsce ceny startują od 4199 złotych za wersję z 128 GB pamięci. Tutaj nie ma już na co narzekać – testy wyraźnie pokazały, że poprawiono go dokładnie tam, gdzie należało – poza ekranem. Tu akurat można się zastanowić nad poprzednikiem, który też miał całkiem niezłą baterię, a do tego jest wyraźnie tańszy.

Jeśli wystarczy Ci wersja ze 64 GB na dane, to zapłacisz tylko 3599 złotych. Na wariant ze 128 GB pamięci – tyle samo, co w tym roku – trzeba teraz wydać około 3800 złotych. Tracisz nieco na czasie pracy i możliwościach aparatu, ale to opcja do rozważenia.

iPhone 13 i iPhone 13 Pro – czy warto kupić?

Teraz wchodzimy już w segment najdroższych urządzeń na rynku, ale poza brzydkim notchem w 2021 roku iPhone 13 Pro nie musi się niczego wstydzić na tle konkurencji. No – może zbyt wolnego ładowania. Testy wykazały, że bateria jest świetna i ekran 120 Hz nie wpłynął negatywnie na czas pracy. Aparat odjechał konkurencji i jeśli chcesz telefon do nagrywania wideo, to nie masz się nad czym zastanawiać.

iPhone 13 Pro w Polsce startuje od 5199 złotych i nie zdrożał w stosunku do poprzednika. Za iPhone 12 Pro trzeba teraz zapłacić 4649 złotych i uważam, że przy takiej kwocie naprawdę warto dopłacić dodatkowe 10%.

fot. producenta

Na koniec zostaje nam iPhone 13 Pro Max. Tutaj sytuacja wygląda identycznie, jak w mniejszej wersji. To bardzo drogi telefon, ale tak naprawdę poza składanymi flagowcami nie ma żadnej konkurencji. Samsung Galaxy S22 Ultra oferuje wsparcie dla S Pen, ale skoro nie chowa się on w obudowie, to się nie liczy. Xiaomi Mi 11 Ultra też jest wypakowany technologią, ale to kawał brzydkiego sprzętu.

iPhone 13 Pro Max ma najlepszą baterię wśród wszystkich smartfonów Apple w historii. Ekran jest zjawiskowy, a aparat wgniata w ziemię dosłownie każdego. Nagrywanie i edycja wideo przy użyciu tylko podstawowego oprogramowania nie ma sobie równych. Czy to jest warte 5699 złotych? Pewnie tak – o ile to nie jest dla kogoś szalon wydatek.

To może iPhone 12 Pro Max? W Polsce zapłacisz teraz za niego 5200 złotych i absolutnie nie sądzę, żeby warto było zaoszczędzić parę stówek i stracić aż tyle nowości.

Jaki iPhone kupić w 2021 roku? Wybieramy najlepsze modele i podpowiadamy, czy warto kupować używane telefony Apple.


Konrad Bartnik

Najnowsze artykuły

  • Newsy
  • Sony
  • Telefony

Znamy cenę „być, albo nie być” w wydaniu Sony. Choć trudno w to uwierzyć, Xperia 1 VI będzie tańsza niż rok temu

Sony Xperia 1 VI niespodziewanie zdradza cenę przed premierą. Fani nie muszą obawiać się podwyżek,…

27 kwietnia 2024
  • Huawei
  • Tablety
  • Testy
  • Wiadomość dnia

Test Huawei MatePad 11.5 PaperMatte Edition. Nowy wymiar komfortu

Huawei MatePad 11.5 PaperMatte Edition to tablet z matowym ekranem eliminującym odblaski. Wiele podobieństw do…

27 kwietnia 2024
  • Newsy
  • Telefony
  • Xiaomi

HIT nad HITAMI od Xiaomi trafił na czarną listę. Ten telefon był przekozakiem

Kiedyś był hitem nad hitami, prawdziwym pogromcą telefonów ze średniej półki. Wydajnością dorównywał ex-flagowcom, a…

27 kwietnia 2024
  • Akcesoria
  • Hama
  • Newsy

Premiera powerbanków Hama Colour 10 i 20: energia w stylowej formie

Hama wprowadza na rynek nową linię powerbanków Colour, łączących wysoką pojemność akumulatora, atrakcyjny design oraz…

27 kwietnia 2024
  • Promocje

Świetny tablet Apple teraz w polskiej promocji. Wykorzystaj okazję i kup iPad Air

Tablet iPad Air (5 generacji) to mocny zawodnik w świecie Apple. Korzysta bowiem z mocnego…

26 kwietnia 2024
  • Newsy
  • Telefony
  • Vivo

Oto zapowiedź najmocniejszego flagowca z 1″ aparatem i obiektywem peryskopowym aż 200 MP

Jeden z najważniejszych flagowców do zdjęć zdrady kolejne szczegóły. W końcu 1-calowy aparat wraz z…

26 kwietnia 2024