>
Kategorie: Apple Ciekawostki iOS Newsy Telefony

Kontrola rodzicielska w iOS 13.3 działa tak „dobrze”, że mogłaby nie istnieć

Kilka dni temu do iPhone’ów trafiła aktualizacja iOS 13.3, a wraz z nią nowe opcje kontroli rodzicielskiej. Okazało się jednak, że działanie funkcji można w dość prosty sposób obejść. Poradzi sobie z tym nawet dziecko. Chyba nie tak to miało działać.

Kontrola rodzicielska na smartfonach jest dziś potrzebna jak nigdy wcześniej. Dostęp do niemalże każdej treści jest powszechny, a nie każdy materiał powinien być oglądany przez nasze pociechy. Istotną funkcją wspomnianego tryby rodzicielskiego są tak zwane białe listy, czyli zbiór numerów telefonów, z którymi dziecko może utrzymywać kontakt. Lista, co oczywiste, jest tworzona i nadzorowana przez rodziców. Opcja ta zagościła w iOS 13.3, jednak daleko jej do ideału.

Kontrola rodzicielska w nowym iOS 13.3 i wpadka Apple

Nie ma rozwiązań idealnych. Każda nowość obarczona jest ryzykiem błędu. Nie inaczej jest z iOS, czyli mobilną platformą systemową Apple, co do której w sieci pojawia się sporo zastrzeżeń. Jedno z nowszych dotyczy trybu kontroli rodzicielskiej, który zagościł w ostatnim uaktualnieniu.

Istota działania funkcji jest przejrzysta. Rodzic może ograniczyć dziecku możliwość kontaktowania się z osobami spoza listy kontaktów w smartfonie. Dostęp można odblokować jedynie wcześniej ustalonym kodem PIN. Klarowne i zdawałoby się skuteczne narzędzie, obarczone jest jednak błędem. W zasadzie dwoma. Istnieją bowiem sposoby na to, aby dziecko ominęło blokadę.

Pierwsza opcja działa jedynie w przypadku braku przechowywania kontaktów na koncie iCloud. Kiedy dziecko otrzyma SMS z nieznanego numeru, będzie mogło dodać go do książki adresowej i kontaktować się z nimi za pośrednictwem rozmów głosowych, FaceTime’a oraz SMS-ów. Druga opcja jest związana z Apple Watch. Jeśli zegarek jest sparowany z iPhone’m, wystarczy poprosić Siri o zadzwonienie lub napisanie SMS-a pod dowolny numer telefonu. Nie ma tutaj znaczenia, czy numer znajduje się na liście kontaktów, czy nie.

Jeśli więc jesteś rodzicem, który chciałbym nadzorować to, z jakimi osobami kontaktuje się twoje dziecko, dokonuj regularnej synchronizacji numerów na koncie iCloud oraz wyłącz Siri. To rozwiązanie tymczasowe. Sądzę, że Apple stosunkowo szybko wyda odpowiednią łatkę naprawiającą błąd.

https://www.gsmmaniak.pl/1077026/ios-133-i-ipados-133/

Źródło

Marcin Karbowiak

 Redaktor serwisów internetowych, fan Apple, fetyszysta usług Google.

Najnowsze artykuły

  • Gry i aplikacje
  • Newsy

mObywatel padł ofiarą hakerów. Zmasowany atak na rządową aplikację

Ogromny atak hakerski przeprowadzono dzisiaj na rządową aplikację mObywatel. Polacy stracili dostęp do kluczowych e-usług.…

30 kwietnia 2025
  • Newsy
  • Samsung
  • Telefony

Jeszcze poczekasz na ważną aktualizację Galaxy S25, ale użytkownicy starszych Samsungów nie mają się czym przejmować

Majowa aktualizacja dla serii Samsung Galaxy S25 nie przyniesie zapowiadanych nowości. Zamiast usprawnień aparatu i…

30 kwietnia 2025
  • Newsy
  • OnePlus
  • Telefony

OnePlus oficjalnie potwierdza, że ich najlepszy telefon w historii nigdy nie trafi do Polski

To już ostateczne i oficjalne - OnePlus 13T nie trafi do sprzedaży w Polsce. Poza…

30 kwietnia 2025
  • Newsy

Sprawdź, jak wypada RTX 5060 w laptopach. Czy warto będzie kupić nowy sprzęt z kartą Nvidii?

Nowy układ graficzny Nvidia RTX 5060 dla laptopów pojawił się w bazie Geekbench. GPU w…

30 kwietnia 2025
  • Gry i aplikacje
  • Longform
  • Newsy

Ten RTS garściami czerpie z legendarnego Command and Conquer. Sprawdziłem Tempest Rising

Ten RTS to bez wątpienia miły hołd dla legendarnego Command and Conquer. Mimo kilku wad…

30 kwietnia 2025
  • Newsy
  • Sony
  • Telefony

Następca średniaka Sony z rewelacyjną baterią pojawi się później. Warto czekać, bo Xperia 10 VII zaoferuje wyczekiwaną zmianę

Po zapowiedzi flagowca Sony Xperia 1 VII, fani oczekiwali kilku słów na temat Sony Xperia…

30 kwietnia 2025