Kategorie: Akcesoria Huawei Testy

Huawei Sound X – test. Ten głośnik składa się z samych obietnic?

Testujemy Huawei Sound X: inteligentny głośnik, opracowany we współpracy z audiofilską marką Devialet. Czy to idealne połączenie dźwięku, obsługi, aplikacji i potwierdzonego certyfikatem Hi-Res brzmienia?

Lubię Huawei – nie tylko dlatego, że serce fana krajowej piłki nożnej każe kibicować „tym słabszym” (bo w sporze z Google trudno nie zauważyć, że Chińczycy mają ciągle pod górkę), ale z powodów czysto praktycznych.

Huawei Sound X / fot. Huawei

Od dawna korzystam z tabletów tej marki (MediaPady M5 i M5 Lite), które dzielnie znoszą trud codziennego użytkowania i mogą pochwalić się fajnym jak na tej klasy urządzenia dźwiękiem Harmana.

Dodatkowo zmieniając niedawno smartfon skusiłem się na starszego flagowca, czyli P30 Pro, który spełnił pokładane w nim fotograficzne nadzieje, ale okazał się średniakiem w kwestii dźwięku.

Jak widzicie, korzystam z urządzeń recenzowanej marki, choć nie jestem jej fanboyem – stanowią dla mnie rozsądny wybór ceny do możliwości i moich oczekiwań.

Huawei Sound X / fot. Huawei

W kwestii inteligentnych głośników jak dotąd największe wrażenie wywarł na mnie Sonos (rzuć okiem na test Sonos One i Sonos Play:5) i powiem bez ogródek, że to mniejszy model stał się moim prywatnym ucieleśnieniem idealnego brzmienia tego rodzaju urządzenia oraz komfortu jego obsługi.

Tym przydługim wstępem przechodzimy do bohatera dzisiejszego testu, czyli głośnika Huawei Sound X, który niedawno z impetem pojawił się na naszym rynku.

Magia współpracy z francuską firmą ze świata audio miała pozwolić Chińczykom skupić się na rozwiązaniach czysto użytkowych, dźwięk oddano w ręce uznanych fachowców (polecam sprawdzić ceny głośników Devialeta tego typu!).

Huawei Sound X / fot. Huawei

Brzmi jak pewniak? No właśnie, też tak myślałem – jeśli chcesz się przekonać, dlaczego małżeństwa z rozsądku, takie jak Devialet i Huawei, nie zawsze okazują się udane, zapraszam do naszego ManiaKalnego testu!

Huawei Sound X – specyfikacja i wygląd

Huawei Sound X / fot. techManiaK

  • Moc: 60 W
  • Kompatybilność: do urządzenia z Bluetooth, urządzenia z WiFi
  • Bluetooth, Wi-Fi, NFC
  • Wbudowany mikrofon
  • Informacje dodatkowe: Bluetooth 5.0, kontrolka LED, sterowanie za pomoca aplikacji, Hi-Res Audio, UPnP, wbudowany subwoofer, świetlny pierścień
  • Zgodność z profilami: A2DP (Advanced Audio Distribution Profile), HFP (Hands Free Profile)
  • Wymiary: 165 x 203 mm
  • Waga: 3500 g
  • Możliwość pracy w trybie stereo z drugim Sound X

Na pokładzie urządzenia znajdziemy 2 subwoofery Devialet 60 W + 6 głośników pełnozakresowych 30 W, Bluetooth + Wi-Fi, dźwięk 360° Surround, certyfikat Hi-Res oraz łączność Huawei Share.

Sound X wykorzystuje technologię Devialet SAM (Speaker Active Matching), która dopasowuje brzmienie do indywidualnej charakterystyki głośników, zapewniając dokładne odwzorowanie dźwięku w czasie rzeczywistym. Częstotliwość podwójnego subwoofera sięga 40 Hz, a skok membrany wynosi do 20 mm.

