, Pierwsze wrażenia Samsung

Samsung Galaxy S20 – pierwsze wrażenia. Kosmiczne flagowce czy kosmiczne rozczarowanie?

Fot. gsmManiaK

Fot. gsmManiaK

Te artykuły także cię zainteresują:

Popularne produkty:
 • Qba

  Konsumenta nie powinno to interesować, 5G jest obecnie dostępne u nas tylko w Play i Plus.

  Jak ktoś kupi telefon 5G to najpierw zgłosi reklamacje u operatora. A potem zwróci telefon do sklepu.

  • Damian

   „zwróci telefon do sprzedawcy jako niezgodny z deklaracjami producenta.” – A z jakimi to deklaracjami producenta jest niezgodny?

   „5G jest obecnie dostępne u nas tylko w Play i Plus” – jakie to 5G w play i plus, takie, które w praktyce niczym nie różni się od LTE, jest w zasadzie tylko hasłem marketingowym.

   • Qba

    Z deklaracją że to jest telefon 5G. Skoro nie działa w sieciach 5G Play i Plus to nie nadaje się do celu do którego jest przeznaczony.

    • Damian

     Jak widzisz, będzie obsługiwał te pasma w 5G, które uruchamiają Plus i Play, jednakże, gdyby nawet nie obsługiwały tych pasm, to obsługa pasm 3,5GHz i z zakresu mmWave określa, że deklaracja ta jest prawdziwa.

     • Qba

      Nie jest prawdziwa skoro nie obsługuje 5G w Play i Plus.

     • Damian

      Nie obsługuje jeszcze, bo jeszcze nie jest dostępny na rynku, jednak, kiedy już będzie, to obsłuży: https://komo…g-w-polsce

     • Qba

      Przeczytaj co tam piszą, bo trafi na rynek bez obsługi 5G i ma obsłużyć dopiero kiedyś w przyszłości po aktualizacji.

     • Damian

      Nie wymyślaj, bo to co ma Play i Plus to nie jest pełna sieć 5G – na chwilę obecną budują sieć rdzeniową 5G, jednakże wymiana danych pomiędzy nadajnikiem a urządzeniem klienckim odbywa się na poziomie sieci LTE – poniżej jest schemat takiej architektury:

      https://uplo…711827.png

      Więc wyjaśniając to inaczej – jest to nadajnik LTE, podłączony do rdzeniowej sieci 5G (oznaczona na rysunku jako 5GC od 5G Core) – wymiana danych pomiędzy smartfonem a nadajnikiem nie odbywa się na poziomie 5G i zarówno smartfon z modemem LTE (obsługującym dane pasmo) może się do tego nadajnika podłączyć, jak i z modemem 5G, ale połączenie odbywa się i tak na poziomie modemu LTE obsługującego to pasmo.

      Poczytaj sobie o rozbudowie sieci 5G, uwzględniającej różne scenariusze: https://www.infradata.pl/aktualnosci-i-blog/modernizacja-sieci-komorkowej-wyprawa-w-kierunku-technologii-5g/

     • Qba

      Play ma nadajniki 5G 2100 MHz SS, a Plus 2600 MHz TDD.

     • Damian

      „Play ma nadajniki 5G 2100 MHz SS” – ty tak twierdzisz, bo na stronie mapy zasięgu sieci PLAY https://www.play.pl/pomoc/mapa-zasiegu.html?layer=5g_ready można przeczytać:

      5G READY to zaawansowana sieć LTE-A (wykorzystująca agregację min. 3 pasm, MIMO4x4, 256QAM, synchronizację fazy i dynamiczną alokację zasobów Cloud Air), gotowa na technologię 5G w przyszłości.

      , w innych miejscach na stronie Play znajdziesz takie stwierdzenia:

      Sieć 5G READY to zaawansowana sieć LTE-A, gotowa na obsłużenie technologii 5G w przyszłości. W sieci 5G READY w Play już dzisiaj możesz doświadczyć jeszcze wyższych prędkości, które zbliżą Cię do tych, które będą możliwe do osiągnięcia w przyszłości w sieciach 5G.

      Sieć 5G READY to ta część naszej sieci, która działa z użyciem zaawansowanych technik radiowych: MIMO 4×4, Agregacja min. 3 pasm częstotliwości, Modulacja 256QAM, Synchronizacja fazy, Cloud Air

      Z kolei na stronie PLUSA https://www.plus.pl/news/art-8347-plus-rozpoczyna-budowe-komercyjnej-sieci-5g można wyczytać

      Budowa sieci 5G Grupy Cyfrowy Polsat […]
      Na jej potrzeby zostały przeznaczone posiadane przez Grupę zasoby w paśmie 2600 MHz TDD, pozwalające przy użyciu technologii MIMO 4×4 i QAM256 przekroczyć prędkość 500 Mb/s.

