Po premierze Redmi K20 Pro nadal nie mogę się pozbyć wrażenia, że Xiaomi postawiło poprzeczkę niesamowicie wysoko – nawet dla samego siebie. Do tego stopnia, że zacząłem się zastanawiać, czy nie kupić go zamiast OnePlusa 7 Pro.
Jak na pewno wiesz, dzisiaj odbyła się premiera Redmi K20 Pro. Podobnie jak w sierpniu zeszłego roku – po premierze POCOPHONE F1 – zachodzę w głowę, jak takie urządzenie może w ogóle istnieć. Zabójca flagowców? Dajcie spokój, na to nawet nie mam już nazwy.
Redmi K20 Pro to POCOPHONE na sterydach
Jeśli w przypadku POCOPHONE F1 można było szukać niedociągnięć już na papierze, tak przyglądając się specyfikacji Redmi K20 Pro trudno znaleźć jakiekolwiek wady. Analogicznie – POCO miał mieć kiepski wyświetlacz (jako jego były właściciel zgadzam się z tym tylko częściowo), a tutaj od razu mamy ekran AMOLED. Tak, też może być kiepski, ale i tak za takie pieniądze ciężko będzie znaleźć coś znacznie lepszego. Czepiano się też ogromnego notcha, a tutaj nie ma po nim śladu. Grubsze ramki? Zapomnij, screen-to-body ratio jest świetny.
Drugi zarzut dotyczył aparatu. Był co prawda podwójny, ale drugi obiektyw nie gwarantował żadnych dodatkowych funkcji. A Redmi K20 Pro z miejsca oferuje nam szeroki kąt i teleobiektyw. Tak, może się okazać, że jakość zdjęć – jak w przypadku POCOPHONE F1 – będzie rozczarowująca (jak na flagowca). Wystarczy jednak przypomnieć sobie, co potrafi POCO, kiedy zainstalujemy mu oprogramowanie od Google – tu mam nadzieję na podobną możliwość.
Wydajność. Na ten temat w zasadzie nie można dyskutować, a do absolutnej pełni szczęścia zabrakło jedynie wariantu z 12 GB pamięci RAM. Nawet jednak w podstawowej wersji Redmi K20 Pro będzie demonem prędkości i świetnym wyborem dla każdego mobilnego gracza – czyli dokładnie tak, jak POCO F1. Wartością dodaną jest dedykowany tryb Game Turbo 2. Najbardziej cieszy fakt, że producent nie oszczędzał na baterii. 4000 mAh zapowiada świetny czas pracy i jest dla mnie ostatecznym argumentem, żeby wziąć go pod uwagę przy przesiadce na nowy model.
Zarzut wobec POCO F1? Brak NFC. Odpowiedź Xiaomi? NFC w Redmi K20 i K20 Pro. Można by powiedzieć, że nie ma bezprzewodowego ładowania i nie jest wodoszczelny, ale to chyba nieco zbyt roszczeniowa postawa za takie pieniądze. Sądziłem, że producent może chcieć zaoszczędzić na czytniku linii papilarnych, ale nie zabrakło nawet tego i grzecznie trafił on pod ekran.
OnePlus 7 Pro czy Redmi K20 Pro?
Może się wydać dziwne, że porównuję smartfony z dwóch absolutnie różnych półek cenowych. Według ostrożnych spekulacji można założyć, że będzie je dzielić jakieś 1400 złotych, ale wbrew pozorom nie różnią się aż tak bardzo. Zerknijmy na moment w specyfikację. Nie będę Was zanudzał przedzieraniem się przez każdy jej punkt, a skupię się na wnioskach.
Gdzie wygrywa OnePlus 7 Pro? Ekran, bezapelacyjnie. Nie wiem, jak dobry (lub zły) jest ten z Redmi K20 Pro, ale nie ma szans, żeby dorównał dziełu OnePlusa. 90 Hz to coś, czego po prostu nie da się załatwić oprogramowaniem i zawsze położony obok niego, będzie wyglądał gorzej. Jest jeszcze kwestia rozdzielczości, ale akurat na to nie zwracałbym szczególnego uwagi. Drugi punkt to pamięć UFS 3.0, która na pewno zrobi różnicę w codziennej pracy. Trzecim jest aparat, choć akurat z tym wstrzymałbym się do testów.
To gdzie leży przewaga Redmi? W baterii. Choć mają dokładnie taką samą pojemność, to K20 Pro posiada mniejszy ekran o niższej rozdzielczości i częstotliwości odświeżania. Nie jest tajemnicą, że Xiaomi zna się na optymalizacji oprogramowania pod kątem baterii i nie mam wątpliwości, że wśród tegorocznych flagowców to właśnie on może przejąć palmę pierwszeństwa od Huawei P30 Pro.
Xiaomi postawiło poprzeczkę w kosmosie. Samemu sobie
Szczerze współczuję nadchodzącym smartfonom Xiaomi z tym samym procesorem. Nie mam pojęcia, w jaki sposób Chińczycy zamierzają sprzedać POCO F2 i co musiałby zaproponować (może poza jeszcze niższą ceną), aby rozważyć go zamiast Redmi. Większa bateria? Być może, choć POCO będzie zapewne zbliżony wyglądem do Xiaomi Mi 9, a więc spodziewam się powrotu notcha.
Jeszcze większy problem widzę w przypadku Mi Mix 4 – chyba, że Xiaomi ma już pomysł, jak schować przedni aparat w ekranie, wtedy mogło by to być wyróżnikiem na tle konkurencji. Na pewno będzie miał przewagę w postaci znacznie lepszego aparatu, ale z drugiej strony będzie również znacznie droższy od Redmi.
Ceny Xiaomi Mi 9T Pro
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.