Huawei Sound X / fot. techManiaK

Ciekawostką są subwoofery w symetrycznym układzie Push-Push, dzięki któremu ich drgania wzajemnie się znoszą, niwelując zakłócenia i niepożądane wibracje – choć trudno w to uwierzyć, głośnik nie wprawia w drżenie półki, stołu bądź biurka nawet przy wysokiej głośności (a taki Tronsmart Element T6 Max – swoją drogą czy oba urządzenia nie są do siebie podobne? – powodował przy połowie skali lokalne trzęsienie ziemi).

Za dźwięk dookólny odpowiada sześć głośników pełnozakresowych o maks. częstotliwości 40 kHz, wykorzystujących algorytmy Huawei Sound.

Na pewno nie można niczego zarzucić budowie i jakości wykonania głośnika, która jest na najwyższym poziomie, gdyby nie jeden szczegół … Nie mam pojęcia, dlaczego zastosowano błyszczący plastik, który przyjmuje każdy odcisk palca i przez to wygląda nieestetycznie, zmuszając nas do przecierania Sound X po każdym przypadkowym dotknięciu.

Huawei Sound X / fot. techManiaK

Poza tym drobiazgiem obudowa jest świetnie spasowana, a otwarte membrany suba wyglądają obłędnie – zwłaszcza podczas pracy. Największe wrażenie zostawia jednak wyświetlacz i jego obsługa: dotykowy panel w górnej części posiada cztery dotykowe przyciski i efektowny świetlny pierścień, który wskazuje jednocześnie poziom głośności podczas jej zwiększania/zmniejszania.

Huawei Sound X / fot. Huawei

Ciekawostką jest fakt, że aby przyciski się rozświetliły, wystarczy umieścić dłoń nad panelem – czujnik rozpozna ten gest i automatycznie je uruchomi. Podobnie szybkie wyciszenie realizujemy przykryciem panelu otwartą dłonią – tryb pauzy zasygnalizuje nam także ciągłe, czerwone podświetlenie wspomnianego pierścienia.

Huawei Sound X – dedykowana aplikacja

Korzystanie z głośnika uprzyjemnia aplikacja Huawei AI Life – od razu dopowiem, że nie jest ona niezbędna do przesyłania muzyki, ponieważ możemy po prostu sparować Sound X ze smartfonem poprzez Bluetooth i to wszystko.

Dzięki aplikacji powinniśmy mieć jednak dostęp do dodatkowych funkcji, warto więc pokusić się o jej instalację. Swoją droga AI Life rozrosła się imponująco:


Oczywiście aby aplikacja działała, musimy utworzyć w niej konto. Pierwszy zgrzyt przyszedł przy próbie sparowania urządzenia zgodnie ze standardową procedurą (AI Life podpowiadała, że nie można połączyć się skanując kod QR i należy zrobić to ręcznie), która powinna wyglądać jak na poniższych screenach:


Za nic w świecie nie udawało mi się połączyć smartfonu i głośnika taką procedurą – kilkukrotnie parowanie zatrzymywało się na 50% i dalej ani drgnęło. Na szczęście parowanie poprzez NFC działa w ciągu sekundy 🙂

Samo odtwarzanie muzyki w przypadku korzystania z aplikacji Huawei nie wymaga od nas żadnych specjalnych działań – w źródłach dźwięku wybieramy zamiast telefonu głośnik zewnętrzny i to wszystko:


Niestety, zabrakło tu dedykowanej aplikacji, która pozwoliłaby nam streamować bezproblemowo dowolną muzykę (czy z plików lokalnych, czy choćby z Tidala), tak jak w przypadku Sonosa.

Z natywnej apki Tidala nie udało mi się bezpośrednio puścić muzyki na Sound X.

Poniżej znajdziecie wszystkie opcje ustawień AI Life:


Zabrakło korektora, możliwości przesyłania treści z serwisów streamingowych, wyboru jakości transmisji itp. opcji, które zwykle pojawiają się w dedykowanych narzędziach od konkurencji.

Niestety, mści się tu uniwersalność zastosowania Huawei AI Life.

