, Longform Telefony

Próbuję zrozumieć argumenty artystów, ale to chybione idee. „Podatek od smartfonów” jest chyba nie do obrony

fot. ellaa44, Fotolia.com

fot. ellaa44, Fotolia.com

Te artykuły także cię zainteresują:

Popularne produkty:
 • ciastkowy

  Najbardziej kaleki argument „podatki nie są przerzucane na konsumentów” – patrząc na życie mam całkiem inne zdanie, nie na darmo powstało powiedzenie „tylko śmierć i po datki są pewne”, nie ma na to zgody.

 • MrVik

  Dla mnie wniosek jest jeden: opłaca się należeć do jakieś grupy lobbingowej, żeby wyciągać kasę od innych. Zwykły obywatel ma tylko płacić za wszystko co rząd i lobbyści wymyślą i cicho siedzieć. Proponuję więc założyć związek obywateli płacących za treści (ZOPzT) i domagać się od rządu rekompensaty za to, że dopłaciliśmy do smartfona 6%, ale nie słuchamy na nim muzyki nielegalnie. Rząd chce chronić różne grupy przed obywatelami, a kto ochroni zwykłego obywatela 😉

 • Łukasz Pieczaba

  Przypomnę tylko iż w przed drugą wojną światową takim państwem byli Niemcy. Obywatelami tego kraju byli żydzi którzy wtedy nie najlepiej kończyli, geje i lesbijki to samo wyznawcy innych religi i ci którzy nie zgadzali się z odgórną ideą i poglądami. Zatem to miałem na myśli i jest to jak najbardziej trafione. Ludzie pod tym listem podpisani chcą się takim przypodobać, bo może też coś skubną. Obrzydliwość.

  • debulgator

   Piszesz o Niemcach i ich mieszkańcach, następnie stawiasz znak równości między nacjonalizmem i tym jak ludzie umierali w trakcie drugiej wojny światowej. Nie jest dla mnie jasne, skąd takie porównanie i kto komu chce się przypodobać.
   Polskie rządy wielokrotnie udowadniały, że dobro obywateli obcych państw jest dla nich ważniejsze od Polaków w Polsce (bo to, że rządzili w Polsce wcale nie oznacza, że byli Polakami i reprezentowali polski biznes). Nawet obecny rząd realizuje często założenia frontu amerykańsko-izraelskiego (wcześniejsze w głównym stopniu założenia rosyjsko-niemieckie) i stąd uważam, że zarzut o „nacjonalizm” w Polsce jest kompletnie oderwany od rzeczywistości.

   Ale zacząłeś inny temat np. tolerancji. Opowiedz może o tolerancji homoseksualizmu w religii mojżeszowej oraz islamie? Ewentualnie o tym, czy w niektórych miejscach na świecie ktoś będzie tolerował w trakcie spaceru na ulicy krótkie spodnie założone w trakcie ukropu/wysokiej temperatury w środku dnia. I na zasadzie podpowiedzi można by tylko dopytać jakie są szanse na przeżycie w tych krótkich spodniach 😀

   Generalnie dla mnie wychodzenie z ideą pobierania tego rodzaju opłaty (która jest nieuzasadniona) to kolejny skok na kasę w państwie, które już teraz ma zbyt wysokie podatki obciążające obywatela. Poza tym losem artystów przejmuję się w dokładnie takim samym stopniu jak oni przejmują się moim 😀
   Jak ktoś nie potrafi się utrzymać ze swojego poziomu „artyzmu” i potrzebuje jałmużny, to dobrze by było, aby się zwrócił tym razem o datki właśnie do tych państw lepiej traktowanych przez „nasze rządy”. Może Rosjanie/Niemcy albo Amerykanie/Izraelici coś odpalą, aczkolwiek szczególnie tych ostatnich bym o to nie podejrzewał. Może Francuzi jeszcze (w zamian za Pendolino).
   Tego rodzaju listy świadczą zresztą o kompletnej patologii w polskiej sztuce. Polacy z talentem, często muszą wyjechać za granicę, aby ktoś ich zauważył, podczas gdy u nas ciągle propaguje się rozpowszechniony system znajomości/tych samych nazwisk, na dodatek często z solidnym wsparciem magicznego sierpo-młotowego podmuchu karmazynowego wiatru. A jak ktoś uzna, że jednak nie warto zajmować się „artyzmem” jaki reprezentują, to wyciągają łapy po cudze. Socjalizm to jednak najgorszy rodzaj złodziejstwa.