      , ale jakie to zasoby w tym paśmie grupa posiadała? A no właśnie LTE-A uruchomione przed rokiem o czym można przeczytać na tej stronie https://www.plus.pl/news/art-8341-lte-premium-nowa-oferta-internetu-bazujaca-na-rozwiazaniach-5g-na-poczatek-w-gnieznie-i-slupsku zdanie je potwierdzające jak poniżej

      Rozwiązania zastosowane w LTE Premium, czyli cyfrowy beamforming,technologia SDMA i masowe użycie TDD to elementy wieńczące ewolucję LTE-Advanced w Grupie Cyfrowy Polsat i stanowiące równocześnie fundament 5G.

      Na poniższych przykładach widać, że obecne „5G” w sieciach Plus i Play to tak na prawdę, jak już we wcześniejszych komentarzach stwierdzałem infrastruktura w paśmie LTE, podłączona co najwyżej do rdzeniowej sieci 5G. Modemy kategorii LTE (cat. 20) nieobsługujące 5G, wbudowane w takie procesory jak np. Exynos 9820 i Exynos 9825, są w stanie całkowicie wykorzystać możliwości jakie na obecnym etapie dają rozwiązania infrastruktury sieci komórkowej Playa i Plusa.

     • Qba

      Ale ty mylisz 5G Ready z 5G.

      Ewidentnie nie odróżniasz pasm 4G 2100 i 2600 od 5G 2100 i 2600.

      To że telefon obsługuje pierwsze dwa pierwsze znaczy że obsługuje dwa ostatnie.

     • Damian

      Dlatego w przedostatnim moim komentarzu opisałem pokrótce architekturę sieci, który jest określony w specyfikacji jest jako 5G option 5, gdzie infrastruktura LTE jest przyłączona do sieci rdzeniowej 5G – trzecia od lewej u góry na obrazku: https://i1.w…#038;ssl=1. Architektura taka opisana jest na oficjalnych stronach GSM Association :https://www….y-options/, czyli nie byle kogo, a bardzo poważnej organizacji. Nie posiada ona pełnych możliwości sieci 5G, transfery, opóźnienia dalej są na poziomie LTE (bądź LTE Advanced, zależnie na jakiej infrastrukturze została zbudowana).

     • Qba

      Nie są, 5G Play ma 225 Mbps tam gdzie LTE konkurencji 20 góra 30 Mbps.

     • Damian

      Pomiar w sieci Plus sprzed 2,5 roku – infrastruktura sieci LTE: https://www….201526.png
      Możliwości infrastruktury LTE w sieci Plus: https://www….ed-zasieg/ ; https://uplo…86b8de.png

      Pomiar prędkości sieci opartej na infrastrukturze LTE w Play: https://www….p_Oh-2YSkI

     • Qba

      Tyle ze w praktyce jest 30 Mbps.

     • Damian

      Ten na pierwszym zrzucie pomiar, jest pomiarem w praktyce.

     • Qba

      Zdecydowanie nie skoro RF Benchmark podaje 30 Mbps

     • Damian

      Inteligencją widzę nie grzeszysz, zdajesz sobie sprawę że podałem ci wyniki sprzed 2,5 roku a nie dzisiejsze. Wyniki zależą przecież od aktualnej przepustowości sieci, od jej obciążenia – ilości urządzeń do niej podłączonych, nawet od pogody, dalej od tego jak gęsta jest infrastruktura nadawcza i od wielu innych czynników.

     • Damian

      Zresztą podajesz jakieś średnie wyniki dla obszaru a tam jest różna infrastruktura sieciowa, jeżeli nadajnik nie obsługuje np. TDD, modulacji 256 QAM, MIMO 4×4, agregacji pasm, to transfery będą niskie, jeśli modem w urządzeniu nie obsługuje powyższych funkcjonalności to transfer również będzie niski.

     • Qba

      Podaje wyniki w praktyce

     • Damian

      Podaje wyniki średnie, dla różnej przepustowości, różnych obciążeń, różnej klasy infrastruktury sieciowej, różnej klasy modemów, różnego zasięgu sygnału, ogólnie rzecz biorąc – dla różnych warunków.

     • Qba

      Czyli realne.

