Problemem większości osób korzystających ze smartfonów jest szybko rozładowująca się bateria. Niektórzy aktywni użytkownicy telefonów muszą ładować je nawet częściej niż raz dziennie. Aby uniknąć ryzyka tego, że urządzenie nie będzie działać w momencie, gdy będziemy go potrzebować, warto zaopatrzyć się w power banku. Co to za sprzęt?
Akcja partnerska: materiał nadesłany przez partnera
Power bank – jak to działa?
Głównym elementem power banku jest bateria, a najważniejszym parametrem tego sprzętu – pojemność wyrażona w miliamperogodzinach (mAh). Bank energii przydać się może w wielu sytuacjach. Kiedy na przykład podczas wycieczki rozładuje się nam bateria, możemy podłączyć telefon do power banku i szybko go naładować. W zależności od tego, jak pojemny jest nasz sprzęt, możliwe, że będziemy mogli naładować baterię telefonu nawet kilka razy. Zatem jest to rozwiązanie wręcz niezbędne wszędzie tam, gdzie z pewnych powodów nie będziemy mieli dostępu do gniazdka elektrycznego. Trudno też sobie wyobrazić, żeby cała wycieczka czekała na nas, aż naładuje się nam telefon, nawet mimo tego, że korzystamy z szybkiego ładowania. Mając power bank, możemy używać smartfona tam, gdzie go potrzebujemy.
Bez względu na to, jak pojemny akumulator w telefonie posiadamy, zawsze istnieje ryzyko tego, że telefon przestanie działać w najmniej odpowiedniej chwili. Warto jednak pamiętać, że power bank może okazać się pomocna nie tylko w przypadku rozładowanej baterii telefonu, ale również tabletu, głośnika Bluetooth, nawigacji samochodowej, gamepada i nie tylko. Najczęściej do takiego sprzętu dołączone są kable z rozgałęzieniem na różne rodzaje wtyczek. Urządzenie może być wyposażone w dodatki, takie jak m.in. drugi port ładowania czy latarka.
Jak wybrać power bank?
Szukając odpowiedniego sprzętu, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii, takich jak:
- Pojemność baterii – jak wspomniałem jest ona podawana w miliamperogodzinach (mAh). Im jest ona większa, tym lepiej. Załóżmy, że posiadamy telefon z akumulatorem o mocy 4 000 mAh i power bank o pojemności 20 000 mAh. Teoretycznie powinno to nam umożliwić nawet pięciokrotne naładowanie urządzenia od 0 do 100 proc.
- Dwa porty USB – dzięki nim można ładować dwa urządzenia jednocześnie.
- Wskaźnik naładowania – za jego pomocą można oszacować, jak długo jeszcze będziemy mogli korzystać z power banku. Stosowane są przeważnie dwa rodzaje rozwiązań, mianowicie diody LED i wyświetlacz LCD. Teoretycznie dokładniejszy pomiar powinno zapewniać LCD.
- Zabezpieczenia – nowoczesne power banki mają ochronę przed przeciążeniem wyjściowym, zwarciem, przeładowaniem i nadmiernym rozładowaniem, dostaniem się ciała obcego, a także są odporne na temperaturę czy mają wejściowe zabezpieczenie przeciwprzepięciowe. Taki sprzęt powinien pracować w każdych warunkach. Musi być wodoszczelny, odporny na wstrząsy i upadki.
- Bezprzewodowe ładowanie – power bank może nie wymagać do naładowania urządzenia żadnych kabli. Wystarczy umieścić na nim np. telefon. W przypadku ładowania 10 W można naładować baterię do 100 proc. w czasie około 2 h. Korzystając z przewodowego ładowania 18 W, można ten sam efekt uzyskać w nieco ponad godzinę. Co więcej, niektóre power banki umożliwiają ładowanie nawet kilku sprzętów na raz.
- Wymiary – urządzenie raczej powinno być kompaktowe, żeby nie zajmowało zbyt wiele miejsca i żeby łatwo można je było zabrać w podróż. Może mieścić się nawet w kieszeni i dawać możliwość ładowania podczas chodzenia.
Power bank Xiaomi – który wybrać?
Szukasz rozwiązania taniego, o jednocześnie bardzo dobrych parametrach i możliwościach? Oczekiwania te spełni power bank Xiaomi. Trzeba jednak wybrać odpowiedni model. Oto propozycje, które warto brać pod uwagę:
- Power Bank Xiaomi Mi Power Bank 3 Pro 20 000 mAh – to rozwiązanie dla wymagających, które można wykorzystać nawet w przypadku laptopa. Pojemność 20 000 mAh pozwala na kilkukrotne naładowanie smartfona. Sprzęt obsługuje szybkie ładowanie, wyposażony jest we wskaźnik LED i 9 rodzajów zabezpieczeń.
- Power bank bezprzewodowy Qi Mi Wireless Power Bank 10 000 mAh Black – kolejne urządzenie, które powinno sprostać wysokim oczekiwaniom użytkowników. Umożliwia bezprzewodowe ładowanie o mocy 10 W. Oczywiście można ładować nim również przewodowo – w sumie do trzech urządzeń jednocześnie. Sprzęt ten wyposażony jest w dwa szybkie porty 18 W.
- Power Bank Xiaomi Mi Power Bank Pro 10 000 mAh Grey – ten sprzęt jest tańszy niż dwa powyższe. Pojemność 10 000 mAh wystarczy, żeby 2–3 razy naładować baterię smartfona. Urządzenie wykonano z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu jest ono w stanie przetrwać nawet 2 000 upadków. Charakteryzuje się krótkim czasem ładowania samego power banku i urządzeń zewnętrznych. Kolejnym jego plusem są niewielkie wymiary, co powoduje, że można go nosić nawet w kieszeni.
Jeśli tylko możemy sobie pozwolić na power bank o dużej pojemności, to najlepiej wybrać właśnie taki. Nawet jeśli wydaje się nam, że nie potrzebujemy takiego modelu, to trudno przecież przewidzieć, w jakiej znajdziemy się sytuacji. Np. jeśli czworo członków rodziny ma smartfony, to jeden power bank o pojemności 20 000 mAh wystarczy do naładowania wszystkich tych sprzętów. Komu może się przydać takie urządzenie? W zasadzie każdemu, bo prawdopodobnie nie ma osoby, która nie doświadczyłaby problemu z niemal rozładowanym akumulatorem. W takich przypadkach power bank jest niezastąpiony.