  • https://www.facebook.com/app_scoped_user_id/975407442578769/ Bogumił Kowalski

   Przypomnę tylko, że nacjonalizm a nordowy socjalizm (III Rzesza Niemiecka) to są dwa różne pojęcia.

 • https://www.facebook.com/app_scoped_user_id/998230333656429 mcz

  Za to w socjalizmie każdy byłby tak samo biedny. Po zabraniu 2% najbogatszych 96% zasobów finansowych, tak żeby każdy miał równo to te 98% dalej będzie za….ć za grosze i przy okazji pozbędziemy się wszystkich patentów, badań R/D, wszystkich akcji w firmach (i w konsekwencji samych firm), bo przecież te 98% zasobów finansowych to nie tylko czysta gotówka.

 • https://www.facebook.com/app_scoped_user_id/998230333656429 mcz

  Typowe działanie dyktatury PiS. Zdusić przedsiębiorstwa i obywateli podatkami, aby potem Sasin mógł nielegalnie drukować karty wyborcze a szumowina kręcić swoje biznesy i kupować maseczki i respiratory po wyższej cenie i przy okazji przekupywać obywateli za ich własne pieniądze.

 • Tadeusz Polar

  szanuje ze tyle się napisales i nikt tego nie przeczyta.

 • Vulgario

  ciekawe kiedy restauratorzy zachcą podatku na lidla i biedronki za garnki i widelce oraz chleb i mięso bo przecież zamiast w domu ludzie powinni jeść w restauracji, 10x drożej

 • maxprzemo

  Z założenia wszyscy jesteśmy złodziejami? Ja płacę za Spotify i YouTube Premium. Nie mam nielegalnych treści na telefonie. Ale i tak dla ZAiKSu jestem złodziejem. To że mam nóż w kuchni to nie znaczy że jestem mordercą.

 • Michał

  Kto dostaje podatek od pustych nośników? Muzycy, graficy czy pisarze, producenci gier komputerowych? Trzeba być w odpowiednich związkach zawodowych? Ciekaw jestem jak to działa.

  Ps. Co to za zgredy na zdjęciu? Podajcie ich hity z tego roku.

  • Robert K.

   Między innymi Krzysztof Cugowski, jeden z członków Budki Suflera, której de facto współzałożycielem był Romuald Lipko, a ta kobieta, to Urszula Dudziak, z którą miałem przyjemność rozmawiać wielokrotnie, wspaniała postać, a jej najbardziej znany przebój to „Papaja”. Pozostałych nie kojarzę.

   • Vulgario

    „przebój to „Papaja”.”

    jaja se robisz?

    • Robert K.

     „Papaya”. Zadowolony?
     I nie pisz mi, że nie przyniósł Pani Urszuli ten utwór sławy?

     • Vulgario

      nie znam takiego przeboju i nie znam tej pani więc o jej sławie nic nie wiem, kojarzę tylko tego brzydszego od Quasimodo i trochę tego od DeMono.
      Tylko dlaczego mam im płacić jak kupię telefon?

     • Robert K.

      Ja też jestem wkurzony, oburzony i chętnie skopał bym cztery litery temu, który to chce wprowadzić w życie. Nie uśmiecha mi się płacić daninę z racji tego, że chcę zmienić telefon. Natomiast zupełnie inna sprawa to, fakt, że Urszula Dudziak jest bardziej znana i ceniona za swoją twórczość w Ameryce, czy Azji, niż we własnym kraju. Trochę to przykre.

     • Vulgario

      od dziś Urszula Dudziak będzie dla mnie symbolem próżnej pazerności

     • Robert K.

      Jak cała rzesza dzisiejszych muzykantów.

   • Michał

    Ale jeśli chcą kasę to… Podaj ich hity z ostatnich 2-3 lat. Siedzą na dupach i chcą kasę która im się nie należy?

