>
Kategorie: Ciekawostki Newsy Samsung

Samsung poniósł ogromną stratę. Zmarł twórca potęgi jednego z największych koncernów na świecie

Jeśli zaryzykuję stwierdzenie, że bez niego Samsung nie byłby w tym miejscu, gdzie jest teraz, to bez wątpienia absolutnie nie minąłbym się z prawdą. Dziś jednak Samsung musi sobie radzić bez niego – dziś zmarł bowiem Lee Kun-hee, legendarny prezes Samsunga.

Kiedy w 1987 roku – po 19 latach obecności w Samsung Group – Lee Kun-hee obejmował fotel prezesa tej spółki jako trzeci syn jej założyciela (a Samsung powstał w 1938 roku z inicjatywy Lee Byung-hula), koreański koncern był jednym z wielu. Dziś jest jednym z największych, jeśli nie największym.

To krótkie porównanie obrazuje skalę sukcesu tego człowieka, który dziś zmarł w wieku 78 lat wskutek powikłań związanych z zawałem serca, jaki przebył w 2014 roku.

Prezes, który zmienił Samsunga

Jak wspominają jego najbliżsi współpracownicy, kluczem do niezwykle dynamicznego rozwoju na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci była radykalna zmiana strategii firmowej – zamiast masowej produkcji tanich i niezbyt wytrzymałych sprzętów, Lee zdecydował się na radykalną zmianę nastawienia, czego skutkiem była tzw. Deklaracja Nowego Zarządzania, która radykalnie zerwała z przeszłością i wprowadziła Samsunga na nową ścieżkę.

Ścieżkę, która okazała się być prawdziwą drogą do sukcesu.

Zaczęło się bowiem od prawdziwej burzy – prezes zdecydował bowiem o zniszczeniu całego zapasu telefonów komórkowych w ilości 150 000 sztuk i rozpoczęcie drogi w tym niełatwym wówczas biznesie zupełnie od nowa.

Słynne słowa wystosowane do pracowników „Zmieńmy wszystko, poza naszymi żonami i dziećmi” okazały się prorocze, bo zmieniło się praktycznie wszystko.

Samsung to firma, bez której trudno wyobrazić sobie branżę technologiczną

Dalszą część historii znamy bowiem wszyscy – Samsung od lat jest liderem branży smartfonów, a także niekwestionowanym numerem 1, jeśli chodzi o segment telewizorów.

Południowokoreański koncern dystansuje także konkurencję w segmencie pamięci, wpływając na strategię rynkową całej branży.

Samsung dziś jest bez wątpienia najważniejszą firmą z punktu widzenia gospodarki Korei Południowej – sprzedaż tego koncernu to bowiem aż 1/5 produktu krajowego brutto tego kraju.

Kariera pełna zawirowań (także prawnych)

Warto jednak wspomnieć, że Lee Kun-hee nie jest postacią krystaliczną, jeśli chodzi o przestrzeganie prawa. W 2008 roku zrezygnował on ze stanowiska prezesa Samsung Group wskutek wyroku trzech lat pozbawienia wolności w zawieszeniu za oszustwa podatkowe.

Wkrótce potem został jednak uniewinniony przez prezydenta Korei Południowej i tym razem wrócił na fotel prezesa spółki Samsung Electronics.

To niewątpliwie pomogło w uzyskaniu przez Koreę Południową praw do Igrzysk Olimpijskich w 2018 roku w Pjongczang. Lee dawał się bowiem poznać jako gorliwy orędownik sportu, od lat wspierając finansowo MKOL, czyli Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Co więcej, zasiadał także w jego zarządzie, mając wpływ na decyzje podejmowane przez to gremium.

Kariera Lee Kun-hee zakończyła się w roku 2014, gdy doznał on ataku serca – od tego czasu był niezdolny do pracy i większość czasu spędził na łóżku. Wówczas zastąpił go jego jedyny syn, Lee Jae-yong, który także popadł w konflikt z prawem.

Na przełomie 2017 i 2018 roku został osadzony w więzieniu wskutek skandalu korupcyjnego, który doprowadził do obalenia prezydent Korei Południowej Park Geun-hye ze względu na próbę przyjęcia łapówki mając pomóc w finalizacji fuzji dwóch spółek należących do koreańskiego konglomeratu.

Niebawem mogą pojawić się kolejne kłopoty, bowiem w zeszłym miesiącu śledczy przedstawili mu nowe zarzuty, tym razem w związku z malwersacjami na giełdzie i oszustwami księgowymi.

Nie zmienia to jednak faktu, że Samsung to dziś globalny potentat, a rodzina Lee to jedni z najbogatszych ludzi w Korei Południowej. Każde z rodziny – wspomniany syn, żona oraz dwójka córek posiada majątki sytuujące ich w gronie miliarderów.

I raczej trudno przewidywać, by sytuacja na rynku szybko uległa zmianie. Smartfony i telewizory to bastion, którego Samsung z pewnością łatwo nie odda.

źródło

Amadeusz Cyganek

Najnowsze artykuły

  • Newsy
  • Operatorzy

Revolut już jest operatorem! Daje dorodną paczkę w roamingu UE i USA

Rozpędzony fintech Revolut wprowadza do swojej oferty kolejne nowości. Tym razem zaoferuje własne usługi telekomunikacyjne.…

30 kwietnia 2025
  • Motorola
  • Telefony
  • Testy
  • Wiadomość dnia

Wygląda jak flagowiec za 6000 zł, kosztuje ułamek tego. Test telefonu, który w promocjach będzie hitem

Motorola Edge 60 Fusion jest już u mnie na testach wystarczająco długo, bym mógł podzielić…

30 kwietnia 2025
  • Gry i aplikacje
  • Newsy

mObywatel padł ofiarą hakerów. Zmasowany atak na rządową aplikację

Ogromny atak hakerski przeprowadzono dzisiaj na rządową aplikację mObywatel. Polacy stracili dostęp do kluczowych e-usług.…

30 kwietnia 2025
  • Newsy
  • Samsung
  • Telefony

Jeszcze poczekasz na ważną aktualizację Galaxy S25, ale użytkownicy starszych Samsungów nie mają się czym przejmować

Majowa aktualizacja dla serii Samsung Galaxy S25 nie przyniesie zapowiadanych nowości. Zamiast usprawnień aparatu i…

30 kwietnia 2025
  • Newsy
  • OnePlus
  • Telefony

OnePlus oficjalnie potwierdza, że ich najlepszy telefon w historii nigdy nie trafi do Polski

To już ostateczne i oficjalne - OnePlus 13T nie trafi do sprzedaży w Polsce. Poza…

30 kwietnia 2025
  • Newsy

Sprawdź, jak wypada RTX 5060 w laptopach. Czy warto będzie kupić nowy sprzęt z kartą Nvidii?

Nowy układ graficzny Nvidia RTX 5060 dla laptopów pojawił się w bazie Geekbench. GPU w…

30 kwietnia 2025