Na pochwałę zasługuje za to niezwykle rozbudowana sekcja pomocy, w której znajdziemy logicznie podaną wiedzę i podpowiedzi, jak radzić sobie w przypadku konkretnych problemów:


Jak widzimy, aplikacja budzi ambiwalentne uczucia: z jednej strony dobry design i dbałość o komfort użytkownika, z drugiej brak typowo muzycznych sekcji, który wymusza korzystanie z playera obsługującego UPnP.

Huawei Sound X: brzmienie

Huawei Sound X jako źródło dźwięku jest nieprzyzwoicie wręcz głośny – bez żadnej przesady można powiedzieć, że niestraszne mu pomieszczenia 25-30 m2. Warto pamiętać, że mimo niewielkich rozmiarów urządzenie potrzebuje przestrzeni, by zagrać z oddechem i rozwinąć skrzydła.

Huawei Sound X / fot. techManiaK

Niestety, jeśli planujemy użytkować Sound X w niewielkim pokoju, dodatkowo zawalonym wyposażeniem, możemy być niepocieszeni: dźwięk będzie zbyt basowy i kluchowaty. Nie ma mowy, że ustawicie głośnik gdzieś na półce obok książek i płyt – on wymaga sporej ilości przestrzeni wokół siebie, nie może być wciśnięty w pierwszy wolny kąt.

Huawei Sound X: dotkniesz i już nie jest taki piękny… / fot. techManiaK

W przypadku tego rodzaju głośników, które nie dość, że mają oferować dookólne brzmienie, to jeszcze są zestrojone wybitnie rozrywkowo, to właśnie ustawienie jest kluczem do sukcesu.

Jeśli znajdziecie dla Sound X odpowiednie miejsce, odwdzięczy się mocnym i klarownym dźwiękiem.

Huawei Sound X: być jak R2-D2 / fot. techManiaK

Weźcie jednak pod uwagę, że łatwe to nie będzie:

  • waży on całkiem sporo, więc wymaga solidnej podstawki,
  • najlepiej brzmi, kiedy ustawimy go mniej więcej na wysokości naszych uszu,
  • w swobodzie ustawienia przeszkadza też kabel zasilający.

Przewód – schowany w wyżłobieniu podstawy – musimy jakoś sensownie ułożyć i ukryć, a utrudni nam to solidny zasilacz o gabarytach znanych z laptopów, umocowany gdzieś w 1/3 długości.

Poza sparowaniem nieco czasu zabrało mi właśnie takie ustawienie Sond X, by grał najlepiej, jak potrafi – jeśli nie poświęcicie na to kilku chwil i nie spróbujecie różnych konfiguracji, możecie być niezadowoleni z brzmienia Huawei.

Huawei Sound X / fot. techManiaK

Wspomniałem już o jednej z cech, które rzucają się w uszy podczas odsłuchów głośnika – poza głośnością będzie to także rozrywkowe brzmienie, z mocnym basem, który potrafi stłumić wyższe rejestry.

Niestety Sound X należy to tych urządzeń, które aby zagrać tak, jak pozwala ich potencjał, potrzebują dużo mocy.

W praktyce wygląda to tak, że ciche słuchanie, mniej więcej do 1/4 skali głośności, generuje dźwięk z nadwymiarowym basem, uniemożliwiającym w moim przypadku czerpanie radości z muzyki.

Jednak jeśli podniesiemy poziom głośności, nagle okaże się, że dźwięk zyskuje na klarowności, uwypukla się średnica, a wysokie tony potrafią pozytywnie zaskoczyć.

Huawei Sound X / fot. techManiaK

Choć w branżowych recenzjach Huawei zyskuje wysokie oceny również za dźwięk, nie mogę tego potwierdzić – owszem, jeśli muzyka będzie wystarczająco głośna, brzmienie będzie rozrywkowe i dość przejrzyste. Kiedy będziemy słuchać tak, by przy muzyce dało się na przykład prowadzić rozmowę, jakość mocno spadnie i Sound X zaczną grać dołem.

