, Apple Newsy Technologie

iPhone 12 z piekielnie wydajnym procesorem?

iPhone 11 Pro Max/fot. gsmManiaK.pl

iPhone 11 Pro Max/fot. gsmManiaK.pl

Te artykuły także cię zainteresują:

Popularne produkty:
 • Przemek Piotrowski

  Najnowszy flagowce Apple i Samsunga są takie szybkie ze jak włączyłem to tak uciekały że mój kot nie mógł dogonić. 🙂 A te nowe to już i pantera nie da rady. 🙂 A tak na serio to moc smartfonów wzrasta ale nie na pomysłu na wykorzystanie jej.

 • mozilla007

  Pytanie tylko po co.

  • Gloom666

   Bo kto staje w miejscu ten ginie wyprzedzony przez innych. Gdyby nie rozwój technologii to dalej byśmy na symbianie siedzieli 😉

   • bogymen

    Owszem, postęp jest bardzo ważny, ale czy ze wzrostem mocy nie powinna iść możliwość jej wykorzystania? Jak w tej chwili można w pełni wykorzystać potencjał takiego CPU/GPU jak choćby snapdragon 855/a13 w telefonach? Ta kwestia ma się zupełnie inaczej od tego co dzieje się na rynku komputerów/laptopów. W telefonach zwiększanie mocy jest sztuką dla sztuki oraz większym potencjałem reklamowania danego produktu przez producenta i niczym więcej.

    • Gloom666

     Ale to nie jest problem producentów procesorów tylko problem producentów oprogramowania.

     • bogymen

      Przecież producenci są odpowiedzialni zarówno za produkcję/opracowanie według własnych wytycznych procesorów (patrz samsung, Apple, Huawei itd.), wdrożenie ich do własnych telefonów jak i opracowanie oprogramowania, które właśnie nie wykorzystuje nawet 3/4 mocy obliczeniowej najwydajniejszych obecnie procesorów. Producenci powinni zadbać o wykorzystanie w pełni potencjału danego telefonu poprzez różne zaawansowane funkcje, rozwiązania. W tej chwili aby dowiedzieć się jaki potencjał jest w danym procesorze trzeba odpalić benchmark, ponieważ inaczej trudno dowieść o postępie technologicznym. Obecnie jest moc, ale jest ona niewykorzystywana w telefonach i ten trend jest utrzymywany już od dłuższego czasu.

     • Gloom666

      Moim zdaniem problem leży gdzie indziej. Apple, Samsung i Huawei robią mocne procesory, ale muszą dbać o to aby ich oprogramowanie działało również na starszych modelach. Nawet starsze procesory z serii A mają wystarczający zapas mocy aby poradzić sobie z iOS 13 itp. Problem leży po stronie programistów innego oprogramowania, bo muszą równać w dół, ale masz przykłady programów i gier które nie uruchomią się na starszych telefonach właśnie ze względu na brak wydajności.

      Druga sprawa to zapewnienie takiego zapasu mocy, aby taki telefon służył jak najdłużej. Flagowce mają zapas mocy na kilka lat, średniaki już niekoniecznie.

      Jest jeszcze jedna kwestia – w wielu przypadkach tej wydajności nie zobaczysz namacalnie, ale sam fakt, że telefony działają szybciej, pozwalają na zastosowanie ekranów 90 i 120Hz, oraz zapisują dziesiątki zdjęć na sekundę w trybie burst itp też właśnie wynika z tego zapasu mocy.

     • bogymen

      Oprogramowanie a co za tym idzie dodatkowe funkcje i inne rozwiązania wymagające większej mocy mogą być wdrożone jedynie w tych modelach, które takową oferują w postaci zwykłej aktualizacji lub podczas premiery danego modelu i przygotowania odpowiednich rozwiązań pod ten konkretny telefon aby wykorzystać w pełni potencjał CPU/GPU itd. A tak właśnie nie jest.Twój przykład z szybszym odświeżaniem nie jest związany jedynie z procesorem, ponieważ mocy w takim snapie serii 700, czy kirin 800 jest na tyle, że bez problemu by sobie z tym poradziły. Tutaj głównie chodzi o przygotowanie odpowiedniego wyswietlacza a że teraz mamy mode to każdy wdroży taka technologie. W średniakach będzie 90hz a w wyższych modelach 120+ ale nie będzie to związane z brakiem mocy a chęcią odróżnienia segmentu premium od średniaków tak jak jest to w przypadku aparatów. Co do tego, że biorąc coś wydajniejszego możemy się tym cieszyć dłużej też nie jest to do końca prawdą, głównie dlatego, że żywot smartphone to około 2-3 lata. Nawet jeśli będziesz chciał się cieszyć dłużej danym egzemplarzem to ten może temu nie podołać i będzie wymagana naprawa w postaci płyty głównej, baterii itd. I przez to przyjdzie czas na wymianę. W tej chwili kupując średniaka za około 1500 zł za około 2-3 lata to nie brak mocy będzie Ci w nim przeszkadzać a bardziej kiepski czas pracy na baterii lub słabe aparaty w porównaniu do obecnych i to będzie główny powód/powody wymiany na nowy model.

    • TheDon Kichot

     Jak w tej chwili można w pełni wykorzystać potencjał takiego CPU/GPU jak choćby snapdragon 855/a13 w telefonach?

     Można skorzystać z emulacji gier, która wymaga sporych zapasów mocy. Najnowsze flagowe Snapdragony pozwalają myśleć o emulacji PS2, Wii U. Po stronie Apple wygląda to sporo gorzej i moc jeszcze bardziej się przydaje.
     Samsung próbował z DeX-em, ale nie wyszło.

   • mozilla007

    To zaproponuj komuś komputer za 50 000 pln do przeglądania tylko internetu. W imię zasady postępu.

    • Gloom666

     Przecież chyba dla rynku i klientów wybór urządzeń to jest akurat dobry. Nowe technologie które są drogie teraz z czasem tanieją, co jest korzyścią dla każdego. Ograniczając się do telefonów, wolałbyś aby każdy Samsung, Apple czy Xiaomi miał dokładnie te same podzespoły, w tej samej cenie, bo przecież każdemu jakiś tam poziom wydajności w zupełności wystarczy do wszystkiego? Jak ktoś ma ochotę wydać 50K na komputer do przeglądania internetu, to kto mu zabroni? Idąc tym tropem dalej, na co komu takie Ferrari, skoro Dacią też wszędzie dojedziesz 🙂

 • Prokafinator😎

  Każdy iPhone jest z „piekielnie wydajnym procesorem”. Nikogo nie powinno dziwić, ze kolejny będzie jeszcze lepszy od poprzedniego. To oczywiste.

  • Rage

   Tak jak w każdych nowych generacjach produktów? *Laughs in ROG Phone*


reklama