Agencja Storyful trudniąca się monitorowaniem mediów społecznościowych odnalazła przeszło dwa tuziny kont ISIS działające w obrębie aplikacji społecznościowej TikTok. Profile zostały już usunięte, ale treści, które były na nich dostępne, w dalszym ciągu budzą mój niepokój.
Nie lubię mieszać się w politykę i konflikty zbrojne, a już na pewno unikam jak ognia tematów związanych z terroryzmem. Natomiast, jeśli kwestie te wchodzą bezpośrednio w „działkę”, którą się trudnię i która przynosi mi chleb, muszę, zwyczajnie muszę pokusić się o komentarz do sprawy. Nie inaczej jest z informacją opublikowaną na łamach dziennika The Wall Street Journal podaną przez The Verge. Redaktorzy serwisów poinformowali o zamknięciu ponad dwudziestu kont działający dla Państwa Islamskiego.
ISIS na TikToku — propaganda i (być może) rekrutacja
TikTok staje się coraz potężniejszą platformą społecznościową. Uwielbiana przez osoby młode aplikacja zyskała również uznanie gwiazd oraz marketerów. Naturalnym następstwem jest więc próba wykorzystania medium do niecnych celów. W tym przypadku nie chodzi jednak o działanie cyberprzestępców, a terroryzm, uściślając — jego propagowanie.
Na dwudziestu kilku kontach ISIS pojawiły się materiały wideo promujące „ideały” Państwa Islamskiego. Wśród treści znajdowały się fotografie bojowników, hymny oraz ludzkie zwłoki. Całe szczęście konta nie miały zbyt pokaźnych zasięgów. Tylko kilka z nich mogło pochwalić się około 1000 followersów. Jednemu z filmów udało się zdobyć 68 polubień. Wynik jest skromny, ale to nic zaskakującego. Kto chciałby się chwalić sympatią do Państwa Islamskiego? Dla użytkowników aplikacji mogłoby stanowić to bezpośrednie ryzyko, a może nawet podejrzenia.
Warto w tym miejscu przypomnieć, iż podobne propagandowe treści terrorystyczne pojawiają się, a w zasadzie próbują się pojawiać także w innych miejscach w sieci. Na szczęście zarówno Facebook, jak i Google dysponując ogromną bazą zdjęć o charakterze terrorystycznym, porównują każdą nową fotografię, aby wykluczyć działania np. ISIS. Jak twierdzi sam Facebook, usługodawca usunął w ten sposób 26 milionów zdjęć propagujących terroryzm.
Spotkaliście się ze „społecznościowymi” materiałami propagującym terroryzm?
Najczęściej pobierane i najbardziej dochodowe aplikacje Q3 2019 — lista zaskakuje
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.