     • Damian
     • Qba

      Pytaj Samsunga

 • pkim

  brak e-sima – wybrakowany produkt

 • May Czos

  Mi brakuje w nich … sensu. Jedyny który coś wnosi to S20 Ultra, ale to wielka i idiotycznie droga cegła. Reszta jest pomijalna, lepiej kupić S10. Tyle samo RAMu, znacznie niższa cena, wyjście słuchawkowe, tyle że zrobi ciut gorsze zdjęcia w nocy. Ten nowy superzoom jest w większości elektroniczny i to widać w jakości, design to krok wstecz – paskudnymi wyspami aparatów Samsung zdegradował się do kopiowania Apple’a. Szkoda,

 • https://www.facebook.com/app_scoped_user_id/998230333656429 mcz

  Redakcja jest zajęta liczeniem hajsu od Huaweia za artykuły jego wychwalające, ewentualnie pisaniem nowych artykułów wychwalających Huaweia, więc nie ma czasu na takie prozaiczne rzeczy jak moderowanie komentarzy.

 • pkim

  przód ładny ale tył, pomimo skopiowania iphona serii 11, wyszedł znacznie gorzej

 • Qba

  Rozczarowaniem jest modem 5G który nie jest kompatybilny z 5G w Play i Plus

 • Jarlbjorn

  Czy tylko ja mam wrażenie, że z generacji na generację wersje kolorystyczne są coraz mniej atrakcyjne?

  Jeśli ktoś tak jak ja nie lubię koloru czarnego/szarego, miałby do wyboru… różowy albo jasnoniebieski. Niezły wybór,nie ma co…

  • Rafał W

   Dokładnie, jakieś wyblakłe te kolory. Już bym wolał biały niż ten niebieski, bo różowy to dla odważnych:)

   • BlacK MagiC

    Co za różnica? I tak etui założysz.

    • Jarlbjorn

     Niekoniecznie:)

    • Rafał W

     Przezroczyste

 • Johny B.

  I znowu osoby nie przepadajace za ogromnymi telefonami dostają sprzęt drugiej kategorii. Brawo Samsung po świetnym S10, mamy powrót do sytuacji z s9. Mniejszy , znaczy gorszy.

  • BlacK MagiC

   Ciesz się że jeszcze nie wycofali małych smartfonów

   • Johny B.

    Łał może się skusze w przyszłym roku na iPhone 5s, będzie jak znalazł jeśli go nie wycofają 🙂

  • bogymen

   S20 ma bardzo fajne wymiary i według pierwszych relacji świetnie leży w dłoni co nawet w tekście powyżej zostało wspomniane w dodatku w wersji z 5G nie jest wcale wiele gorszy od s20+, wiadomo wersja ultra to już zupełnie inna liga, ale i cena. Jednak S20+ a tym bardziej ultra ze względu na zmianę proporcji na 20:9 oraz zwiększone dość znacznie wyświetlacze są bardziej wydłużone i serio takie wymiary są bardzo niewygodne zarówno w używaniu jak i ich przechowywaniu w kieszeni. Dla mnie oczywiście rozmiar powyżej 6,5 tym bardziej w proporcjach 20:9/21:9 są już nie do zaakceptowania i wiem, że podziela taką opinię wiele osób. Najgorsze jest to, że niemożliwym jest na dzień dzisiejszy zakup czegoś najlepszego i zarazem kompaktowego i trzeba iść wtedy na kompromisy.

   • Johny B.

    S10 się niczym nie różnił od wersji z + poza jednym aparatem do selfie. Mam S10 i dla mnie to już jest górna granica używalności i noszenia telefonu w spodniach. Kupując S20 ,niby lepszy od S10, ale wiesz,że nie jest to najlepszy flagowiec i to boli. TrZeba iść na kompromis.
    Pomijam fakt , że S10 był ostatnim telefonem ,który miał swój unikatowy styl. Od Note 10 już wszystkie są takie same. Xiaomi, Apple, Pixel etc.

 • Pogromca biedaków

  Witam serdecznie. Użytkownik s10+ here, czekam aż tylko jakiś oficialny partner da możliwość zamowienia i lecimy z s20ultra. Biedaki które biedolą co roku – smiech na sali! Nasmarujcie się szybko dobrze bo następne dni to będzie dla was katorga. Brak perspektyw, słabe zarobki, zasiłek, +500, niestety, to nie jest telefon dla biedaków. Ja wydam te 6 czy 7k i mam to w du*ie xD to nie są pieniądze, wiem wiem, dla was są, pensja 12 miesieczna. Na szczęście nie każdy jest takim przegrywem jak wy i zarabia 17zł/h. Polaki bez szacunku do własnych siebie

  • 555

   Brawo ty 😀

  • ego iszt
  • true story

   z samsungiem w ręku możesz zapomnieć o prestiżu… tylko apple, biedaku:)

  • beaviss

   Nie liczy sie co masz, czy kim jesteś, liczy sie jakim jesteś człowiekiem, a tu przegrywasz na całej linii, żal mi Ciebie,

  • Don Wasyl

   „Jakiś oficjalny partner”
   Chyba sponsor, albo klient…


reklama