    • Robert K.

     Przecież od dwóch, czy trzech lat Budka jest na emeryturze, więc jakie hity?
     Subiektywnie, tak jak napisałem wcześniej, nie popieram wprowadzenia tego podatku i równie mocno mnie wkurza fakt powstania takiej decyzji. Cenie tych artystów za ich całokształt i tyle. Są zarobieni i to powinno wystarczyć.

 • wrexwaz

  Naprawdę tak was boli 1% opłaty?? Przecież konsumenci tego wzrostu nawet nie zawuażą!

  • http://www.techmaniak.pl Damian Kucharski

   Tego i kolejnego, kolejnego i następnie kolejnego 🙂
   Tu procent, tam procent, a gotóweczki mniej w portfelu

  • Michał

   Boli ponieważ ten podatek im sie nie należy. Dodatkowo podatków płacimy już bardzo dużo.

 • birobijan

  Szkoda, że w Polsce nie ma dużej kampanii na rzecz uświadamiania o prawach autorskich i skali jego łamania.

  • Robert

   Tego powinni uczyć w szkołach od najmłodszych lat. Tymczasem w szkołach niejednokrotnie wymaga się by każdy miał Office od MS, a że drogi, to większość piraci i potem nawyk zostaje.

  • Michał

   Powinni uświadamiać ze kupując czysta płytę CD/DVD albo ryzę papieru parę groszy idzie dla pseudoartystów. Patologia.

 • doogroo2

  To mi trochę przypomina Waszą dziennikarską robotę. Twórcy walczą z piractwem, a wy z adblockami. Bo z tego, że ktoś przeczyta wasz materiał jeśli nie wyświetlą mu się reklamy i de facto nie zarobocie??

  • Amadeusz Cyganek

   Ale wprowadzanie opłaty reprograficznej nie jest walką z piractwem – piractwo w obliczu serwisów streamingowych, usług VOD i internetowych wypożyczalnie filmów naprawdę mocno straciło na znaczeniu, bo po prostu się nie opłaca. To jednak porównanie dwóch zupełnie różnych kwestii 😉

  • http://www.techmaniak.pl Damian Kucharski

   Czasy się zmieniają – wpływy z reklam wyświetlanych na stronach mocno tracą na znaczeniu 🙂

  • Michał

   To nie walka z piractwem. To skok na kasę.

 • mcgiwer

  Artysta to osoba, która dzięki wykorzystaniu własnego talentu zarabia na życie, jeśli tego nie potrafi to albo nie potrafi wykorzystać swojego talentu albo okazuje się że z niego artysta jak z ziemniaka truskawka, właśnie Ci ostatni kombinują by nie robiąc nic, zarobić, czyli wyrwać co sie da i z czego się da.

 • Tadeusz Polar

  bezczelny skok na kasę władzy ludowej PiS

 • AnoLine

  Zamiast śpiewać na kamerkach by sie wzieli do normalnej pracy. Na opłaty 5 willi, 3 samochodów i służących nie wystarczy??

  • Michał

   Hehe w punkt. Utrzymanie willi pana Lipko musi sporo kosztować.

   • Robert K.

    Pan Lipko zabezpieczył się finansowo przez czterdzieści kilka lat tworzenia świetnej muzyki. Niestosowne jest porównywać zmarłego muzyka do zaistniałej sytuacji. Subiektywnie jestem przeciwny wprowadzeniu tego podatku, prawdziwe gwiazdy stać na utrzymanie swoich posiadłości, a ci wszyscy celebryci i pseudogwiazdy najzwyczajniej do pracy, ciężkiej fizycznej pracy. Tyle w temacie.

 • Łukasz Pieczaba

  Fajny i celny artykuł, tylko co my malutcy na to możemy. Rząd i tak robi co chce, to samo zaiks. Z głosem zwykłych obywateli tego nacjonalistycznego państwa już nikt się nie liczy.

 • Janek Nowak

  Czy zostało wyjaśnione w jaki sposób „pomoc” będzie trafiać do artystów i kto i dlaczego na liście artystów jest?


reklama