Szkoda, że zamiast na bardziej zrównoważoną charakterystykę, która będzie w stanie rozwinąć skrzydła nawet przy umiarkowanym położeniu potencjometra, postawiono na głośność i efektowność brzmienia.

Czy warto kupić Huawei Sound X?

Huawei Sound X / fot. techManiaK

Sound X to dobrze wykonane (choć za palcującą się obudowę w stylu „Piano Black” należy się solidny minus) urządzenie, które dzięki NFC jest w kilka chwil gotowe do działania.

Podczas jego użytkowania możemy odczuwać:

  • niedosyt, korzystając z dość słabo rozbudowanej aplikacji,
  • irytację, kiedy będziemy zmuszeni po raz kolejny przecierać obudowę,
  • niezadowolenie przy odsłuchu z przeciętną głośnością, zwłaszcza, kiedy nie jesteśmy fanami wszędobylskiego basu,
  • zdumienie, jak to maleństwo potrafi głośno zagrać,
  • satysfakcję z dobrej jakości, rozrywkowego brzmienia po podkręceniu mocy.

Jak widzicie, zdecydowanie nie jest to sprzętu uniwersalny w brzmieniu ani tak inteligentny, jak moglibyśmy oczekiwać sądząc po zapowiedziach i wycenie.

Huawei Sound X / fot. techManiaK

Z pewnością Sound X będzie jednak dobrym towarzyszem dla tych użytkowników, którzy nad klarowność brzmienia przedkładają jego efektowność oraz moc – w zasadzie dzięki prostocie obsługi i rozrywkowemu, mocnemu dźwiękowi to idealny kompan imprezowy.

Ocena końcowa testu [1-10]: 6.0

ZALETY
  • Głośność!
  • Dobra budowa
  • Błyskawiczne parowanie dzięki NFC
  • Dobry dźwięk przy sporej głośności
  • Projekt
  • Rozbudowana w sekcję pomocy aplikacja, w której ...
WADY
  • ... zapomniano o funkcjach stricte muzycznych
  • Zbyt basowe brzmienie przy przeciętnej głośności
  • Palcująca się obudowa

Grzegorz Szczypa

Najnowsze artykuły

  • MediaTek
  • Newsy
  • Telefony

Zapragniesz go w flagowcu, a otrzyma go Xiaomi klasy superśredniej. Oto data gorącej premiery

Redmi K70 Ultra, czyli Xiaomi 14T Pro w Europie, vivo X100s oraz vivo X100 Ultra…

3 maja 2024
  • Artykuł sponsorowany

Samsung Galaxy M55, Motorola Edge 50 Pro, a może HUAWEI nova 12 SE? Sprawdź co oferują nowe telefony topowych marek

Znalezienie dobrego smartfona, który przetrwa próbę czasu i zachwyci wysoką jakością, wbrew pozorom może nie…

2 maja 2024
  • Gry i aplikacje
  • Newsy

Nowości w WhatsApp także w Polsce. Uporządkują chaos

Komunikator WhatsApp porządkuje zakładkę Społeczności na platformie. Dodaje do niej istotne usprawnienia, które pomogą organizować…

2 maja 2024
  • Newsy
  • Operatorzy
  • T-Mobile

Testuj szybkie 5G w T-Mobile za darmo! Jedyna taka okazja

T-Mobile ma świetną wiadomość dla klientów. Teraz za darmo zyskają oni dostęp do szybkiego 5G…

2 maja 2024
  • Newsy
  • Operatorzy
  • Orange
  • Promocje

Orange Flex daje darmowe GB i 50% zniżki na pół roku. Pomoże Żabka

Orange Flex i sieć sklepów Żabka ma ofertę – zebrane za zakupy żappsy można teraz…

2 maja 2024
  • Artykuły
  • Newsy
  • Samsung
  • Telefony
  • Wiadomość dnia

Samsungu, chciałbym zapłacić Ci tysiące złotych dla flagowca. Spełnij tylko jedną prośbę

Samsung Galaxy S25 Ultra dla niejednego ManiaKa będzie ideałem flagowca i najlepszym telefonem świata. Na…

2 maja 2024